Sve je više pobornika teorije da je koronavirus nastao u laboratoriju u Wuhanu. I tvrde da je SAD sve znao

Ono što se u početku odbacivalo kao teoriju zavjere, sad se sve glasnije propitkuje

01.08.2014., Zagreb - dr. Alemka Markotic u infektivnoj bolnici dr. Fran Mihaljevic u kojoj se nalazi najsuvremeniji laboratorij za obradu i izolaciju patogena. Photo: Marko Prpic/PIXSELL
FOTO: Marko Prpic/PIXSELL

Mjesecima je svaka teorija da je novi koronavirus možda pušten iz laboratorija u Wuhanu, odbačena kao ksenofobna, piše Forbes. Kada je Zero Hedge, internetska stranica za financijske vijesti čiji dio za komentare odgovara stereotipu desničara, prvi iznio bombastičnu verziju da je virus kojeg prenose šišmiši, došao iz laboratorija u Wuhanu, zabranjeni su na Twitteru.

Prošli tjedan je po ovoj teoriji počeo drviti Tucker Carlson, voditelj na Fox-u. U utorak je priča krenula dalje i ne dijele je samo Trumpovi obožavatelji. Joshu Roginu, kolumnistu Washington Posta, predočeni su dokumenti iz 2015. godine koji otkrivaju da je američka vlada bila zabrinuta o sigurnosnim standardima u tom laboratoriju.

Kritično je saznati kako je virus nastao

Zapravo, brinulo ih je da bi jednoga dana virus, u nekom od pokusa, uključujući onaj na koronavirusima šišmiša, mogao izaći iz laboratorija i postati globalna noćna mora. U najboljem slučaju, ova teorija bi mogla pomoći da Kina počne više surađivati u pogledu porijekla virusa, što bi brže dovelo do učinkovitijih tretmana za ublažavanje ili izlječenje COVID-19.

A činjenica da je američka vlada pomogla u izgradnji i financiranju laboratorija za virologiju Wuhan trebala bi biti dovoljna da Kina dade pristup informacijama znanstvenicima Svjetske zdravstvene organizacije.

“Mislim da ovo nije teorija zavjere. To je legitimno pitanje na koje je potrebno odgovoriti”, kazao je novinaru Roginu Xiao Qiang sa Sveučilišta Berkeley. “Točno saznanje kako je virus nastao je kritično za sprječavanje da se to događa u budućnosti.”

Prvi uzorci stigli još u prosincu

“U siječnju 2018. godine američko veleposlanstvo u Pekingu poduzelo je neobičan korak opetovanog slanja američkih znanstvenika u Institut za virologiju Wuhan koji je 2015. postao prvi kineski laboratorij koji je postigao najvišu razinu međunarodne sigurnosti u biološkom istraživanju. Prošloga tjedna wuhanski laboratorij izbrisao je objavu o posjetu sa svoje web stranice”, piše Rogin.

Valja napomenuti da je najmanje jedan mladi znanstvenik, Huan Yanling, student koji je diplomirao, a za kojeg se priča da je pacijent zero, maknut sa stranice laboratorija. Prvi uzorci zaraženih pojedinaca stigli su na Institut u Wuhanu 30. prosinca 2019. godine.

Prema časopisu Scientific American, Shi Zhengli, poznatoj kineskoj znanstvenici koja se bavi šišmišima, rečeno je da je Institut kod dva bolnička bolesnika otkrio novi koronavirus. Oba su pacijenta imala neobičnu upalu pluća. Željeli su da njezin laboratorij ovo istraži jer je virus pripadao istoj obitelji kao SARS.

Obećava da virus nije iz njezinog labosa

“Nikada nisam očekivala da će se ovako nešto dogoditi u Wuhanu koji je u središnjoj Kini”, kazala je za Scientific American u ožujku. Njezine su studije pokazale da su južna, suptropska područja Guangdong, Guangxi i Yunnan najviše rizična za prijelaz koronavirusa sa životinja na ljude, posebno sa šišmiša kao poznatog rezervoara mnogih virusa.

“Ako su krivci šišmiši, jesu li mogli su doći iz našeg laboratorija”, pitala se tada. Svijetu je obećala da virus ne dolazi iz njezinog laboratorija, ali je nepoznato kako može biti sigurna. Ne zna se gdje je ona. Ako radi na medijskim okruglim stolovima na kineskoj televiziji, malo tko u svijetu bi joj u ovome trenutku vjerovao, piše Rogin.

Dužnosnici iz SAD-a znali su za istraživanja

Američka vlada pomogla je izgradnji i financiranju laboratorija u Wuhanu. Ideja je bila da se Kinu izjednači u globalnim znanostima. Preventivu čini ulaganje u njihovo obrazovanje o međunarodnim sigurnosnim standardima.

Roginovo izvješće sugerira da su vladini službenici itekako bili svjesni istraživanja koja se provode na koronavirusima šišmiša i bili su zabrinuti da laboratorij još uvijek ima loše sigurnosne standarde.

”Ono što su američki dužnosnici saznali tijekom svojih posjeta toliko ih je zabrinulo da su u Washington poslali dva diplomatska izvješća, kategorizirana kao osjetljiva ali ne i tajna. Upozorili su na sigurnosne i upravljačke slabosti u laboratoriju u Wuhanu i predložili veći oprez i ponudili pomoći”, govori Rogin.

Kina zabranila objavu istraživanja o koronavirusu

“Prvo izvješće koje sam vidio upozorava da rad laboratorija i opasnost potencijalnog prijenosa virusa sličnog SARS-u na ljude, predstavlja novi rizik pandemije”, kaže Rogin. Tijekom vikenda kineska vlada je zabranila znanstvenim i istraživačkim institucijama objavljivati istraživanja o koronavirusu na web stranicama.

Možda smatraju da SAD i Europa koriste ove studije da bi okrivili Kinu. Kina grčevito radi na tome da bi uvjerila svijet da je ispitivanje porijekla bolesti rasističko. Članak u Washington Postu donosi u prvi plan mogućnost bijega virusa iz laboratorija, što bi na kraju moglo rezultirati boljom suradnjom SAD i Kine da se to više ne ponovi.