Tomašević najavio najveći projekt u povijesti Zagreba: 'Idemo u obnovu vodovodne mreže, građanima neće rasti računi'

Gradonačelnik je komentirao i reciklažno dvorište u Resniku i odlagalište otpada Jakuševec

2.4.2024., Zagreb - U Gradskom poglavarstvu gradonacelnik Grada Zagreba Tomislav Tomasevic sa svojim suradnicima odrzao je redovnu konferenciju za medije. Photo: Davorin Visnjic/PIXSELL
FOTO: Davorin Visnjic/PIXSELL

Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević je sa zamjenicima Danijelom Dolenec i Lukom Korlaetom održao redovnu press konferenciju na kojoj je komentirao aktualnosti i predstavio “Projekt Zagreb” koji podrazumijeva obnovu zagrebačke vodovodne mreže, a riječ je o najvećem projektu u povijesti grada te je ujedno i najveći projekt koji je grad prijavio na EU financiranje, piše N1. Projekt je vrijedan 323 milijuna eura.

“On je vrijedan kao četiri sljemenske žičare. Ovo je najveći projekt u Hrvatskoj, istaknuo je Tomašević te dodao kako će većinom biti financiran putem EU sredstava pa se zbog toga neće morati dizati cijene vode”, izjavio je Tomašević i dodao da u Zagrebu postoje cijevi koje su stare čak 140 godina. Projekt bi trebao krenuti u realizaciju sljedeće godine, a sav novac bi se trebao potrošiti do 2029. godine, dakle u pet godina.

Komentirao je i problem ilegalnog odlaganja otpada u gradu za koji kaže da je to “uhodani biznis” koji treba tretirati kao kriminal. “Bilo kakva sfera prekršajne odgovornosti neće riješiti problem, to je kriminal. Firme zarađuju da ilegalno odlažu. To nisu građani nego firme koje se time bave i to su kaznena djela protiv okoliša koja se u Hrvatskoj procesuiraju kao prekršaj. Dok je to prekršaj, ništa se neće promijeniti”, rekao je gradonačelnik.

‘Kontrolni redari im ne mogu ništa’

Tomašević je upozorio i na činjenicu da komunalni redari u odnosu na bilo koje državne institucije nemaju nikakve konkretne ovlasti kada je u pitanju rješavanje problema ilegalnog odlaganja otpada. “On ne smije gotovo ništa. Može prijaviti nadležnim institucijama, ne može fizički nikoga spriječiti da bilo što radi. Bez države i strožih kazni i da se to tretira kazneno djelo, ništa se neće promijeniti”, dodao je.

Kaže da je o tome razgovarao s više ministara na tu temu i govorio im da se mora promijeniti zakon. “Zasad nije nema sluha, ali nadam se da će biti nakon izbora. Otpad zbrinjavamo na legalnim odlagalištima, a i zato radimo Centar za gospodarenje otpadom da do 2028. nema više ni Jakuševca. Ilegalno odlagalište imamo i na istoku na Peščenici, grad plaća Čistoći da to riješi”, naglasio je.

Na pitanje zašto je odbijen prijedlog da se radi kontrola, da se vidi kome se predao otpad, Tomašević je objasnio: “Otvorili smo reciklažno dvorište za građevinski materijal u Resniku, tamo se reciklira. Ali tamo ne možemo odlagati otpad koji nema veze s obnovom od potresa, ali samo tražili dozvolu Ministarstva i za to.”

O DORH-u i Turudiću

Govoreći o problemima u pravosuđu Tomašević je rekao: “Bivši direktor Zagrebačkih otpadnih voda pravomoćno je osuđen za izvlačenje novca za neke građevinske radove. Visoki kazneni sud u kojem je izvjestitelj bio Ivan Turudić, smanjio je kazne zatvora, a jedan od razloga je preveliki protok vremena. Imam nula povjerenja u DORH kad na njegovo čelo dođe Turudić.”

Odgovorio je i na pitanje koji je gradski plan za bolnicu sv. Duh. “Čekamo odluku Ustavnog suda je li zakon, koji nam je oduzeo upravljanje našom imovinom, u skladu s Ustavom. To je naša imovina, ali ne možemo više upravljati s njom. Ni druge županije nisu potpisale te sporazume, nije ni Zagreb. Mi smo u Skupštini u listopadu uputili na Ustavni sud zahtjev za ocjenu ustavnosti. Kad predstavničko tijelo uputi ocjenu ustavnosti, Ustavni sud bi to trebao riješiti u roku od 30 dana, a to se nije dogodilo, mi smo u travnju. Dok Ustavni sud ne da pravorijek, ne mislimo potpisivati sporazum”, kazao je.

Na pitanje oko promjene zakona o inkluzivnom dodatku za osobe s invaliditetom i pitanja mnogih zar više nemaju pravo na naknadu od Grada, zamjenica Dolenec je rekla: “Ne radi se o odluci koja bi oštetila osobe s invaliditetom. Slijedom Zakona o socijalnoj skrbi Zagreb pruža ili osobnu invalidninu ili dodatak za njegu i pomoć u kući, to dobiva 18.000 korisnika. S obzirom na izmjene zakona koji mijenja obuhvat, razrede i slično, mi se moramo uskladiti, ali zato nam trebaju svi podaci što još uvijek nemamo. U najskorijem roku ćemo se uskladiti, čim dobijemo sve podatke.”