Doznajemo: sin nekad moćnog suca najnormalnije živi u stanu ukradenom iz stečaja. Uredno glasi na njegovu ženu

Patrik Kovačić priznao je krivnju za pranje novca izvučenog u golemoj stečajnoj aferi

FOTO: Pixsell / Google Maps

Telegram doznaje nove detalje iz goleme stečajne afere s kojom je povezan nekad moćni sudac Trgovačkog suda u Zagrebu Mihael Kovačić. Njegov sin Patrik Kovačić jučer je, kako smo javili, priznao da je za oca prao novac izvučen iz stečajnih postupaka.

U pitanju je najmanje tri milijuna eura što ih je sudac Kovačić, kako je sam priznao nakon uhićenja, počeo prebacivati na svoj bankovni račun, kao i račune članova svoje obitelji, te prijatelja i poznanika. Želio se, tvrdi, osigurati za budućnost. Odnosno, htio je nakon pravosudne karijere nastaviti biznis s ukradenim milijunima.

Blaga kazna za sučevog sina

Sučev sin Patrik jučer se nagodio s tužiteljstvom na kaznu od devet mjeseci zatvora koja mu je zamijenjena radom za opće dobro. Osim toga, izrečena mu je i novčana kazna od 63.550 kuna odnosno 8435 eura, dok mu je 74.100 kuna odnosno 9834 eura oduzeto kao nezakonita imovinska korist. Taj novac bit će isplaćen u državni proračun iz iznosa od 24.154 eura što su pronađeni kod mlađeg Kovačića nakon otvaranja istrage u ovom slučaju.

Na kraju se ispostavilo da će država Patriku Kovačiću, koji je, dakle, priznao da je prao novac za svog oca preko stanova, automobila i raznih fiktivnih troškova, morati još i nešto novaca vratiti. Izračunali su da je u pitanju 36.050 kuna odnosno 4784 eura koliko preostaje od onih zaplijenjenih nešto više od 24 tisuće eura.

Inače, zakon za pranje novca predviđa kaznu od jedne do osam godina zatvora, no budući da je sve priznao na samom početku, Patrik Kovačić kažnjen je blaže.

Stan ukraden u stečaju

Zanimljivo je da je mladić, barem za sada, ostao živjeti u stanu koji je također kupljen novcem izvučenim iz stečaja. Prema optužnici, riječ je o adresi u zagrebačkom kvartu Mikulići, na kojoj je Patrik Kovačić i službeno prijavljen. Tamo živi sa suprugom, na koju je stan i trenutno upisan te maloljetnim djetetom.

USKOK-ova optužnica otkriva kako su Kovačići došli do ovog stana. Istražitelji, naime, sumnjaju da je doslovno ukraden iz stečaja tvrtke Pleper d.o.o. u kojem je stečajni upravitelj bio Branko Petanjek. I on je optužen u ovoj aferi, i to kao jedan od ključnih suradnika ondašnjeg suca Kovačića.

Kovačić i Petanjek, rekonstruirao je USKOK, organizirali su još 10. lipnja 2014. da se tvrtki MAL konzalting, koju je kontrolirala Kovačićeva optužena suradnica Branka Rajković, stan iz Mikulića proda na javnoj dražbi za 201.000 kuna. Radilo se o stanu od 52 kvadrata za koji se MAL konzalting, prema pravilima dražbe, uopće nije mogao natjecati, jer nije uplatio jamčevinu. Sudac Kovačić ipak u nastavku postupka dosuđuje stan upravo toj tvrtki. Povrh svega, MAL konzalting ne plaća ni kupoprodajnu cijenu. U prosincu 2014. tvrtka i prema Zemljišnim knjigama postaje vlasnik stana u Mikulićima.

Što se nakon toga zbivalo?

Nekoliko godina kasnije, u travnju 2017. Kovačiću se javila Zagrebačka banka s prigovorom da nisu dobili novac za prodaju stana u Mikulićima. Naime, Zagrebačka banka bila je glavni vjerovnik Plepera, te je očekivala novac od prodaje.

Sudac Kovačić povlači tada novi potez. Kako stoji u optužnici, naređuje javnoj bilježnici koja je vodila stečaj tvrtke Termocommerce da s pologa te firme prebaci 134 tisuće kuna na račun Plepera. Gotovo cijeli iznos proslijedio je odmah Zagrebačkoj banci, kao razlučnom vjerovniku, te nakon toga i zaključio stečaj te firme.

Stan mijenja više vlasnika

Krajem 2017. MAL konzalting je sporni stan ugovorom prenio na nećakinju Kovačićeve supruge, a ona je zatim istu nekretninu 2. siječnja 2020., dakle godinu dana prije nego što je ova afera buknula, prenijela na suprugu Patrika Kovačića, sučevu snahu. Na njezino ime stan glasi i danas.

USKOK zaključuje kako je u ovom kriminalnom lancu Pleper oštećen za 8892 eura odnosno 67.000 kuna, a Termocommerce d.o.o. u stečaju za 17.784 eura odnosno 134.000 kuna. Ta se šteta, navode dalje istražitelji. Tvrtka MAL konzalting nezakonito se okoristila za iznos 26.677 eura odnosno 201.000 kuna. Ovdje valjda dodati da je stan u Mikulićima još uvijek pod sudskom blokadom.

Budući da nije oduzet Patriku Kovačiću kao dio nezakonito stečene imovine izvjesno je da će se tom nekretninom sud baviti u postupku protiv njegovog oca. Ostaje, naime, otvorena mogućnost, da stan bude zaplijenjen bilo kao dio imovine optuženog suca, bilo Branki Rajković koja je vodila tvrtku MAL konzalting preko koje je stan ukraden iz stečaja. Nije isključeno ni da bude dodijeljen stečajnom dužniku iz čije je stečajne mase nezakonito izvučen.