Milanović priprema novo iznenađenje. Uopće neće sazivati konzultacije o sastavljanju nove većine, za to ima krupan razlog

Predsjednik Republike je, čini se, odlučio prekinuti dosadašnju uobičajenu praksu

16.07.2020.,Zagreb - Predsjednik Republike Zoran Milanovic primio  je predsjednika Vlade Republike Hrvatske i predsjednika HDZ-a Andreja Plenkovica u okviru Ustavom predvidjenog postupka za davanje mandata za sastavljanje Vlade Republike HrvatskerPhoto: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
FOTO: Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Predsjednik Republike Zoran Milanović, koji je uoči proteklih parlamentarnih izbora zaključio da je došlo vrijeme da se konji sedlaju pa iznenadio javnost najavom svoje kandidature za premijera SDP-ove liste Rijeke pravde, nije uspio u namjeri da se vrati u Banske dvore i sada iz Predsjedničkih dvora prati rasplet poslijeizborne trakavice čiji je ishod još uvijek neizvjestan. Prije neočekivane najave premijerske kandidature, Milanović je iznenadio i datumom na koji je sazvao izbore: bila je to za Hrvatsku netipična srijeda.

Sada, prema saznanjima novinara Novog lista Dražena Ciglenečkog, priprema još najmanje jedno iznenađenje. Sugovornici u Uredu predsjednika otkrivaju da Milanović uopće nema namjeru sazivati konzultacije s čelnicima parlamentarnih stranaka, što je dosad bila uobičajena praksa prije nego bi šef države povjerio nekome mandat za sastavljanje nove Vlade.

Što Ustav RH kaže o konzultacijama

Svrha tih konzultacija, koje su u dosadašnjim slučajevima znale potrajati i dva dana, je informiranje predsjednika države o tome kako se odvijaju pregovori i kakve su šanse za sporazum o većini. Prema 99. članku Ustava, predsjednik Republike “povjerava mandat za sastavljanje Vlade osobi koja, na temelju raspodjele zastupničkih mjesta u Hrvatskom saboru i obavljenih konzultacija, uživa povjerenje većine svih zastupnika”.

Ustav, dakle, spominje konzultacije, ali ne razrađuje njihov oblik niti navodi s kime ih točno šef države obavlja, ali se iz dosadašnje prakse uvriježilo da to budu stranački čelnici ili njihovi predstavnici.

Dovoljno je upoznat o pregovorima iz medija

Stipe Mesić je, primjerice, 2003. godine već četvrtog dana nakon izbora priredio prvi krug konzultacija, Kolinda Grabar-Kitarović to je 2015. godine učinila 18. dan nakon izbora, a sljedeće godine na 17. dan od izbora.

Kako Novi list doznaje u Uredu predsjednika, Milanović ovaj put, pa makar i izostane brzi dogovor o novoj Vladi odnosno većini u Saboru, neće zvati na Pantovčak predstavnike stranaka da bi ih pitao dokle se stiglo u pregovaračkom procesu.

Osim što predsjednik, kažu u njegovom Uredu, smatra da je iz javnih izvora sasvim dovoljno upoznat s tim kako teku pregovori, jedan je još krupniji razlog za vjerojatno nesazivanje konzultacija.

Uvjeren da mu Plenković ionako ne bi došao

Milanović je, tvrde na Pantovčaku, uvjeren da se predsjednik HDZ-a Andrej Plenković uopće ne bi odazvao kako bi s njim podijelio informacije o svojim pregovorima s Domovinskim pokretom, zastupnicima nacionalnih manjina i drugima.

Činjenica je da tehnički premijer već tjednima predsjednika Republike naziva kršiteljem Ustava, govori da Milanović zapravo više i nije predsjednik Republike i zaista bi neobično bilo ako bi, unatoč svemu, prihvatio njegov poziv za konzultacije. U tim okolnostima ne bi smisla imale predsjednikove konzultacije koje ne bi uključivale relativnog izbornog pobjednika.

Nije isključeno ni sazivanje Sabora u nedjelju

Inače, nakon što je predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić Milanoviću u ponedjeljak predao službene rezultate izbora, počeo je teći rok od 20 dana u kojem predsjednik Republike mora pozvati Hrvatski sabor na konstituirajuću sjednicu. Zadnji dan za koji može tu sjednicu sazvati je 19. svibnja, koji pada na nedjelju.

Iako je za pretpostaviti da Milanović neće baš čekati do samog isteka roka, ni to nije isključeno.