Italija: 760 mrtvih i pad novozaraženih

Stigli su novi podaci iz Italije

Military personnel leave the church of San Giuseppe in Seriate, Italy on March 28, 2020, as coffins of people deceased from the COVID-19 novel coronavirus are carried to be blessed inside the church. (Photo by Piero CRUCIATTI / AFP)
FOTO: AFP

Italija je upravo objavila nove brojke zaraženih i umrlih u jednom danu od koronavirusa. Od srijede do četvrtka broj zaraženih popeo se na 83.049; sa 2477 novozaraženih (što je pad u odnosu na srijedu kad ih je bilo 2937). Umrlo je 760 osoba, to je 33 više u odnosu na jučer, kad je zabilježeno 727 smrtnih slučajeva.

Ukupan broj mrtvih sada je 13.915, ozdravljenih 18.278 (+1431 u odnosu na jučer), a ukupan broj slučajeva je 115.242. U utorak je, inače, zabilježno 837 smrtnih slučajeva.

Krivulja zaraze dosegla svoj vrhunac

Talijanske zdravstvene vlasti jučer su rekle da je krivulja zaraze dosegla svoj “vrhunac” i da treba uložiti još više truda da broj zaraženih počne opadati.

Ministar zdravlja Roberto Speranza za vrijeme govora u parlamentu upozorio je protiv “pojednostavljenog optimizma koji bi mogao potkopati dosadašnje napore: prvi pozitivni znakovi ne znače da je opasnost prošla.”

Potvrdio je da će se nacionalna karantena koja je trebala isteći 3. travnja produžiti na 13. travnja, točnije do Uskršnjeg ponedjeljka.

Sve osjetnije društveno nezadovoljstvo

Škole su zatvorene, većina trgovina i tvornica je zatvorena, javna okupljanja su zabranjena, a ljudi ne smiju napuštati domove osim ako ne moraju na posao, nešto hitno riješiti ili otići u kupovinu hrane.

“Društveno nezadovoljstvo” koje je iznjedrila karantena jedan je od “važnijih aspekata” krize, rekao je grupi stranih novinara Agostino Miozzo, visoki dužnosnik Agencije za civilnu zaštitu.

Početkom krize fokus je bio na spašavanju života, ali sad kad je “cijela zemlja kod kuće… shvaćamo da je ovo vrlo stresna situacija”, rekao je. Spomenuo je slučajeve sukoba u redovima u supermarketima, kao i rastući rizik od obiteljskog nasilja, kao jasan znak rastućih socijalnih tenzija.