To što sucima u štrajku registracija firme nije hitna, ujedno je i odgovor na pitanje zašto je Hrvatska siromašna

Kako u Hrvatskoj u startu propada potencijalno dobra priča o poduzetništvu

Dok god će pravosuđe, kao i ostale državne institucije doživljavati poduzetništvo kao nešto što nije hitno i bitno, pa čak i tako jednostavne i formalne stvari koje je lako odraditi, poput registracije poduzeća, jasno je da ćemo i dalje biti jedna od siromašnijih država Europske unije.

Suci su u štrajku otkazali sve predmete koji nisu hitni. Činjenica da su u slučajeve koji nisu hitni, koji mogu čekati da štrajk završi, uvrštene i registracije poduzeća, najbolje govori zašto smo kao zemlja siromašni.

Prije otprilike tjedan dana suci su započeli sa štrajkom, tako da je rad na sudskim predmetnima – osim onih koje smatraju hitnima – odgođen. Pošto se sucima registracija poduzeća ne čini kao nekakva osobito značajna stvar, trenutno nije moguće napraviti njihovu registraciju.

Ugroženi projekti mladih znanstvenika

To je, naravno, nekima stvorilo prilične probleme i dovelo u pitanje realizaciju nekih projekata. Telegram je u utorak objavio priču o mladim znanstvenicima kojima prijeti gubitak novca iz EU fondova jer zbog štrajka nisu uspjeli dovršiti registraciju poduzeća. Radi se o natječaju kroz koji se financiraju start-up poduzeća u vlasništvu znanstvenika, koji kroz njih mogu komercijalizirati rezultate svojih istraživanja.

Uglavnom, neka potencijalno dobra priča iz koje bi se mogla izroditi uspješno poduzeće koje će ubuduće zapošljavati ljude, možda će propasti, jer je netko tko je odlučio štrajkati, procijenio da registracija poduzeća nije hitan slučaj.

Pravosuđe je i bez štrajka na meti kritika zbog sporosti

Vjerojatno postoji bezbroj sličnih primjera za koje javnost, na žalost, neće nikada doznati, ali ovakve situacije dobro ilustriraju kako se kao društvo odnosimo prema onima koji pokušavaju stvoriti novu vrijednost. Općenito je pravosuđe, oduvijek, na meti kritika zbog svoje sporosti, što snažno utječe na kvalitetu poslovnog okruženja, pa onda i na investicije i na zapošljavanje.

Brzina donošenja presuda sasvim sigurno nije jedini kriterij po kojem se ocjenjuje kvaliteta pravosuđa, nego se očekuje i da odluke budu kvalitetno obrazložene kako bi stranama u sporu bilo jasno zašto je određena odluka donesena.

Da hrvatsko pravosuđe nije na dovoljno visokoj razini nije samo subjektivan dojam, već takvo stanje pokazuju i razna istraživanja koja se bave kvalitetom javnog upravljanja, poput istraživanja Svjetske banke, Svjetskog gospodarskog foruma itd.

Dok nam poduzetništvo ne postane hitno i bitno bit ćemo siromašni

U “Bijeloj knjizi stranih ulagača” objavljenoj 2021. godine navodi se da hrvatske poduzetnike brinu upravni postupci i Upravni sud gdje se vode postupci između poduzetnika i regulatora. Pogotovo su im problematični porezni sporovi. Naime, primijećena je tendencija zaštite administracije ili pojednostavljeno – poduzetnik će vrlo vjerojatno izgubiti spor protiv administracije.

Uglavnom, dok god će pravosuđe, kao i ostale državne institucije doživljavati poduzetništvo kao nešto što nije hitno i bitno, pa čak i tako jednostavne i formalne stvari koje je lako odraditi, poput registracije poduzeća, jasno je da ćemo i dalje biti jedna od siromašnijih država Europske unije.