Prva analiza anketa. HDZ u ogromnim problemima: koalicijski potencijal bijedan, Rijeke pravde imaju manje težak put do nove većine

Iako Plenkovićeva stranka osvaja najviše mandata, njezin ostanak na vlasti je krajnje neizvjestan

FOTO: Telegram/Pixsell

Ako je suditi po izlaznim anketama, koje su odmah po zatvaranju birališta objavile tri nacionalne televizije, raspodjela mandata dobivena na temelju tih rezultata sugerira da je HDZ u popriličnim problemima. Iako je pojedinačno dosad vladajuća stranka, na čelu s dosadašnjim premijerom Andrejem Plenkovićem, ostvarila najbolji rezultat, koji joj daje 59 mandata, detaljnijim uvidom u izlazne ankete jasno je da to nipošto ne znači njezin ostanak na vlasti, a sasvim sigurno ne znači jednostavan put do formiranja nove vladajuće većine.

Uzimajući, naime, u obzir istupe čelnika svih ostalih stranaka i koalicija u izbornoj kampanji koji su s jedne strane otvoreno najavljivali suradnju sa SDP-ovom koalicijom Rijeke pravde (ili u najmanju ruku podršku “lijevoj vladi”), a s druge strane se više ili manje odlučno zaklinjali da ne dolazi u obzir njihovo koaliranje s Plenkovićevim HDZ-om, trenutni zbroj mandata prema izlaznim anketama daje za naslutiti vrlo tijesnu bitku za ulazak u Banske dvore u kojoj lijeva koalicija ima nezanemariv potencijal za uspjeh.

Tko bi sigurno podržao lijevu vladu

Prije izbora je suradnju s Rijekama pravde, koje prema izlaznim anketama dobivaju 43 mandata, a čiji je premijerski kandidat Zoran Milanović, otvoreno najavljivala stranka Možemo!, kojoj anketari daju 10 mandata. Iz IDS-a, koji osvaja dva mandata, u nizu navrata su uvjeravali da nikada neće u koaliciju s HDZ-om, a iako nisu toliko otvoreno bili za ulazak u pakt sa SDP-om, najavljivali su svoju podršku lijevoj vladi. Podršku lijevoj opciji najavljivala je i Nezavisna platforma Sjever međimurskog župana Matije Posavca, koja zasad osvaja jedan mandat.

Iz koalicije Fokusa i Republike, kojoj izlazne ankete daju jedan mandat, dolazili su dvojaki komentari, ovisno o tome daju li ih liberali iz Fokusa na čelu s Davorom Nađijem ili čelnik Republike, nesuđeni HDZ-ov kandidat za gradonačelnika Zagreba Damir Vanđelić. Dok je Vanđelić jednakom žestinom napadao i HDZ i SDP, iz Fokusa su ipak nešto blagonaklonije komentare imali prema SDP-u, s kojim su prije početka kampanje umalo ušli i u predizbornu koaliciju. U prvom komentaru anketa Vanđelić je dao za naznačiti da ne bi s HDZ-om, dok je za Rijeke pravde rekao da imaju nekvalitetne kadrove, možda sugerirajući da je on kvaliteta koja im nedostaje.

Ideološki moratorij i razlike u DP-u

Most, kojemu izlazne ankete daju 11 mandata, ni u jednom se trenutku nije jasno odredio da bi ušao u koaliciju sa SDP-om, ali su čitavu kampanju bazirali na prozivanju HDZ-a i njegovih korupcijskih skandala. Ipak, u pojedinačnim komentarima moglo se između redaka iščitati da bi ta stranka u određenim okolnostima bila spremna na suradnju s ljevicom, a u konačnici, upravo je od Nine Raspudića, zastupnika Mosta, i potekla ideja o famoznom ideološkom moratoriju, odnosno formiranju široke koalicije kojom bi se došlo do svojevrsne prijelazne vlade koja bi provođenjem nekoliko ključnih reformi pokušala demontirati HDZ-ov koruptivni sustav nakon čega bi se išlo na nove izbore.

Ni Domovinski pokret, kojemu izlazne ankete daju 13 mandata, ni u jednom se trenutku nije jasno odredio s kim bi nakon izbora sklapao koaliciju, ali to je jedina stranka koja prelazi prag, a da nije kategorički odbila koaliciju s HDZ-om. Ipak, na listama te stranke bili su i antisistemski kandidati poput bivšeg suca Mislava Kolakušića koji je već u prvom komentaru izlaznih anketa rekao da HDZ nema šanse formirati novu vladu te da nas čekaju novi izbori. To poprilično odudara od prvog komentara najmoćnijeg čovjeka DP-a Marija Radića koji je samo ponovio predizbornu mantru da su njemu samo SDSS i Možemo! neprihvatljivi partneri, što sugerira da je DP prvi na listi opcija u kojima bi moglo doći do raskola.

SDP-ov trnovit put do moguće većine

Ako bismo, s obzirom na sve dosadašnje komentare političkih čelnika, zbrojili mandate koje daju izlazne ankete, HDZ-u je teško dodati ijednog potencijalnog zastupnika drugih stranaka izuzev onih DP-a, pri čemu je već iz prvih istupa ljudi iz DP-ova stožera evidentno da, čak i kada bi dogovorili suradnju, ne bi bilo svih 13 zastupnika za pakt s Plenkovićem.

S druge strane, SDP-ovim Rijekama pravde mogu se odmah pribrojiti mandati koje dobiva stranka Možemo!, a gotovo sigurno i oni koje osvajaju IDS i Nezavisna platforma Sjever. To lijevom bloku daje 56 mandata, tek tri manje od HDZ-ovih 59, što ne mora biti loša startna pozicija za pregovore. Ta pozicija može postati još bolja ako se Rijekama pravde pridoda i jedan Fokusov mandat. Uspije li, u nekom zamišljenom scenariju, ljevica dogovoriti suradnju s Mostom, to joj donosi 68 mandata, a u takvoj situaciji postaju relevantni i zastupnici nacionalnih manjina, kojih je osmero te bi eventualna njihova podrška SDP dovela do minimalne većine od 76 zastupnika.

Jedna retorika prije, druga poslije izbora

Ovo je tek prva analiza u trenutku kada službenih rezultata DIP-a još nema, a uvijek treba imati na umu i da se retorika političara počesto mijenja nakon izbora u odnosu na onu predizbornu pa ne treba iznenaditi ako netko od onih koji su se zaklinjali da nikada neće s HDZ-om iznenada “shvati” da imaju poneko “zajedničko programsko načelo” s Plenkovićevom strankom te omogući dosadašnjim vladajućima daleko lakši put prema formiranju još jedne uzastopne parlamentarne većine.

Također, izlazne ankete ne prikazuju rezultate iz dijaspore, čija su tri mandata gotovo u pravilu dosad išla HDZ-u, iako prema nekim predviđanjima postoji opasnost da bi jedan mandat ovoga puta mogla uzeti “generalska lista” Ljube Ćesića Rojsa.