Zbog otegnutih izbora Tajna služba ima problem: Kako čuvati Bidena i pritom ne naljutiti Trumpa?

Sve dok Trump ne prizna poraz, Bidena se ne može tretirati kao paralelnog predsjednika

Secret service agents wait by "The Beast" as US President Donald Trump speaks during a "Make America Great Again" campaign rally at Harrisburg international airport in Middletown, Pensylvania on September 26, 2020. (Photo by Brendan Smialowski / AFP)
FOTO: AFP

Američka tajna služba, zadužena za sigurnost američkih predsjednika, našla se u nesvakidašnjoj situaciji zbog dugotrajnog prebrojavanja glasova te žestokih, ali neutemeljenih napada predsjednika Donalda Trumpa na izborni proces. Do sada je, naime, tijekom izborne noći Tajna služba, nakon što je jedan od kandidata priznao poraz, a drugi se proglasio pobjednikom, odmah dala izabranom predsjedniku status najštićenije osobe u SAD-u. A to znači maksimalnu zaštitu kakva je propisana za čuvanje predsjednika najmoćnije države na svijetu.

Kako međutim već četiri dana na ovim izborima nema službenog pobjednika, mada je izvjesno da će to biti Joe Biden, Tajna služba našla se u procjepu: kako tretirati najvjerojatnijeg budućeg predsjednika? Za sada je našla kompromisno rješenje: Biden doduše nije dobio zaštitu kakva je predviđena za izabrane predsjednike, ali je u njegovo predizborno sjedište u Wilmingtonu, u državi Delaware, poslan dodatni tim agenata.

Tajna služba je, naime, obaviještena da će Bidenov izborni stožer, koji je trebao biti zatvoren već u srijedu, nastaviti s radom do daljnjega. No, pravi su razlog za takvu odluku bile najave da će u noći s petka na subotu Biden održati pobjednički govor. Iako se to nije dogodilo, dodatni tim tajnih agenata ipak će ostati u blizini Bidena, što je znak da je on, barem što se tiče tajne službe, ipak dobio status neformalnog izabranog kandidata. To potvrđuje i dan ranije donesena odluka da se zabrani sav zračni promet iznad njegove kuće.

Tajna služba ne želi ljutiti Trumpa

S obzirom na to da Tajna služba djeluje unutar Ministarstva domovinske sigurnosti, sasvim je sigurno da čelni ljudi te institucije ne žele da se na njih, ako posvete previše pozornosti Bidenu, sruši sav gnjev predsjednika Donalda Trumpa. Naime, sve dok on ne prizna poraz, Bidena se ne može tretirati kao paralelnog predsjednika. Zbog toga će, po svemu sudeći, Tajna služba morati pričekati s primjenom punih mjera zaštite sve dok se izborni kolegij ne sastane sredinom prosinca kako bi potvrdio rezultate glasanja. Tek će tada moći službeno tretirati Bidena kao izabranog predsjednika.

Tajna služba samo se jednom suočila s takvom situacijom: u kontroverznoj predsjedničkoj utrci 2000. između republikanca George Busha i tadašnjeg demokratskog potpredsjednika Ala Gorea. Tijekom 36 dana nije bilo službenog izabranog predsjednika, jer su obje strane bile zaokupljene prebrojavanjem spornih glasova na Floridi, a zatim i pravnom bitkom koja se završila tek na Vrhovnom sudu.