Telegramova istraživanja pokazala su kako se epidemija koristi za izvlačenje novca iz zdravstva

Kada vidimo ovakve natječaje, zaista ne čudi da bolnice, ne samo da nemaju za lijekove, nego da nemaju ni za toalet papir.

Hrvatski zdravstveni sustav koji ni u redovnim okolnostima slabo funkcionira, dodatno se u posljednjih godinu dana našao pod pritiskom pandemije. Osim toga, eskalirali su i neki stari problemi koji se vuku godinama, poput dugova za lijekove koji su u jednom trenutku premašili 6 milijardi kuna. No sve to nije spriječilo Ministarstvo zdravstva da u najvećoj zdravstvenoj i ekonomskoj krizi još od rata bezobzirno rasipa novac na vrlo sumnjive načine.

Dok ovih dana stižu zabrinjavajuće vijesti o nestašici lijekova u bolnicama, pa čak i za onkološke pacijente koje se pokušava umiriti porukama da im neće biti ništa ako dan, dva ne prime lijek, na primjerima koje je ovih dana objavio Telegram, možemo vidjeti kako se epidemija koristi za izvlačenje novca iz sustava.

“Sve je legitimno, sve je po zakonu”

“Sve je legitimno, sve je po zakonu”, rekao je u poznatom političarskom, HDZ-ovskom stilu, ministar zdravstva Vili Beroš, komentirajući aferu s platformom CijepiSe i plaćanje oko 600 tisuća kuna PR agenciji za savjetovanje o komuniciranju s javnošću. Još je jedino nedostajalo uobičajeno “Neka institucije rade svoj posao”.

Naime, Telegram je prije nekoliko dana otkrio da je posao izrade platforme za cijepljenje dobila firma Cuspis, u vlasništvu Beroševa poznanika Vinka Kojundžića. Za izradu platforme, s kojom je od samog početka bilo problema, korišten je besplatni WordPress i grafički predložak koji košta oko 50 dolara, a cijela priča porezne obveznike na kraju je koštala oko 5 milijuna kuna.

Komunikaciju platili 600 tisuća kuna, a Capak se slika na cjepivu kao na gajbi Žuje

Komunikacija o pandemiji je od samog početka bila obilježena gafovima. Od samog Beroša koji je na početku kampanje cijepljenja izjavio da se neće cijepiti jer je prebolio koronu, preko Krunoslava Capaka koji se ponosno fotografirao na paketu cjepiva, kao da sjedi na gajbi Žuje, do Alenke Markotić koja je držala govor na vjerskom okupljanju u vrijeme kada se ljude pozivalo da se ne okupljaju. S obzirom na česte komunikacijske promašaje ne bi se moglo pomisliti da su imali savjetnike za ta pitanja – ali jesu, i to ne bilo koga, nego prijatelja ministra Beroša.

Tvrtka Preclarus Beroševa prijatelja Drenislava Žekića dobila je poslova u vrijednosti od preko 600 tisuća kuna. Zanimljivo je da su poslovi dodjeljivani isključivo putem jednostavne javne nabave, a osim za Ministarstvo zdravstva, radili su i za Hrvatski zavod za javno zdravstvo, te posebno zanimljivo – za Imunološki zavod, za koji nije sasvim jasno čime se bavi, nakon što su izgubili sve licence, pa iznenađuje da imaju potrebe za uslugama iz područja odnosa s javnošću.

Zbog zabrane vjenčanja, cvjećari se prebacili u IT sektor

Velika vjenčanja su, zbog epidemioloških razloga, u posljednjih godinu dana zabranjena, što je mnoge koji su živjeli od njihove organizacije dovelo u poslovne probleme. No, ne i tvrtku Navada d.o.o. iz Gornje Stubice. Iako su im glavni biznis cvjetni aranžmani za vjenčanja, ovi agilni cvjećari su se zahvaljujući Beroševom ministarstvu vrlo brzo uspjeli preorijentirati na informatičke usluge.

Stubički cvjećari su u veljači ove godine, u partnerstvu s još jednom tvrtkom, dobili od Ministarstva zdravstva ugovor za posao na izradi projektne dokumentacije, tehničke specifikacije i usluga stručnog koordinatora u projektu eBolnice. Vrijednost posla je 3,3 milijuna kuna, od čega cvjećarima, koji su u 2019 godini imali tisuću kuna prihoda i nisu imali zaposlenih, ide 1,6 milijuna kuna.

Uz ovakve natječaje, zaista ne čudi da bolnice nemaju ni za toalet papir

Danas je Telegram dodatno objavio da se u istom postupku javne, za eBolnice čeka odluka za drugu grupu poslova, za usluge stručnog koordinatora. Na natječaj za taj posao javila se Aenona consulting d.o.o., tvrtka bivšeg ministra zdravstva iz Sanaderove vlade Nevena Ljubičića, a kao posebnu zanimljivost vrijedi istaknuti da je tvrtka osnovana samo dvadesetak dana prije roka za prijavu na natječaj. Danas oko 17 sati objavljeno je i da je natječaj poništen, uz obrazloženje da je Ljubičić “aktivno sudjelovao u pripremi postupka javne nabave kao član Povjerenstva za eZdravstvo”, te da zato ne može biti odabran jer bi time bila narušena pravila tržišnog natjecanja.

Usprkos tome što hrvatski građani svake godine sve više novca izdvajaju za zdravstveni sustav, on tone u sve dublje dugove. Pretprošle godine zdravstveni doprinos povećan je s 15 na 16,5 posto, što znači povećanje od oko dvije milijarde kuna. kada se zbroje rashodi HZZO-a i novac iz državnog i lokalnih proračuna, dolazimo do iznosa od preko 30 milijardi kuna godišnje. No, kada vidimo ovakve natječaje, zaista ne čudi da bolnice ne samo da nemaju za lijekove, nego nemaju ni za toalet papir.