Tri godine nakon izlaska iz Unije, Velika Britanija počinje s kontrolama uvoza iz EU-a. Novi propisi mogli bi ih stajati dvije milijarde funti

Troškovi uvoza mogli bi porasti za 10% u prvoj godini

Freight lorries wait to board a cross-channel ferry bound for Europe, at the Port of Dover, in Dover on the south-east coast of England on August 9, 2023. (Photo by Daniel LEAL / AFP)
FOTO: AFP

Više od tri godine od izlaska iz EU-a, Ujedinjeno Kraljevstvo u utorak nakon nekoliko odgoda treba početi s provođenjem robnih inspekcija za uvoz životinjskih i biljnih proizvoda iz Unije, potvrdio je britanski Odjel za okoliš, hranu i ruralna pitanja (Defra) dpa-u.

Osim toga, uvoznici hrane morat će platiti “uobičajenu korisničku naknadu” do 145 funti po utovaru za neke proizvode kao što su kobasice, sir i jogurt, kao i rezano cvijeće.

Stručnjaci i tvrtke upozoravaju na duže rokove isporuke, više birokracije i veće troškove, koje u konačnici moraju snositi potrošači u Velikoj Britaniji.

Rastu troškovi uvoza

Prema izračunima kreditnog osiguravatelja Allianz Tradea, novi propisi o brexitu mogli bi stajati britanske tvrtke do dvije milijarde funti i potaknuti inflaciju. Troškovi uvoza mogli bi porasti za 10% u prvoj godini.

Fizičke provjere nakon brexita nekoliko su puta odgađane zbog nedostatka infrastrukture i osoblja. Portal Politico izvijestio je da još ima mnogo neodgovorenih pitanja.

Operateri trgovačkih luka uložili su mnogo milijuna funti u izgradnju inspekcijskih objekata, a sad su ozbiljno zabrinuti kako će pokriti troškove rada.

Niz prepreka u bilateralnoj trgovini

Velika Britanija napustila je EU krajem siječnja 2020. nakon referenduma 2016. godine. Zemlja je napustila jedinstveno tržište EU-a i carinsku uniju 2021.

Sporazumom u posljednjem trenutku osigurano je trgovinsko partnerstvo uglavnom bez naknada. Međutim, mnogo je prepreka u bilateralnoj trgovini. Trgovci se žale na više birokracije i nove carine u nekim područjima.