Znanstvenici tvrde da se koronavirus prenosi i prije pojave simptoma. Izvukli smo još nekoliko novih detalja

Epidemija koronavirusa pretekla SARS iz 2003., zaraženo je 10.000 ljudi

Sinoć je objavljeno znanstveno istraživanje u kojem se tvrdi da se koronavirus može proširiti i prije nego se pojave simptomi. Tu tezu danas potvrđuju i američki stručnjaci. “Nakon čitanja ovog istraživanja, nema sumnje da dolazi do asimptomatičnog prijenosa”, rekao je za CNN dr. Anthony Fauci, direktor američkog Nacionalnog instituta za alergije i zarazne bolesti.

U istraživanju na koje se referira dr. Fauci, koje je objavljeno u časopisu New England Journal of Medicine, njemački istraživači pišu o slučajevima četvero ljudi koji su se zarazili od žene koja je u trenutku njihova susreta bila zdrava. No, četvorici Nijemaca je u roku od osam dana dijagnosticiran koronavirus.

WHO je u četvrtak zbog koronavirusa, kojim je zaraženo 10.000 ljudi, proglasio globalno izvanredno stanje. Virus je dosad odnio najmanje 213 života u Kini te se proširio i na druge države na gotovo svim kontinentima. Pripremili smo pregled događaja povezanih se epidemijom objavljenih u posljednja 24 sata.

1. Najsmrtonosniji dan

U pokrajini Hubeju, u središtu Kine umrle su 42 osobe, priopćile su mjesne zdravstvene vlasti, što je dosad najveći broja umrlih u jednom danu. Potvrđena su i 1,982 nova slučaja, priopćilo je kinesko državno zdravstveno povjerenstvo, čime se ukupan broj potvrđenih slučajeva koronavirusa u Kini popeo na 9692 do 30. siječnja navečer.

2. WHO je proglasio izvanredno stanje

Stručnjaci Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) jučer su proglasili globalno izvanredno stanje zbog koronavirusa, objavio je čelnik te organizacije, Tedros Adhanom Ghebreyesus, nakon sastanka odbora za izvanredna stanja. “Da budem jasan, ova objava nije iskaz nepovjerenja prema Kini”, istaknuo je šef WHO-a. “Naša najveća zabrinutost je mogućnost da se virus proširi na zemlje sa slabijim zdravstvenim sustavima”, dodao je.

3. Apel da se granice ne zatvaraju

Iako je WHO ubrzano širenje zaraze proglasio globalnom izvanrednom krizom, dužnosnici te organizacije apelirali su na to da granice ostanu otvorene. Postoji „ogroman razlog da se službeni granični prijelazi ostave otvorenima, kako bi se spriječilo ljude od nezakonitog prelaženja te ulaska u zemlju bez pregleda simptoma zaraze”, rekao je glasnogovornik WHO-a Christian Lindmeier u izvješću objavljenom u Ženevi.

4. Zaraženi na četiri kontinenta

Velika većina od gotovo 10 tisuća slučajeva zabilježena je u Kini, u i oko Wuhana, grada s više od 11 milijuna stanovnika. Zaraza je potvrđena i u Australiji, Kambodži, Kanadi, Francuskoj, Njemačkoj, Italiji, Indiji, Japanu, Maleziji, Nepalu, Šri Lanki, Singapuru, Tajlandu, Južnoj Koreji, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Sjedinjenim Državama, Vijetnamu i Rusiji. Od jutros su dva slučaja zaraženih potvrđena i u Velikoj Britaniji. Prvi slučaj zaraze koronavirusom potvrđen je u Švedskoj. Žena koja je zaražena prethodno je putovala u Wuhan.

WHO pomno prati slučajeve prijenosa bolesti s čovjeka na čovjeka izvan Wuhana jer to daje naznaku da virus ima potencijal daljnjeg širenja. Zasad je zabilježeno barem osam slučajeva takvog prijenosa u četiri države izvan Kine, uključujući SAD, Njemačku i Japan. Izvan Kine još nisu zabilježeni smrtni slučajevi.

5. U Italiji proglašeno izvanredno stanje

Talijanska vlada u petak je kao odgovor na prve slučajeve koronavirusa u zemlji proglasila šestomjesečno izvanredno stanje. Odluka je uslijedila nakon što je premijer Giuseppe Conte u četvrtak navečer objavio da je kineskim turistima u Rimu dijagnosticirana bolest, ali je dodao da je situacija “u potpunosti pod kontrolom”. Vlasti provjeravaju moguće širenje koronavirusa u Italiji zbog kineskih turista, no ravnatelj bolnice za zarazne bolesti Spallanzani u kojoj se liječi kineski par, ističe da to nije vjerojatno. Inače, Italija je otkazala sve letove prema Kini, a Conte je rekao da je njihova zemlja bila prva u Europskoj uniji koja je “poduzela takve mjere opreza”.

6. Hrvatska diže stupanj pripravnosti

Hrvatski zavod za javno zdravstvo danas je objavio kako oboljelih kod koronavirusa u Hrvatskoj nema te je izvijestio kako će nove podatke o tome iznositi svakog dana. Krizni stožer Ministarstva zdravstva podignuo je u petak mjere pripravnosti zbog epidemije koronavirusa, te je predloženo osnivanje Nacionalnog kriznog stožera radi koordinacije svih službi u slučaju pojave koronavirusa u Hrvatskoj.

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak tvrdi da je Hrvatska spremna za sve scenarije jer ima dobro organiziranu epidemiološku službu. “Čim je krenuo koronavirus epidemiološka služba se počela organizirati. Sad se pokazalo da se trebaju uključiti i druga tijela, a tu ključnu ulogu imaju Državni inspektorat, granična policija, Agencija za civilno zrakoplovstvo itd”, kaže Capak.

7. Koronavirus je nadmašio SARS

Danas je objavljeno da je broj oboljelih od koronavirusa prešao broj oboljelih od SARS-a tijekom velike epidemije 2003. godine. Tada je zabilježeno 8100 slučajeva teškog akutnog respiratornog sindroma. SARS-a je 2002. i 2003. ubio gotovo 800 ljudi. Za razliku od te epidemije, vjeruje se kako se koronavirus može širiti tijekom inkubacijskog perioda koji traje između jednog i 14 dana, potencijalno i prije no što zaražena osoba pokaže simptome. Novi virus nije smrtonosan kao SARS, no zasad je zabilježen veći broj zaraženih.