Župan Anušić nakon dva izborna trijumfa postao je previše jak. Plenković zbog toga nije sretan

Tko je popularni slavonski političar, jedini koji šefu HDZ-a otvoreno govori što ga smeta

Ivana Anušića (47), osječko-baranjskog župana, danas mnogi smatraju jednim od najmoćnijih ljudi u HDZ-u, ne samo zbog trijumfa na lokalnim izborima (novi mandat župana riješio je u prvom krugu s gotovo dvotrećinskom većinom: 61,83 posto glasova) i sjajnog rezultata na prošlim parlamentarnim izborima (iz IV. izborne jedinice Andreju Plenkoviću donio je osam mandata), već ponajprije zbog toga što svoju političku poziciju ne gradi na dodvoravanju ili izjavama koje gode uhu premijera. Naprotiv, Anušić je danas jedan od rijetkih, ako ne i jedini u stranci, koji šefu HDZ-a otvoreno kaže ono što misli. A poznato je, ni jedan šef to baš ne voli. Plenković nije iznimka.

Anušićev trijumf na lokalnim izborima (u Osječko-baranjskoj županiji dobio je čak 12,23 posto, ili 13.324 glasova više nego HDZ) dodatno je ojačao njegovu ionako snažnu poziciju u stranci pa su počele spekulacije kako je uhvatio odličan zalet, kojim bi, u budućim stranačkim utrkama lako mogao pretrčati Plenkovića. No, iz njegovih krugova uvjeravaju kako on takvih ambicija nema, kako ga Zagreb ne zanima i kako je posvećen svojoj županiji i Slavoniji koja dramatično zaostaje, ekonomski i osobito demografski se urušava i kako Anušić svoju misiju vidi u mijenjanju takvog stanja. Uostalom i sam je to više puta javno rekao.

‘Dečki, mogu ja i bez vas’

Izborni jumbo-plakat Ivana Anušića na lokalnim izborima 2021. bio je prava senzacija: na njemu nije bilo čarobnog loga HDZ-a, ”kisika” bez kojeg bi većina kandidata završila na podu već u prvim metrima utrke. Spekuliralo se da Anušić pokazuje mišiće i potiho govori vrhu stranke: ”Dečki, mogu ja i bez vas. Dovoljna je moja slika, ne treba mi stranačka markica”. Iako su stvari bile mnogo prozaičnije jer u vrijeme tiskanja plakata koalicijski partneri (Nezavisna lista Ante Đapića, ANU, HSU, HSP, DHSS, BUZ, HSLS) nisu dostavili logotipe stranke pa Anušić nije htio da na plakatu stoji jedino logo HDZ-a. Time je, ipak, demonstrirao, dodatnu osobnu snagu.

Plakat na kojem nema loga HDZ-a

Kad je prije nekoliko dana, na blagi užas premijera, izjavio kako bi, da živi u Zagrebu, u drugom krugu izbora glasovao za kandidata Domovinskog pokreta (DP), iz stranačkog vrha mu je, putem medija, poručeno kako bi bilo dobro da se prisjeti na koji je način došao na mjesto potpredsjednika HDZ-a. Anušić je na tu poziciju došao nakon prošlih unutarstranačkih izbora ali je činjenica da je on trebao više Plenkoviću nego što je Anušiću trebao položaj jednog od četvero stranačkih potpredsjednika.

Desno je plakat za gradonačelnika Osijeka na kojem je jasno istaknuto iz koje je stranke. Lijevo je županov

Uz Tomu Meveda, koga je Plenković postavio za zamjenika, trebao mu je osim Zdravke Bušić još netko u vrhu HDZ-a tko bi neutralizirao Plenkovićevu percepciju u dobrom dijelu stranke da je po HDZ-ovim standardima previše lijevo. Anušić, dragovoljac Domovinskog rata koji je pušku prigrabio sa 17 godina, koji je u ratu izgubio brata i kome je stradalo još nekoliko članova obitelji, Plenkoviću se učinio odličnim štitom od mogućeg nasrtaja desnih radikala unutar HDZ-a.

Ljubavi s premijerom nije ni bilo

Anušićeva izjava o Domovinskom pokretu, oko kojega bi njegov stranački šef najradije izgradio široki sanitarni koridor, zanimljiva je u kontekstu činjenice da će HDZ-ov kandidat u Osijeku Ivan Radić morati u drugi s Berislavom Mlinarevićem, koga podržava Domovinski pokret. Postoje spekulacije, rasplamsane Anušićevom izjavom za koga bi glasao da živi u Zagrebu, da bi HDZ u Osijeku s Domovinskim pokretom mogao imat čvrstu koaliciju, no Anušić se oko toga ne izjašnjava. U užim krugovima govori kako ta koalicija ne ovisi o HDZ-u, jer je DP sâm rekao što o tome misli uvjetujući, prije prvih parlamentarnih izbora, kako je koalicija moguća samo ako Plenković ne bude premijer.

Neka osobita ljubav između šefa HDZ-a i jednog od stranačkih potpredsjednika, osječko-baranjskog župana Anušića, nikada nije postojala. Dodatno je taj odnos pokvarilo Anušićevo inzistiranje da na izbornoj listi prošlih parlamentarnih izbora u IV. izbornoj jedinici nikako ne želi Josipa Salapića, aktualnog državnog tajnika u Ministarstvu pravosuđa, a u vrijeme dok je HDSB predstavljao ozbiljnu političku snagu u Slavoniji, jednog od najbližeg suradnika Branimira Glavaša.

Anušića u središnjici lomili satima

Plenković je, zbog dugova prema Branimiru Glavašu, ali i zbog inzistiranja Vladimira Šeksa koji se nije htio odreći kadroviranja u Slavoniji, inzistirao da Anušić pod stranačke skute primi i nehadezovca, Salapića. Šeks je, usput, puno godina ranije u jednom intervjuu, dok je Salapić – prije nego što će pretrčati u Glavašev tabor – još bio u HDZ-u, govorio kako Salapića vidi kao svog političkog nasljednika.

Lomljenje Anušića u Središnjici HDZ trajalo je satima, ali nije popustio. Plenković na takve stvari nije navikao, ali je na kraju popustio pa se Salapić na izbornoj listi HDZ-a, umjesto u IV. izbornoj jedinci našao u VII. Čekalo se, kažu stranački kuloari, da se Anušić poklizne na parlamentarnim izborima, da mu se tvrdoglavost oko Salapića obije o glavu, pa da počne njegova lagana marginalizacija. Ali Anušić je na parlamentarnim izborima u ljeto prošle godine Plenkoviću na stol donio osam mandata, više od deset posto ruku potrebnih za izglasavanje Vlade.

Kad se nakon izbora dijelio ”ratni plijen”, Anušić, bez obzira na ostvareni rezultat, nije postavljao nerealne zahtjeve. Naprotiv, bio je skroman: tražio je da njegova županija dobije Ministarstvo poljoprivrede ali mu je rečeno da to ne dolazi u obzir. Tada je zahtijevao Ministarstvo regionalnog razvoja i EU fondova i predložio Natašu Tramišak, koja je na tim poslovima radila u Osječko-baranjskoj županiji i imala je potporu svih pet slavonskih županija. Bilo je otpora, ali uspio je.

Primjer nesretnog Darka Puljašića

Koliko Plenković ne voli kada se netko ne slaže s njegovim mišljenjem, najbolje se vidjelo na primjeru nesretnog gradonačelnika Požege Darka Puljašića, kada je Telegram objavio dio tajne snimke u kojoj Puljašić instruira šefa lokalne gradske tvrtke kako i kome davati poslove i što tražiti od onih koji te poslove dobiju. U jednom dijelu snimke Puljašić se svom sugovorniku hvalisao kako je premijeru Plenkoviću četiri puta rekao ”ne’. Puljašić je nakon toga ekspresno podnio ostavku na mjesto zastupnika u Hrvatskom saboru i vratio mandat HDZ-u.

Nije to morao, mandat mu nitko ne bi mogao uzeti, ali pritisak je bio tolik da gradonačelnik Požege nije izdržao i glatko je potpisao ostavku na zastupničko mjesto. Telegramov dobro upućeni sugovornik o tom događaju kaže da je razlog iznuđene Puljašićeve ostavke 80 posto bio u onom dijelu snimke u kojem se hvalisao kao je Plenkoviću četiri puta rekao ”ne”, a 20 posto koruptivne radnje koje je pokušao dogovoriti sa šefom lokane komunalne tvrtke.

Udarac zadali bivši HDZ-ovci

Osobe bliske Anušiću kažu kako nije tvrdoglave naravi i da je spreman promijeniti mišljenje ukoliko ga argumentima uvjere da postoje i bolja rješenje. Ali isto tako, kažu, iznimno je uporan u stvarima za koje je uvjeren da su ispravne, osobito kad je riječ o hrvatskim državnim interesima i nacionalnoj sigurnosti. Ne libi se reći što misli pa je tako, nedavno, savjetovao ministru obrane Mariju Banožiću da se više posveti stranačkim problemima u vukovarsko-srijemskoj županiji, gdje se, unutar stranke, vodi teški rat.

Da je bio u pravu vidi se i iz rezultata tamošnjih lokalnih izbora: HDZ, nakon prvog kruga, gubi u Vukovaru i Županji, a neizvjesno je i na razini Županije gdje HDZ-ov kandidat Damir Dekanić mora u drugi izborni krug. I što je za HDZ ondje najbolnije: udarac su im zadali njihovi dojučerašnji članovi Ivan Penava, Damir Juzbašić i Josip Dabro.

Politička snaga koju je župan izgradio

Tek što je nekako izglađen sukob Anušić – Banožić, što je morao moderirati sâm Plenković, osječko-baranjski župan nakostriješit će premijera izjavom o SDSS-u, koalicijskom partneru HDZ-a. Anušić je rekao kako nije sretan koalicijom s ovakvim SDSS-om, na što je premijer hitro replicirao rekavši da su Anušićeve izjave loše i da nije na njemu, Anušiću, da o tome odlučuje.

A kako je izborna kampanja bila u tijeku, Plenković je morao dodati da podupire Anušića i da će on pobijediti u svojoj županiji. Ipak, Anušić je bio prinuđen objašnjavati kako nije protiv SDSS-a, koji je bio i u ranijim Vladama, uključujući i onima iz Tuđmanovih vremena, već ”ovakvog SDSS-a”, čiji aktualni vrh, smatra, ne pridonosi boljim međunacionalnom odnosima, već naprotiv ruši krhke uspostavljene mostove.

Anušić javno, a koliko se zna ni u užim privatnim krugovima, ne istupa protiv premijera i šefa svoje stranke, niti iskazuje bilo kakve ambicije da u pogodnom trenutku zauzme njegovo mjesto. No, s obzirom na političku snagu koju je izgradio isključivo na izbornim rezultatima, a osobito na činjenici da zna propitkivati neke Plenkovićeve stavove pa se njima i otvoreno suprotstaviti, nekako se čini da šef HDZ-a u to baš i nije posve uvjeren.