Znanstvenici otkrili tri vrste svjetlećih morskih pasa

Otkrili su tri bioluminescentna morska psa od kojih je jedan najveća poznata vrsta svjetlećih kralježaka

Underwater shoot of a gigantic whale shark ( Rhincodon typus) feeding near surface
FOTO: Ilustrativna fotografija/Getty Images/iStockphoto

U dubokome oceanu, u blizini Novog Zelanda, znanstvenici su otkrili tri vrste svjetlećih morskih pasa, piše The Guardian. Jedna od vrsta, morski pas mrkalj, može biti dug 1, 8 metara, a znanstvenici kažu kako ga njegov hladan plavičasto-zeleni sjaj čini najvećom poznatom vrstom svjetlećih kralježaka na Zemlji.

Tri bioluminescentna morska psa, pas mrkalj, morski pas crnog trbuha i južni morski pas izvučeni su iz dubine tijekom istraživanja riba na dnu oceana u programu pod nazivom Chatam Rise, u siječnju 2020. godine. Sve tri vrste nastanjuju oceansku zonu sumraka ili mezopelagijsku zonu koja se prostire na dubinama od 200 do 1000 metara ispod površine.

Proizvode svjetlost na neki drugi način

Bioluminiscencija je relativno česta u dubokim morima među ribama i lignjama ali je njezino prisustvo manje poznato i proučavano kod morskih pasa, piše Mongabay.

Studija koja detaljno opisuje otkriće, objavljena prošlog mjeseca u časopisu Frontiers in Marine Science, potvrđuje bioluminiscenciju triju morskih pasa ali sugerira da se njihov biokemijski mehanizam stvaranja svjetlosti može razlikovati od većine morskih bića.

Većina bioluminiscencije u dubokom moru uključuje kemijski spoj luciferin koji u interakciji s kisikom svijetli. Znanstvenici kažu za Mongabay da se čini da ova trojka proizvodi svjetlost na neki drugi način.

I leđna peraja emitira svjetlost

Znanstvenici nisu sigurni ni koju svrhu morskim psima ima sposobnost da svijetle ali nagađaju da bi im svijetleći trbuh pomože da se u zoni sumraka slabije uočavaju odozdo zbog kontrasvjetla. U mraku dubokoga mora, površina oceana preslabo je svijetla pozadina na kojoj bi užareni morski pas gledajući odozdo, nestao, skrivajući se tako od grabežljivaca i plijena. Prema Guardianu pas mrkalj također koristi svoje svjetlo za osvjetljavanje plijena na morskome dnu.

Zanimljivo je da leđna peraja ovog morskog psa također emitira svjetlost. Biolog Jerome Mallefet, s belgijskog Katoličkog sveučilišta u Louvainu, glavni autor studije, u razgovoru za The Guardian kaže da su posve iznenađeni svjetlom leđne peraje, jer ne mogu pretpostaviti koja bi bila svrha.

Mallefet kaže da se nada da će uskoro nastaviti istraživanja na svjetlećim stanovnicima morskih dubina. “Nadamo se da smo istaknuli nešto novo u dubokome moru Novog Zelanda i da će ljudi početi misliti da trebamo zaštiti svoj okoliš prije nego ga uništimo.”