U bolnicu u Vinogradskoj danas ulazi inspekcija, što možemo očekivati? Vrlo malo ili ništa

Zašto Berošev nadzor u KBC Sestre milosrdnice ide badava

Zdravstvo je već uvelike privatizirano samo nam to još nisu rekli. Član moje najuže obitelji trebao je čekati na operaciju kralježnice najmanje 12 mjeseci da bi mu kirurg koji će ga operirati u javnoj bolnici otvoreno ponudio da dođe k njemu u privatnu kliniku pa će dobiti termin za tjedan dana. Cijena: sedam tisuća eura. Tko nema neko slično iskustvo, neka se javi

Inspekcija Ministarstva zdravstva danas bi se trebala pojaviti u KBC Sestre milosrdnice, a objavljena je informacija kako će stanje u bolnici istraživati barem tjedan dana. Da će poslati inspekciju najavio je nekidan ministar Vili Beroš tvrdeći kako želi da se istraže sve optužbe koje protiv dijela liječnika iznosi sada već bivša predstojnica Zavoda za radiologiju dr. Dijana Zadravec koju je prošlog tjedna smijenio privremeni ravnatelj KBC-a dr. Zoran Vatavuk stavljajući joj na teret narušene međuljudske odnose na Radiologiji, mobing i javno sramoćenje ustanove. Beroš je spomenuo da bi se u kontrolu trebali uključiti i HZZO i Ministarstvo financija premda od njih nismo čuli da kreću na posao.

Optužbe su ozbiljne i, ako je suditi po reakcijama na društvenim mrežama, dr. Zadravec ima oko toga prilično veliku podršku javnosti. Tiču se, kao što je poznato, izvlačenja novca iz javnog zdravstva za račun privatnih ambulanti i poliklinika u kojima su vlasnici, suvlasnici ili prikriveni vlasnici liječnici zaposleni u bolnicama ili članovi njihovih obitelji. Poučeni iskustvom vlastite kože, mnogi građani smatraju da vlasti moraju prekinuti potpuno neuređenu i nelogičnu isprepletenost javnog i privatnog zdravstva u kojoj stradaju i javni resursi i pacijenti. No, Beroševa inspekcija taj problem ne može razriješiti. To može zaustaviti samo nova zakonska regulacija, a takvih najava od Beroša nema.

U privatnim klinikama dočekuju ih isti ljudi

Zato od inspekcije treba očekivati vrlo malo ili ništa. Samostalni sektor za inspekcije u zdravstvu, koji je dio Ministarstva zdravstva, a na čijem je čelu načelnica Vesna Sokol, po zanimanju zubarica, može djelovati samo u zakonskom okviru, ne izvan njega, a dodatni privatni rad liječnika koji su istovremeno zaposleni u javnim bolnicama, nije zabranjen nego je dopušten posebnim pravilnikom na početku prvog Plenkovićevog mandata.

I to bez ikakvih čvrstih kriterija kojima bi se štitilo javno zdravstvo, što rezultira stravičnim listama čekanja, sporom ili nedostižnom uslugom za osiguranike koji su svakog mjeseca dužni dati 16,5 posto plaće za zdravstveni doprinos da bi se mogli liječiti kad obole, kad dobiju rak i kad im treba operacija. I, dakako, tjeranjem ljudi u nevolji da traže spas i masno plaćaju postupke u privatnim klinikama koje – za razliku od javnih bolnica – primaju odmah. A gdje ih dočekuju ti isti liječnici koji rade u javnim bolnicama.

Ako se, dakle, ne promijeni zakon, ne može se baš ništa svim onim predstojnicima, profesorima i specijalistima u Vinogradskoj i diljem Hrvatske koji su ili pootvarali vlastite zdravstvene pogone, ili u takvima rade paralelno s obavezama u bolnici pri čemu se taj privatluk vrlo često koristi bolničkim resursima, a onda i to naplaćuje za svoj džep.

Želi li se Vlada uistinu obračunati s korupcijom?

Utoliko Berošev nadzor u Vinogradsku ide badava. A malo je vjerojatno da inspekcija Ministarstva ima takve iskusne forenzičare koji će ući u prikrivene tokove novca i druge šeme koje su liječnici biznismeni, ti koji sjede na dvije stolice, razradili do tančina. Pitanje je također koliko je Berošu i ovoj vladi uopće stalo da se istjera na čistac ovaj rep slučaja Zadravec koji je vezan uz korupciju, a koliko je slanje inspekcijskog nadzora samo mazanje očiju nezadovoljnim građanima za koje zdravstvo ne samo da nije besplatno, kako se to voli reći, nego je, dapače, sve skuplje i sve nedostupnije.

Da bi upravo o ovome drugome mogla biti riječ daje naslutiti i izjava predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića koji je članicu svoje stranke Dijanu Zadravec optužio da svojim ukazivanjem na nenormalne odnose javnog i privatnog u zdravstvu ”šteti HDZ-u”. Budući da je predsjednik Sabora i jedno od glavnih lica Plenkovićevog HDZ-a, bez imalo zadrške i rezerve, presudu već donio, ne čekajući da se navodi dr. Zadravec istraže i ne uviđajući da problem uopće postoji, teško je vjerovati da će mu bilo koja sastavnica HDZ-ovog aparata proturječiti. U te sastavnice spada i Beroševa inspekcija.

Dijana Zadravec je, dakle, izgorjela

U međuvremenu je raspisan natječaj za novog ravnatelja KBC Sestre milosrdnice na koji se, kako je rekla, namjerava javiti i dr. Zadravec. Ali to može biti samo njezin inat jer jasno je da šanse nema nikakve. Iako se radi o temeljima za njezinu smjenu, njoj nisu joj dani na uvid ni dokumenti na osnovi kojih ju je privremeni ravnatelj Vatavuk razriješio pa ne zna što u njima piše. Zato je u petak od bolnice zatražila da joj dostave Zaključak Povjerenstva za unutarnji nadzor i kontrolu, Zaključak Radničkog vijeća, Zaključak Ovlaštenika za mobbing i druge dokumente koji su joj potrebni da pokuša osporiti odluku svog poslodavca, koja, prema navodima u jednom mediju, ide čak i prema otkazu. Dr. Zadravec je, dakle, izgorjela.

O privatluku u zdravstvu kukurijeknula je možda prekasno, možda tek kad je vidjela da joj se drma stolica, možda jer je znala da će time dobiti bodove u široj javnosti. Ali činjenica je da je to što govori o korupciji istina i da to svi u Hrvatskoj dobro znaju. Zdravstvo je već uvelike privatizirano samo nam to još nisu rekli. Član moje najuže obitelji trebao je čekati na operaciju kralježnice najmanje 12 mjeseci da bi mu kirurg koji će ga operirati u javnoj bolnici otvoreno ponudio da dođe k njemu u privatnu kliniku pa će dobiti termin za tjedan dana. Cijena: sedam tisuća eura. Tko nema neko slično iskustvo, neka se javi.