Soj lambda širi se Latinskom Amerikom

Varijanta lambda vjerojatno je uzrokovala veliki broj infekcija između kraja ožujka i travnja

A health worker prepares a Pfizer-BioNTech vaccine against Covid-19 for Antonio Ferrari (92) at his house in Lima on March 08, 2021, as Peru starts vaccination of the elderly, police and military. (Photo by ERNESTO BENAVIDES / AFP)
FOTO: AFP

Varijanta koronavirusa lambda koja je prošlih devet mjeseci uglavnom klizila ispod radara, sada je uzročnik gotovo svih infekcija u Peruu, piše National Geographic. Lambda, poznata i kao C.37, prvi puta je otkrivena u Peruu u kolovozu 2020. godine, a do sada se proširila u 29 zemalja, uglavnom po Latinskoj Americi. U Peruu lambda sada čini oko 90 posto slučajeva. Zemlja je već pretrpjela najgoru stopu smrtnosti na svijetu, a bolest je usmrtila oko 0.54 posto populacije.

Varijanta lambda vjerojatno je uzrokovala veliki broj infekcija između kraja ožujka i travnja, kazao je peruanski ministar zdravstva. U susjednome Čileu, gdje je primarno cjepivo kineski CoronaVac, lambda čini 31 posto slučajeva. Broj slučajeva je velik iako je u Čileu potpuno cijepljeno 58,6 posto stanovništva, a još je 10 posto primilo prvu dozu. Moguće je da je djelomično kriva loša učinkovitost kineskog cjepiva. Studija Sveučilišta u Čileu pokazala je da je pojedinačna doza cjepiva CoronaVac učinkovita samo 3 posto, s rastom na 56,5 posto nakon druge doze.

Varijanta od interesa

Mogućnost da bi lambda mogla prevariti imunološki sustav dovela je do toga da je Svjetska zdravstvena organizacija sredinom lipnja označila lambdu kao “varijantu od interesa” što znači su genetske promjene virusa toliko značajne da mogu utjecati na prenosivost, težinu bolesti, bijeg od imunološkog sustava, dijagnozu i terapiju, i brzo se šire zajednicom.

Iako Latinska Amerika ima tek 8 posto svjetske populacije, čini više od 20 posto globalnih slučajeva koronavirusa i 32 posto smrtnih slučajeva. Stručnjaci predviđaju da će se u sljedećih nekoliko tjedana u Latinskoj Americi zbiti još jedna kritična situacija s virusom jer su u nekim zemljama programi cijepljenja loši pa još nisu uspjeli cijepiti više od 5 do 10 posto stanovništva.

Preliminarna istraživanja sugeriraju da su sadašnja cjepiva učinkovita

Lambda varijanta je neobična zbog načina na koji se spike protein mijenja u odnosu na druge varijante. Ima mutacije na 14 pozicija, uključujući dugi niz od sedam aminokiselina. Osim toga, ima mutacije u genu ORF1ab. Taj gen kodira veliki protein čiji dijelovi pomažu replikaciji virusa i potiskivanju imunološkog odgovora čovjeka. Zbog njegove važnosti znanstvenici već razvijaju antivirusne terapije za ciljanje proteina ORF1ab.

U još nerecenziranoj studiji, Nathaniel Landau, mikrobiolog s NYU pokazao je da je laboratorijski načinjen virus lambda, dvostruko zarazniji od rane varijante SARS-CoV-2. Vrlo je malo studija o varijanti lambda, ali preliminarni rezultati sugeriraju da su trenutna cjepiva još uvijek učinkovita, možda manje nego kod izvornog virusa. “Iako neka antitijela više ne djeluju protiv varijanti virusa, još ih ima dovoljno da se bore i tijelo riješe virusa”, uvjerava Landau.

Lambda varijanta je prenosivija

Druga nerecenzirana studija pokazuje da lambda može pobjeći od neutralizirajućih antitijela koje je proizvelo cjepivo CoronaVac. “Još uvijek nema dokaza da je lambda prenosivija, nemamo dokaza da je odgovorna za proboj cjepiva, niti da izaziva težu bolest ili smrt”, kaže glavni autor studije Ricardo Soto Rifo iz Santiaga. Dvije doze CoronaVaca smatraju se manje učinkovitima od cjepiva na bazi mRNK ali još uvijek dobro štite.

Unatoč određenome skepticizmu oko učinkovitosti cjepiva CoronaVac, stručnjaci kažu da se treba cijepiti bilo kojim cjepivom koje je odobreno u regiji. Ako se ne cijepite, virus će evoluirati. “Iako se zabrinutost oko lambde može činiti pretjeranom, važno je biti oprezan. Lambda nije strašnija od delte. Ako dobijete cjepivo, zaštićeni ste. A stopa zaraze tim virusima smanjivat će se uz veću procijepljenost”, poručuje Landau.