Priča o Molotovljevom koktelu, kultnom oružju autsajdera koje se i danas koristi u Ukrajini

Molotovljev koktel dobio je ime po ni manje ni više nego bivšem ruskom ministru

Građani Ukrajine, najveće europske zemlje, neumorno pripremaju ogromne količine Molotovljevih koktela za borbu protiv ruskih snaga. Gotovo cijelo stoljeće, benzinska bomba ili Molotovljev koktel, bilo je najpristupačnije oružje autsajdera koji se bore protiv tehnološki nadmoćnijeg neprijatelja. Molotovljevi kokteli puno su učinkovitiji od bacanja kamenja i do njih nije teško doći. Sve što treba je staklena boca i nekoliko zapaljivih sastojaka.

Ruski tenkovi su već dugo meta Molotovljevih koktela, piše National Geographic. Desničarski nacionalistički pobunjenici u Španjolskom građanskom ratu prvi su upotrijebili benzinske bombe 1937. godine protiv sovjetskih tenkova isporučenih republikanskoj vladi. U jednom bliskom susretu, kojem je svjedočio začuđeni britanski brigadni general, bombe domaće izrade uspjele su uništiti devet tenkova. Ubrzo su ih koristile i Republikanska armija i međunarodne brigade koje su se uz nju borile.

Kako je nastao Molotovljev koktel?

Ime Molotovljev koktel smislili su Finci. Kada su sovjetske snage napale Finsku 1939. godine. Vjačeslav Mihajlovič Molotov, Staljinov ministar vanjskih poslova, tvrdio je da su ratni zrakoplovi nad Finskom dovozili hranu u zemlju, a ne bacali bombe. Finci su odgovorili tako da su bombe nazvali “Molotovljevim košarama za kruh” ponudili da im uz takvu “hranu” priskrbe piće odnosno koktele. Državne tvornice pića ubrzo su prešle sa spravljanja votke na pripremu velikih količina improviziranih zapaljivih naprava koje su finske trupe s velikim učinkom koristile protiv sovjetskih oklopnjaka. Naziv Molotovljev koktel zadržao se i ubrzo proširio svijetom.

Tijekom Drugog svjetskog rata Britanija je koristila molotovljeve koktele kao važan dio obrane od nacističke invazije. Godine 1940. veteran međunarodnih brigada Španjolskog građanskog rata Tom Wintringham objavio je vodič za Molotovljeve koktele u popularnom britanskom časopisu Picture Post. Objavio je recept za pripremu i objasnio način uporabe.

Recept protiv tenka

“Čekaj svoj tenk. Kada je dovoljno blizu, deka natopljena u benzin osvjetljava ti kut. Bacite bocu i deku čim taj kut zasvijetli. Ne možete ga baciti daleko. Pazite da padne ispred spremnika. Deka bi se trebala uhvatiti u gusjenice tenka ili u zupčanik ili se namotati oko osovine. Boca će se razbiti, a benzin bi trebao dovoljno dobro natopiti pokrivač da napravi solidnu vatru koja će spaliti gumene kotače pomoću kojih se kreće gusjenica tenka, zapaliti rasplinjač i spržiti posadu. Ne igrajte se tim stvarima, vrlo su opasne” poručuje autor.

Britanska vlada obučavala je ljude prestare da se bore u redovnoj vojsci, u korištenju Molotovljevih koktela. U videu je prikazano kako treba izgraditi barikadu za zaustavljanje nacističkog tenka prije bombardiranja koktelima.

Britanci ih ‘modernizirali’

Velika Britanija je masovno proizvodila “granate model 76”, Molotovljeve koktele s u njima otopljenom gumom kako bi se dobila ljepljiva tekućina i sustav za paljenje s bijelim fosforom koji nije zahtijevao od korisnika da zapali krpu. Proizvedeno je nekih 6 milijuna ovih granata, a kutije su sakrili po cijeloj zemlji kako bi se omogućilo britanskim građanima da se odupru okupaciji baš kao što Ukrajinci čine danas. Još 2018.godine građevinski radnici koji kopaju temelje otkrivaju ta skloništa.

Nakon Drugoga svjetskog rata, kada je mađarski narod ustao protiv sovjetske kontrole 1956.godine, oružje im je bio Molotovljev koktel. Uništili su čak 400 tenkova prije nego je pobuna slomljena.

‘Koktel’ i za ‘doček u Ukrajini’

Molotovljevi kokteli se koriste diljem svijeta tijekom prosvjeda i oružanih sukoba. Čehoslovaci su ih usmjerili na invaziju vojnika Varšavskog pakta tijekom Praškog proljeća. Studenti su ih bacali na francusku policiju u Parizu. Palestinci su ih bacali na izraelske vojnike. Sandinisti su ih bacali na Nacionalnu gardu u Nikaragvi. Prosvjednici protiv šaha koristili su ih tijekom Iranske revolucije. Prosvjednici u Hong Kong bacali su ih tijekom obračuna s Kinom. U SAD-u su paljeni tijekom rasnih prosvjeda.

Kad ljudi osjete da su ugroženi, Molotovljevi kokteli su oružje za kojim još uvijek posežu, oružje koje, jarkim bljeskovima plamena, potkopava i nanosi štetu onima koji naizgled imaju ogromnu snagu. Tako je sada u Ukrajini. Kremlj je tvrdio da će ruske trupe biti srdačno dočekane u Ukrajini. Umjesto toga, kazala je prva dama Ukrajine Olena Zelenska u nedavnoj izjavi, “dočekali smo ih Molotovljevim koktelima.”