Nakon 100 godina, stiglo pismo njemačkog vojnika iz Prvog svjetskog rata. Javlja da se povlače

Poruku je nosio golub pismonoša, a pronašao ju je planinar koji je šetao Francuskom

A man shows on November 8, 2020, in Munster, eastern France, a message probably lost by a carrier pigeon in 1910, sent by a German officer and miraculously resurfaced in 2020 in Alsace where it was found by chance.,Image: 568002494, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Planinar Jade Halaoui šetao je francuskom regijom Alsace ovog rujna kada mu je pogled zapeo za komadić metala na travnatom polju. Zaintrigiran, iskopao je iz zemlje malu kapsulu i otvorio je, pišu lokalne novine Les Derbieres Nouvelles d’Alsace.

Na njegovo iznenađenje, aluminijski cilindar dug 5 centimetara, sadržavao je poruku ispisanu na njemačkom. Planinar i njegova partnerica Juliette odnijeli su artefakt u Memorijalni muzej Linge u Orbeyju gdje su kustosi utvrdili da je poruku vjerojatno poslao pruski pješački časnik preko goluba pismonoše oko početka Prvog svjetskog rata, piše The New York Times.

Kustosica muzeja, Dominique Jardy, kaže da je poruka napisana cifrastim rukopisom koji je teško odgonetnuti. Datum je 16.srpnja, ali godina je možda 1910. ili 1916.

Izniman nalaz i dobro očuvan papir

U bilješci se dijelom navodi “Vod Potthof izložen je vatri kada stižu do zapadne granice paradnog polja, vod Potthof uzvraća vatru i povlači se poslije nekog vremena. U Fechtwaldu je onesposobljeno pola voda. Vod Potthof povlači se s velikim gubicima.”

Čini se da je poruku upućenu višem časniku poslao pruski pješak sa sjedištem u Ingelheimu. Bilješka se odnosi na vojni poligon što ukazuje da se radi o vježbi, a ne o stvarnom ratovanju. Kustosica Jardy naziva nalaz iznimnim. Papir je dobro očuvan, ali krhak pa će muzej izložiti presliku.

Vojni dužnosnici su obično slali više golubova s istom porukom kako bi osigurali da ključne informacije stignu na odredište. Planinari su našli poruku tek nekoliko stotina metara od mjesta porijekla, pa se misli da je odmah skliznula s noge goluba.

Važna uloga goluba u komunikaciji

Danas je Alsace dio Francuske ali je na kraju francusko-pruskog rata, 1871.godine Njemačka regiju pripojila i ostala je pod njemačkom kontrolom sve do kraja Drugog svjetskog rata kada je sporazumom u Versaillesu vraćena Francuskoj.

Tijekom Prvog svjetskog rata, golubovi su imali važnu ulogu u vojnim komunikacijama. Ptice nisu tražile puno hrane, jednostavno su se prevozile i letjele su brzinom oko 95 kilometra na sat. Uhvaćeni golubovi nisu odavali svoje ishodište ili odredište, a oni koji su prošli učinili su to relativno brzo.

Jedan poznati golub pismonoša, Cher Ami, prenio je 12 važnih poruka. U svojoj zadnjoj misiji, 1918.godine, ptica je ustrijeljena ali je svejedno, teško ranjena, uspjela prenijeti poruku, stigavši slijepa na jedno oko s porukom koja mu je visila s ranjene noge. Poruka je pomogla oslobađanju 194 američka vojnika. Za herojsku službu, Cher Ami je dobio od francuske vlade Croix de Guerre.

Preparirano tijelo goluba heroja nalazi se danas u Smithsonian’s National Museum of American History.