Hrvatski stručnjaci prvi su puta popravili zube risu. Mlada ženka super se oporavila i puštena je u divljinu

Risovica je imala slomljene očnjake i bez zahvata ne bi mogla preživjeti u divljini

FOTO: Vedran Slijepcevic

Risovica Martina, koju su mještani pronašli u studenom nedaleko Ogulina, napokon je prije tri tjedna puštena u prirodu. Njezino puštanje planirano je još u veljači, ali je zbog lošeg stomatološkog nalaza odgođeno, javljaju iz Ministarstva zaštite okoliša. Naime, očnjaci su joj bili slomljeni.

Kako bez njih ne bi mogla preživjeti u divljini, nakon detaljnih pregleda i rendgenskih snimki u Klinici za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu osmišljen je plan liječenja. Tako je prvi puta u Hrvatskoj na risu izveden zahvat čišćenja i ispune zubnih kanala te jačanja i rekonstrukcije očnjaka.

Martina u nastambi u NP Risnjak Vedran Slijepcevic
Martinini slomljeni očnjaci i čišćenje zubnog kanala Vedran Slijepčević

Prate ju putem ogrlice

Složeni zahvat na 11-mjesečnoj risovici trajao je gotovo deset sati, a ona se od njega vrlo brzo oporavila i bila je spremna za puštanje u divljinu. Sada njezino kretanje, prehranu i zdravlje istraživači prate pomoću telemetrijske ogrlice.

“Osim toga, postavljene su i videozamke iz kojih se može vidjeti da Martina zasad lovi uglavnom manji plijen poput ptica, glodavaca i malih zvijeri jer joj za onaj krupniji ipak treba još iskustva. Dobrog je zdravlja i uskoro će proslaviti prvi rođendan”, kažu iz Ministarstva zaštite okoliša i energetike.

Kirurški tim prilikom izvođenja zahvata na Martini Vedran Slijepčević
Videozamka uhvatila je Martinu u divljini

Spasili su je

Podsjećamo, nakon što su je mještani uočili i javili nadležnima na teren je izašao Interventni tim za vuka i risa pri Ministarstvu zaštite okoliša i energetike. Tada je utvrđeno da je mladunče najvjerojatnije izgubilo majku te da bez ljudske pomoći neće preživjeti .

“Uočili smo lokaciju na koju ris dolazi te ga uhvatili. Životinja je bila vrlo izgladnjela i trebala je hitnu pomoć. Utvrđeno je da se radi o ženskom mladunčetu u dobi oko šest mjeseci i mase šest kilograma“, rekao je u studenom Vedran Slijepčević, član Interventnog tima za vuka i risa.

Martinini popravljeni očnjaci Vedran Slijepčević

“Kako bi joj se povećale šanse za preživljavanje, ali i kako se ne bi navikla na blizinu ljudi, risovica je odmah prebačena u posebnu nastambu u Nacionalnom parku Risnjak gdje su se o njoj brinuli djelatnici parka uz stručnu podršku Zoološkog vrta grada Zagreba i stručnjaka za velike zvijeri”, kažu iz Ministarstva.

Žele povećati populaciju risova

Inače, u Hrvatskoj živi između 40 i 60 risova i svaka je jedinka dragocjena. Kako bi još ojačali njihovu populaciju ekipa iz projekta LIFE Lynx doseljava riseve iz Slovačke i Rumunjsku u Hrvatsku. Telegram je s njima pričao još u rujnu prošle godine.

LIFE Lynx međunarodni je projekt, a već prošlog proljeća iz Rumunjske su doveli risa Dorua, kojeg su pustili u divljinu na području Gorskog kotara kako bi proširio svoje gene među dinarskom populacijom risova.

Dina Botta