Telegram doznaje: Zvonko Vrban više neće biti šef Županijskog suda u Osijeku

Vršitelj dužnosti bit će Miroslav Rožac, dosadašnji sudac istrage i glasnogovornik Županijskog suda u Osijeku

Zvonko Vrban u srijedu 21. prosinca završit će svoj četverogodišnji mandat i više neće biti predsjednik Županijskog suda u Osijeku, potvrđeno je Telegramu iz visokog pravosudnog izvora. Mada je bio jedini kandidat za mjesto predsjednika četvrtog po veličini suda u Hrvatskoj, Vrban nije ponovno izabran. Vršitelj dužnosti, odnosno sudac ovlašten za obavljanje poslova sudske uprave, bit će Miroslav Rožac, dosadašnji sudac istrage i glasnogovornik Županijskog suda u Osijeku. Rožac će dužnost preuzeti 22. prosinca.

Kao što je Telegram objavio u nedjelju, na prošlotjednoj sjednici Državnog sudbenog vijeća (DSV), 14. prosinca, na dnevnom redu uopće nije bilo imenovanje predsjednika Županijskog suda u Osijeku, niti je, još uvijek aktualni predsjednik Vrban, bio pozvan na razgovor s članovima DSV-a, kao što je praksa prije donošenja odluke o imenovanju.

S obzirom da je sjednica DSV-a održana samo tjedan dana prije isteka Vrbanova mandata, a nije se raspravljalo o imenovanju predsjednika suda kome istječe mandat, bilo je jasno da s Vrbanovim izborom nešto nije u redu.

Dobronić nije dao pozitivno mišljenje?

Kolale su glasine kako predsjednik Vrhovnog suda, Radovan Dobronić, nije dao pozitivno mišljenje za Vrbanovo imenovanje, no nije ih bilo moguće provjeriti. Već su se spominjali i njegovi nasljednici; u opticaju su bila imena dvojice sudaca, no tek u ponedjeljak, predvečer, Telegramu je potvrđeno da će Županijski sud u Osijeku od četvrtka voditi Miroslav Rožac.

Odluku o imenovanju suca ovlaštenog za obavljanje poslova sudske uprave u Županijskom sudu u Osijeku donosi predsjednik Vrhovnog suda. Tako se pokazala točnom Telegramova pretpostavka kako bi DSV, da nije došlo negativno mišljenje predsjednika Vrhovnog suda, vjerojatno Vrbana pozvao na razgovor i prije isteka njegova mandata odlučilo o imenovanju.

Uhićenje trojice sudaca s Vrbanova suda

Pod Vrbanovim vodstvom Županijski sud u Osijeku našao se u nekoliko ozbiljnih skandala, od kojih je svakako najveći uhićenje trojice sudaca sredinom prošle godine pod sumnjom da su primali mito od bivšeg prvog čovjeka Dinama, Zdravka Mamića. Dvojica od njih, Zvonko Vekić i Darko Krušlin razriješeni su, dok je treći, Ante Kvesić, privremeno udaljen od obavljanja sudačke dužnosti.

Podizanje optužnice očekuje se vrlo skoro. Već ta činjenica bila bi dovoljna da predsjednik kojem uhite čak trojicu sudaca u jednom danu podnese ostavku, no Vrban se na to nije obazirao Naprotiv, javio se na natječaj za novi mandat i to kao jedini kandidat.

Nova afera s pritiskanjem sudaca

Potom je, sredinom ove godine, buknula nova afera u kojoj je Vrban bio glavni akter. Predsjednica Općinskog suda u Osijeku, Zrinka Šeks-Poštić, obavijestila je nadležna tijela, ministra pravosuđa i uprave Ivana Malenicu i predsjednika Vrhovnog suda Radovana Dobronića o neprimjerenom ponašanju Zvonka Vrbana i njegovim pokušajima da utječe na odluke sudaca nižeg, Općinskog suda u Osijeku koji se nalazi u istoj zgradi gdje i Županijski sud.

U taj slučaj uključio se i USKOK. Pored četvero sudaca Općinskog suda u Osijeku o pokušaju pritisaka, koje bi se moglo okarakterizirati i kao trgovanje utjecajem, USKOK je ispitao i trojicu profesora s Pravnog fakulteta u Osijeku koji su također dali iskaz o navodnom Vrbanovom pokušaju utjecanja na dobivanje statusa docenta jednog vrlo poznatog zagrebačkog suca. Sa svim tim, sasvim sigurno, bio je upoznat i predsjednik Vrhovnog suda, pa otuda i odluka za postavljanje vršitelja dužnosti, nakon što Vrbanu u srijedu istekne mandat.

Najveći pravosudni zlostavljač u EU

Kao što je također već poznato, o čemu su izvijestili svi važniji mediji u Hrvatskoj, Vrban je u listopadu ove godine dobio vrlo nezgodno priznanje: najveći pravosudni bully (nasilnik) u Europi, koje mu je dodijelilo CASE, Udruženje protiv SLAPP tužbi. Ta ugledna nevladina organizacija koja djeluje pod pokroviteljstvom Europskog parlamenta i uz podršku Vijeća Europe, smatra kako je Vrban zaslužio tu titulu zbog serije tužbi protiv Telegrama, njegove glavne urednice i novinara, tražeći 100.000 eura zbog povrede ugleda i časti. Neki od tih sudskih procesa već su započeli.

Činjenica što Vrban od četvrtka više neće biti na čelu Županijskog suda u Osijeku možda i nije najgore što se tom sucu moglo dogoditi s obzirom na istragu USKOK-a koja još nije okončana i koja ispituje navode o njegovu neprimjerenu ponašanju prema sucima Općinskog suda u Osijeku, ali, kao što smo rekli, i prema trojici profesora osječkog Pravnog fakulteta.