Epidemiolog o tome tko ne bi trebao u školu: 'Djeca koja imaju kronične bolesti ili starije ukućane'

Rizik je prevelik, premda je bolest kod djece puno blaža i bez simptoma

20.09.2017., Zagreb - Okrugli stol Cijepljenje, cinjenicama protiv mitova u Hrvatskom novinarskom drustvu. Bernard Kaic, voditelj za epidemiologiju zaraznih bolesti.     
Photo: Igor Soban/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti HZJZ-a, epidemiolog Bernard Kaić, danas je u emisiju Hrvatskog radija U mreži Prvog pojasnio neke od odluka o popuštanju mjera zaštite od koronavirusa koje su prezentirane na jučerašnjoj sjednici Vlade. Kaić je objasnio zašto je donesena odluka o otvaranju škola.

„Na temelju postojećih podataka kod djece je bolest puno blaža i bez simptoma i zbog toga se ne smatraju, u ovoj epidemiji, tako bitnim izvorom i prijenosnikom infekcije na ostalo stanovništvo. Zato se smatra da nije rizično otvoriti dječje vrtiće i niže razrede osnove škole“, kazao je epidemiolog, javlja HRT, dodavši da će biti jasno propisano tko ne bi smio ići u škole i vrtiće.

„Koliko god prijenos bio nizak, za djecu koja imaju teške kronične bolesti ili oštećenje ili su roditelji s kroničnim bolestima ili imaju starije ukućane, za njih neće biti preporučljivo da idu u vrtić ili školu“, precizirao je Kaić. Konkretne epidemiološke upute bit će objavljene tijekom dana, dodao je, a ako bude nejasnoća, uvijek će se moći kontaktirati epidemiologe radi dodatnih objašnjenja. Zasad je istaknuo kako smatra da bi bilo dobro nositi platnenu ili kiruršku masku koje smanjuju izlučivanje sekreta tijekom govora ili kašljanja.

Poduzetnici traže jasne upute

Na odluke Vlade osvrnuli su se i ljudi iz gospodarstva. Savjetnik predsjednika Hrvatske gospodarske komore Marko Jurčić kazao je da „mjere idu u smjeru u kojem su poduzetnici u velikoj mjeri tražili i željeli“, a kao problem je istaknuo nedostatak preciznih i jasnih uputa o tome na koji način će raditi i koje će se mjere morati poštivati. Dodao je da bi inspekcije vlasnike poslova trebale opomenuti i uputiti kako ispraviti probleme prije nego donese odluke o zatvaranju poslovanja.

Zbog nejasnih uputa zabrinuti su i obrtnici, rekao je Predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dragutin Ranogajec. „Tražili smo da 3-5 dana prije saznamo koji su uvjeti kako bi se mogli pripremiti. Sad imate situaciju da u ljekarni možete kupiti samo dvije maske. To znači da obrtnik koji ima 3 ili 5 zaposlenih neće moći organizirati svoj posao“, objasnio je. Ravnatelj Civilne zaštite Damir Trut rekao je da hitne službe imaju dovoljno zaštitne opreme, a veledrogerije će nabaviti maske za lice u dovoljnom broju za sve građane.