Hrvatska u postizbornoj drami. DP Plenkoviću predložio Srbina za ministra branitelja: 'Samo je šutio kad smo mu to ponudili'

Razvoj događaja oko pregovora za sastavljanje Vlade pratimo kroz dan

29.04.2024., Zagreb - Clanovi predsjednistva DP-a dolaze na pregovore u Banske dvore. Ivan Penava, Mario Radic, Josip Dabro, Damir Barna Photo: Davor Puklavec/PIXSELL
FOTO: Davor Puklavec/PIXSELL

Pregovori o slaganju nove vlade, nakon parlamentarnih izbora održanih 17. travnja, traju i dalje, 14. dan od izbora. HDZ i koalicijski partneri osvojili su 61 mandat i intenzivno pregovaraju s Domovinskim pokretom za njihovih 13 mandata.

DP pak pregovara i sa svim drugim strankama, točnije sa SDP-om, no svima poručuje da u Vladu ni pod koju cijenu neće ulaziti s Možemo!, kao niti s SDSS-om. Rijeke pravde, na čelu sa SDP-om, osvojile su, podsjetimo, 42 mandata, dok je Most dobio 11, a Možemo! 10 mandata. IDS i NPS imaju po dva mandata, a Fokus jedan.

Razvoj događaja pratimo kroz dan.


DP predložio ministra branitelja

Izvor iz Domovinskog pokreta za RTL je otkrio neke detalje pregovora s HDZ-om, među ostalim i to da Domovinski za ministra branitelja predlažu Predraga Mišića, hrvatskog branitelja srpske nacionalnosti kojim se nedavno hvalio i Penava kada je objašnjavao kakvi Srbi su DP-u prihvatljivi i kako DP nije protiv Srba jer su ih imali i na izbornim listama.

“Mi smo rekli 76 ruku bez SDSS-a, idemo naći još dvije ruke. Ali Plenkoviću nije stalo do manjina nego do Pupovca”, kaže sugovornik u neslužbenom razgovoru za RTL i dodaje da premijer Plenković govori da bi to bila “trokut suradnja”. Plenković je, dodaje, htio da razgovaraju o ministarstvima, ali DP to odbija dok se ne riješi pitanje SDSS-a. DP je tada predložio Mišića za resor branitelja. Pregovarač iz Domovinskog pokreta RTL-u kaže da je Plenković na ideju o Mišiću – šutio.

Oglasio se i sam Mišić koji je na pitanje hoće li biti ministar branitelja rekao da je počašćen. ”Ali više od toga u ovom trenutku ne mogu komentirati. Traju pregovori i sve drugo bilo bi neozbiljno”.


Oglasila se Vesna Vučemilović

Nakon što je jučer Andrej Plenković pažljivo komentirao Vesnu Vučemilović, rekavši da je ”ona jasno rekla da neće ići s teško poraženim gubitnicima” i da poštuje njezin stav, sada se oglasila i ona. Plenković je potvrdio da je razgovarao s Vučemilović, a članicu Predsjedništva Hrvatskih suverenista, koja bi, čini se, mogla postati HDZ-ov žeton, novinari Jutarnjeg lista pitali su o čemu su njih dvoje razgovarali. Nije mogla otkriti detalje razgovora zbog, kako je rekla, zabrane koja je došla s vrha Suverenista.

”U stranci su nam zabranili davanje izjava za medije. Točnije, da budem skroz precizna, predsjednik stranke Marijan Pavliček nije nam zabranio, nego nas je zamolio da se do daljnjega suzdržavamo od izjava za medije. I ja ću to poštovati. Uostalom, ionako vam ne bih prepričavala svoje razgovore. Svi mi sa svima razgovaramo i to nije nikakav krimen”, rekla je.


DP-ov Jurčević nije birao riječi za Plenkovića

Povjesničar Josip Jurčević, novoizabrani zastupnik Domovinskog pokreta (DP), gostovao je u podcastu Mrežnica gdje je govorio, među ostalim, o slaganju nove većine koje traje već 14 dana i drugim političkim aktualnostima u zemlji te je nimalo biranim riječima komentirao šefa HDZ-a Andreja Plenkovića, s kojim DP pregovara o novoj Vladi.

U više je navrata de facto zazivao njegovo rušenje s čela HDZ-a i dolazak nekog “antiglobalistički” nastrojenog poput aktualnog ministra obrane i neformalnog Plenkovićeva unutarstranačkog rivala Ivana Anušića. Više o tome pročitajte OVDJE.


Petrov: Dali smo DP-u šansu

Predsjednik Mosta Božo Petrov ponovio je u srijedu kako se Most protivi da HDZ šalje Hrvate u inozemstvo, a da na njihovo mjesto dovodi niže kvalificiranu radnu snagu i svjetsku sirotinju koja će razbaštiniti hrvatsku djecu. “Za nas je ne samo grozno, već i bizarno da svako malo poslodavci poručuju da će nam u sljedećim godinama biti potrebno 500 tisuća stranih radnika. Most se grozi takvih scenarija”, izjavio je Petrov koji tvrdi da trenutnu useljeničku politiku vode i diktiraju veliki poslodavci i agencije za uvoz stranih radnika od kojih su brojni bliski HDZ-u.

“Protiv smo toga da HDZ šalje Hrvate u inozemstvo, a na njihovo mjesto dovodi niže kvalificiranu radnu snagu i svjetsku sirotinju iz trećih zemalja koja će razbaštiniti hrvatsku djecu i dugoročno izbrisati spomen hrvatskog naroda na ovim povijesnim prostorima. Ako vam to zvuči dramatično, pogledajte što se događa u Francuskoj”, pozvao je.

Rekao je da su DP-u uputili poziv da zajedno sudjeluju u formiranju antikorupcijske većine u Hrvatskom saboru. Cilj im je da i DP ostane vjeran obećanjima da neće s HDZ-om i da će provoditi promjene. Poručio je da im Most daje priliku da ne idu s HDZ- om, a da čine dobro hrvatskim građanima. Na pitanje što je najbolje za Hrvatsku, Petrov je odgovorio da je to konstituiranje Hrvatskog sabora bez HDZ- a i donošenje zakona u korist građana, a onda nakon toga izbori. Drugi manje dobar scenarij je, da se ide na nove izbore.


Anušić komentirao sliku s Dabrom

Ministar obrane Ivan Anušić komentirao je u srijedu fotografiju s tajnikom DP-a Josipom Dabrom. Kaže da njegova prijateljstva nisu ograničena na stranačku pripadnost.

“Što se tiče fotografije, bio sam pozvan na krizmu, a ja se odazivam na takve pozive. Dabro i ja se poznajemo oko 20 godina i moja prijateljstva nisu ograničena na stranačku pripadnost, nisu nikad bila, niti će biti. Kod mene se politika i prijateljstva ne miješaju”, rekao je Anušić. “Naravno da smo neformalno razgovarali i komentirali, međutim zna se tko vodi pregovore, tko je ključan u pregovorima i tko donosi odluke”, dodao je.

“Nadam se da će vrlo brzo doći do konačnog dogovora i rezultata naših pregovora, da ne kažem konačno rješenje”, izjavio je. Na pitanje postoji li druga opcija za sastavljanje parlamentarne većine, osim s DP-om, odgovorio je kako je “matematika takva kakva je, brojevi se ne mogu mijenjati i brojevi sve pokazuju”.


Jandroković pun optimizma

Gordan Jandroković izjavio je u srijedu da je optimističan u pogledu ishoda pregovora između HDZ-a i DP-a o sastavljanju nove hrvatske vlade. ”Pregovori traju, optimističan sam sam glede njihova ishoda i sa strpljenjem čekam konačni ishod”, rekao je Jandroković novinarima na obilježavaju 29. obljetnice VRO Bljesak.

Na pitanje bi li mu bilo sporno ako bi Domovinski pokret tražio mjesto predsjednika Sabora, odgovorio je kako je predugo u politici, da ne bi bio spreman na sve ishode. ”Ali pregovori traju i dajmo im vremena da uspiju, važno je to zbog stabilnosti hrvatske države”, naglasio je, ne želeći iznositi detalje o pregovorima.

Jandroković je, upitan očekuje li uskoro okupljanje novog saziva Sabora, odgovorio kako za to postoje rokovi. ”Rok je do 19. svibnja, do tada će se, sasvim sigurno, sastati novi saziv, a kakav će ishod biti, to ćemo vidjeti”, kazao je, podsjetivši da je datum sazivanja na predsjedniku Republike. ”On saziva Sabor na prvo zasjedanje, do 19. svibnja će sasvim sigurno sjednice biti”, kazao je.


Plenković: Ništa novo u pregovorima

Andrej Plenković sudjelovao je u srijedu na svečanosti obilježavanja 29. obljetnice vojno-redarstvene operacije “Bljesak”, odakle je dao kratku izjavu za medije. Upitan je li točna informacija da je HDZ naručio internu anketu po izbornim jedinicama poslije izbora i znači li to da razmatra opciju novih izbora, predsjednik HDZ-a i tehničke Vlade kazao je da mu to nije poznato te vjeruje da bi on znao da je anketa naručena.

Za pregovore s Domovinskim pokretom oko sastavljanja nove Vlade i parlamentarne većine rekao je da nema ništa novo od jučer. Novinari su Plenkovića upitali i je li pod pritiskom unutar stranke jer, kako pišu neki mediji, mora sklopiti sporazum s DP-om. “Nacionalni odbor i Predsjedništvo HDZ-a su početkom prošlog tjedna donijeli odluku, vodimo pregovore i to je ono što radimo”, rekao je. U tom su trenutku počela zvoniti crkvena zvona od kojih je Plenković jedva uspio čuti pitanje ima li što novo u pregovorima s DP-om, na što je rekao da nema i završio obraćanje.

U Okučanima je bio i Zoran Milanović koji nije davao izjave, a novinari su Plenkovića pitali je li s njime komunicirao. “Odali smo počast žrtvama, došli smo ovdje radi poginulih hrvatskih branitelja i komemoriranja vojno-redarstvene operacije Bljesak, sve ste vidjeli”, rekao je o susretu s Milanovićem.


Manjinci se posvađali

Na političkoj sceni nacionalnih manjina ovih dana se razbuktao sukob u čijem su središtu dugogodišnji saborski zastupnik Veljko Kajtazi i predsjednik Židovske općine Zagreb Ognjen Kraus. Povod je bio članak u Večernjem listu čija je novinarka Božena Matijević priupitala manjinske predstavnike koje u Saboru predstavlja pripadnik neke druge nacionalne manjine koliko su zadovoljni radom svog zastupnika.

Dok su iz Matice slovačke zadovoljni radom zastupnika Vladimira Bileka, koji je pripadnik češke manjine, situacija s Kajtazijem, koji dolazi iz romske zajednice, potpuno je drugačija. On, osim svoje romske, u Saboru zastupa i austrijsku, bugarsku, njemačku, poljsku, rumunjsku, rusinsku, rusku, tursku, ukrajinsku i vlašku manjinu. Oštre kritike prvi je uputio čelnik Zajednice Nijemaca u Hrvatskoj Ivan Rittig koji otvoreno kaže da njemačka manjina od Kajtazija nema ništa.

“Od sredstava koje dobiva i raspoređuje Kajtazi, što bi on dao nama kad je puno Roma pa daje njima? Mi smo tu kao teretni konj u odnosu na onog trkaćeg”, izjavio je Rittig na kojeg se nadovezao Kraus rekavši da Kajtazi služi samo sebi i svojim interesima. Kajtazijevu reakciju pročitajte OVDJE.


Bartulica se obratio Pupovcu

DP-ov Stjepo Bartulica za RTL je s obilježavanja obljetnice Bljeska komentirao pregovore. “Oprezni sam optimist i ne bih govorio u kojem roku će se dogovoriti parlamentarna većina. Parlamentarna demokracija je ponekad zahtjevna i traži strpljenje. Svi se nadamo i trudimo se da se ipak postigne dogovor”, rekao je. Tvrdi da još nisu došli do teme podjele resora. Nije želio komentirati jesu li bliže dogovoru s HDZ-om ili ljevicom te je dodao da ima povjerenje u pregovarački tim i da se treba strpjeti.

Domovinski pokret inzistira na tome da u Vladu s njima ne ulazi SDSS, a Bartulica se danas posebno obratio Miloradu Pupovcu. “Kad već služi hrvatskoj državi, postavlja se pitanje zašto onda nije danas s nama ovdje?”


Glavašević pitao Plenkovića za Anušića

Bojan Glavašević na X-u se obratio Andreju Plenkoviću kojeg je pitao je li čestitao Ivanu Anušiću.

“Hej, Andrej Plenković, kad smo kod elektabilnosti i tvog nezadovoljstva što ti nitko ne čestita pobjedu – jesi li čestitao Ivanu Anušiću što je osvojio skoro 4500 glasova više od tebe? Ili čekaš da te zamijeni na čelu HDZ-a pa ćeš mu čestitati sve zajedno? Frendovi su mu čestitali”, napisao je Glavašević i podijelio fotografiju na kojoj je prošle nedjelje Anušić pozirao na obiteljskom slavlju Josipa Dabre iz Domovinskog pokreta.


HDZ važe što mu je isplativije

Iako svi visoko pozicionirani HDZ-ovci, uključujući samog predsjednika stranke Andreja Plenkovića, u javnim istupima uporno uvjeravaju da pregovori o sastavljanju nove većine s Domovinskim pokretom (DP) idu dobro, čini se da se iza kulisa pripremaju i za moguću opciju ponavljanja parlamentarnih izbora. Kako pišu 24sata, sugovornici iz stranke otkrili su da je HDZ naručio anketu po svim izbornim jedinicama da provjere bilo birača.

S obzirom da je na predstojećim izborima za Europski parlament cijela Hrvatska jedna jedinica, anketiranje po svim jedinicama koje vrijede samo na izborima za Hrvatski sabor ne bi imalo smisla te stoga novinari zaključuju da dosadašnja vladajuća stranka želi znati raspoloženje birača nakon što su započeli pregovore s DP-om.

Navodno HDZ-ovci važu koja im je isplativija opcija: odricanje od SDSS-a i sklapanje koalicije s DP-om ili novi izbori. Različita su, kažu, predviđanja kako bi HDZ prošao na tim ponovljenim izborima pa bi anketa trebala dati smjernice. Više pročitajte OVDJE.


Milanović sprema novo iznenađenje

Predsjednik Republike Zoran Milanović, koji je uoči proteklih parlamentarnih izbora zaključio da je došlo vrijeme da se konji sedlaju pa iznenadio javnost najavom svoje kandidature za premijera SDP-ove liste Rijeke pravde, sada, prema saznanjima novinara Novog lista Dražena Ciglenečkog, priprema još najmanje jedno iznenađenje. Sugovornici u Uredu predsjednika otkrivaju da Milanović uopće nema namjeru sazivati konzultacije s čelnicima parlamentarnih stranaka, što je dosad bila uobičajena praksa prije nego bi šef države povjerio nekome mandat za sastavljanje nove Vlade.

Svrha tih konzultacija, koje su u dosadašnjim slučajevima znale potrajati i dva dana, je informiranje predsjednika države o tome kako se odvijaju pregovori i kakve su šanse za sporazum o većini. Prema 99. članku Ustava, predsjednik Republike “povjerava mandat za sastavljanje Vlade osobi koja, na temelju raspodjele zastupničkih mjesta u Hrvatskom saboru i obavljenih konzultacija, uživa povjerenje većine svih zastupnika”. Ustav, dakle, spominje konzultacije, ali ne razrađuje njihov oblik niti navodi s kime ih točno šef države obavlja, ali se iz dosadašnje prakse uvriježilo da to budu stranački čelnici ili njihovi predstavnici.

Milanović je, tvrde na Pantovčaku, uvjeren da se predsjednik HDZ-a Andrej Plenković uopće ne bi odazvao kako bi s njim podijelio informacije o svojim pregovorima s Domovinskim pokretom, zastupnicima nacionalnih manjina i drugima. Više o tome pročitajte OVDJE.


Raspodjela novca nakon izbora

Nakon objave konačnih rezultata izbora moguće je procijeniti kako će se raspodijeliti oko 2,7 milijuna eura koliko je država osigurala za naknadu troškova izborne promidžbe. Ipak, za precizan izračun trebat će pričekati financijski nadzor DIP-a.

S obzirom da svako osvojeno zastupničko mjesto nosi 17.918 eura, lako je zaključiti da će najviše dobiti HDZ koji s partnerima (HSLS, HDS, HSU, HNS) ima 61 zastupnika, ukupno, gotovo 1,1 milijun eura. Stranke koalicije Rijeke pravde (SDP, Centar, Glas, HSS, DOISIP) koje su zajedno osvojile 42 mjesta u Saboru, ukupno bi trebale dobiti oko 753.000 eura, a Domovinski pokret s 14 zastupnika 251.000 eura. Most i Suverenisti, koji su zajedno osvojili 11 mandata, mogu računati na 197.000 eura naknade, a Možemo sa zastupnikom manje, na 179.000 eura. IDS-u i Nezavisnoj platformi Sjever, koji imaju po dva zastupnika, trebalo bi pripasti po 36.000 eura, a Fokusu s jednim zastupnikom 17.918 eura naknade. Više pročitajte OVDJE.