'Sveučilišni savjet, u kojem su sjedili rektor Boras i akademik Reiner, 4 godine Saboru nije podnio izvješće o radu Sveučilišta'

Zastupnik Damir Bakić danas je u Saboru ukazao na kršenje Zakona

Saborski zastupnik platforme Možemo! Damir Bakić danas je u saborskoj raspravi iznio podatak o tome da Sveučilišni savjet zagrebačkog sveučilišta u posljednje četiri godine nije podnio niti jedno izvješće o djelovanju Sveučilišta njenom osnivaču, Republici Hrvatskoj, odnosno Hrvatskome saboru. Naime, kako je pojasnio Bakić, Sveučilišni savjet je prema Zakonu o znanosti i Statutu Sveučilišta u Zagrebu dužan svake godine svom osnivaču podnositi izvješće o djelovanju Sveučilišta.

Situacija je bizarnija samom činjenicom da u Sveučilišnom savjetu, uz ostale članove i rektora Damira Borasa, sjede dva predstavnika Hrvatskoga sabora, što su u proteklom razdoblju bili bivši saborski zastupnik SDP-a Joško Klisović te bivši i aktualni potpredsjednik Sabora iz redova HDZ-a Željko Reiner. Dapače, za vrijeme Bakićeva govora, Reiner je predsjedao sjednicom i ni na koji način nije odreagirao na Bakićevo izlaganje.

‘Kako onda ne vjerovati svemu što se čuje?’

“Prekršen je zakon, i kršen je taj isti zakon četiri godine, zapravo i dulje, a kršilo ga je tijelo u koje je ovaj dom imenovao svoja dva člana”, rekao je Bakić i dodao kako Klisović i Reiner nisu pokazali “puno mara ni za zakon ni za Hrvatski sabor koji ih je zadužio zadaćom da ga predstavljaju u Sveučilišnom savjetu”. Potom je ustvrdio kako je teško vjerovati i da su marili za zakonitost rada Sveučilišta ili za racionalnu upotrebu njegovih materijalnih i kadrovskih resursa, što im je zadaća kao članova Sveučilišnog savjeta.

Bakić se zapitao kako da se, u takvoj situaciji, ne vjeruje svemu onome što može čuti, a ne može se službeno doznati. “A čuje se da je broj zaposlenih na Rektoratu za ove uprave Sveučilišta narastao za više nego dvostruko, da su plaće ove uprave zajedno s ekstra honorarima narasle u odnosu na prethodnu upravu također za više nego dvostruko, da ugovori o radu nekih članova uprave nisu zakoniti, da sveučilišni objekti na Jadranu služe kao ljetne rezidencije, da se snimaju i velikodušno honoriraju filmovi koji nikad nisu prikazani i još mnogo toga”, nabrajao je zastupnik platforme Možemo!.

Zajedničko članstvo i u Savjetu i u Odboru

Najavio je da će o svemu ovome pismenim putem upitati resornog ministra Radovana Fuchsa i apelirao na kolegice i kolege iz saborskih klupa “da sljedeći put kad budemo birali one koji će ovaj Sabor predstavljati ne samo na Sveučilištu, nego i inače, promislite kome dajete glas”. Dodajmo svemu ovome i da je rektor Boras u prošlom, 9. sazivu Sabora u razdoblju od 14. listopada 2016. do 22. srpnja 2020. bio imenovani član saborskog Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu, uz bok Reineru koji je također bio član.

Inače, Sveučilišni savjet, u kojem su Boras i Reiner također zajedno sjedili, prema Zakonu i Statutu, između ostaloga nadzire zakonitost djelovanja sveučilišnih tijela i fakulteta, nadzire racionalnost korištenja kadrovskih i materijalnih resursa, brine o razvoju Sveučilišta i nadzire izvršavanje njegovih zadaća u skladu sa zakonom.