Ministrica objašnjava da će se izborni predmeti polagati jer se promijenio epidemiološki okvir. U 24 sata

Povratak u škole nužan je, istaknula je Divjak, zbog financijske održivosti države: "moramo biti realisti, državni proračun nije vreća bez dna"

Ministrica obrazovanja Blaženka Divjak jutros je gostovala u programu N1 televizije. Govoreći o povratku dijela najmlađih učenika u škole i vrtiće od ponedjeljka, u prvom se redu zapitala je li moguće pokretanje i oporavak gospodarstva ako djeca ne idu u vrtiće i školu.

“Molila bih da se o tome manje razgovara o politikantstvu, a više u smislu da su djeca koja će doći u školu djeca naših liječnika, medicinskih sestara, konobara iz našeg omiljenog kafića. Djeca moraju doći u školu i mi im moramo to omogućiti”, kazala je o povratku na nastavu, koju posljednjih tjedana mnogi učitelji i ravnatelji zapravo karakteriziraju kao čuvanje djece, a ne nastavu.

Da svi idu u školu, ‘bila bi gužva’

Rekla je i kako su iz Ministarstva dobili epidemiološki okvir iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo te da “zato ne idu svi u školu, jer bi onda imali gužvu”. Na pitanje o tome prebacuje li se ovakvim povratkom u škole odgovornost na roditelje, Divjak je istaknula kako smatra da se to izvlači iz konteksta.

“Odgovornost je roditelja jedino da potvrdi da je pročitao upute, da zna da djetetu treba ujutro izmjeriti temperaturu i da ne boluje od bolesti navedenih na obrascu. Njihova odgovornost nije samo u ovoj situaciji, no to je sada pojačano”, rekla je. .

Poslala bi svoje dijete u školu

Novinarka N1 Nina Kljenak upitala je potom ministricu je li se razmatrala mogućnost da se jednom roditelju plati da ostane kod kuće s djetetom. U tom kontekstu, Divjak je govorila o financijskoj održivosti države i poručila da “moramo biti realisti” te da “državni proračun nije vreća bez dna”. Osvrnula se i na informacije o pojedinim ravnateljima koji su odgovarali roditelje da dođu u školu, smatrajući da su upute HZJZ-a za povratak u škole neprovedive. Ministrica je stava da to nije posao ravnatelja i da je to pogrešno.

“Dva tjedna će biti ovakva situacija i sigurna sam da kada roditelji vide da nastava ide dobro na taj način, škole će se bolje organizirati u nekim aspektima pa ćemo za dva tjedna imati više djece u školama ako to dozvoli epidemiološka situacija”, rekla je i dodala kako bi ona svoje dijete sigurno poslala u školu jer ne bi imala mogućnost izbora, s obzirom na to da radi i jer misli da su uvjeti dobri.

Epidemiološka situacija za maturante brzo se mijenja

Na pitanje o tome kako to da je došlo do promjene u odluci oko izbornih predmeta na maturi, s razmakom od samo jednoga dana, rekla je da se “u međuvremenu epidemiološka situacija očito promijenila”. “Epidemiološka situacija ide na bolje i sada možemo imati izborne predmete”, zaključila je Divjak. Ovogodišnjim maturantima zahvalila je na strpljivosti, ali je kritizirala Rektorski zbor.

Kaže da ih je tri puta zvala na sastanke pa su ih onda ona i državna tajnica ponaosob zvale da se očituju i tada je bila jedna situacija, a naknadno su obmanuli javnost da komunikacije nije bilo. “Da! Nije bilo jer se nisu odazvali. Odgovornost rektora ne može biti da se za vrijeme kada je ovakva situacija, ne odazovu na sastanak s Ministarstvom. Ali ima i među njima izuzetaka”, istaknula je na temu odluke o izbornim ispitima.

Podsjetimo, u srijedu je ministrica najavila da se izborni predmeti na maturi neće pisati jer su takve epidemiološke upute, no jučer je došlo do preokreta i odlučeno je da će maturanti polagati i ispite izbornih predmeta. Od 8. do 24. lipnja pisat će se obvezni predmeti na maturi, a potom od 25. lipnja do 3. srpnja izborni predmeti, kako stoji u danas objavljenom kalendaru provedbe ispita državne mature.