Profesor Rotim odgovara na napade doktorice Zadravec: ‘Sve je to u cilju njezine karijerističke ambicije’

Prof. dr. sc. Rotim demantira navode objavljene u tekstu 'Dijana Zadravec: 11 razloga zbog kojih me nikad ne bi izabrali za ravnateljicu KBC-a'

Telegram je 7. lipnja objavio tekst u kojem je Dijana Zadravec, smijenjena šefica Radiologije KBC Sestre milosrdnice, iznijela 11 razloga zbog kojih je, smatra, nikada ne bi izabrali za ravnateljicu bolnice. Prof. dr. sc. Krešmir Rotim, kojeg je u tekstu spomenula u više navrata, sada demantira njezine navode. Reagiranje prof. dr. sc. Rotima donosimo u cijelosti


U odnosu na ad 1. navode Dijane Zadravec u kojima navodi da bi “regulirala rad liječnika u privatnim ustanovama” te da je “svakome jasno koliko dr. Rotim provodi u bolnici i bavi se pacijentima kad istovremeno predaje na nekoliko fakulteta”, te da je isto indikator korupcije.

Prof. dr. sc. Rotim te navode demantira na sljedeći način: Rad liječnika u privatnim ustanovama, izvan radnog vremena, reguliran je Pravilnikom Ministarstva zdravstva. Prof. dr. sc. Rotim ima sve važeće suglasnosti za rad u privatnim ustanovama izvan radnog vremena koje se izdaju na godinu dana te se svake godine, ako radnik ispunjava uvjete, mogu produžiti, dakle sukladno zakonskim uvjetima i normama.

Prof. dr. sc. Rotim je predstojnik za neurokirurgiju posljednjih 15 godina te je svaki put izabran na mandat od četiri godine temeljem objavljenom natječaja. Prof. dr. sc. Rotim svake od spomenutih 15 godina ima najveći broj operacija od svih liječnika na klinici što dokazuje “koliko vremena provodi na klinici”. Štoviše, prof. Dr. sc. Rotim u posljednjih 10 godina imao je prosječno 250 kompleksnih neurokirurških operacija godišnje, dakle, 2500 ukupno; točnije jednu dnevno, svaki radni dan.

Izvodi najdelikatnije i najzahtjevnije operacije

Nije niti samo riječ o broju operacija, jer prof. dr. sc. Rotim izvodi najdelikatnije, najkompliciranije i najzahtjevnije operacije. Neke od njih izvodi kao jedini liječnik na klinici. Uveo je i brojne nove operacijske zahvate (minimalno invazivna kirurgija kralješnice, operacije u budnom stanju itd. Na Klinici i u organizaciji Klinike posljednjih je godina održano 40-ak znanstvenih simpozija ili stručnih radionica na koje dolaze stručnjaci iz cijelog svijeta. Klinika za neurokirurgiju je zahvaljujući prof. dr. sc. Rotimu i izvrsnim kolegama neurokirurzima, medicinskim sestrama i cijelom timu, Referentni centar MZ te Europski edukacijski centar za neurokirurgiju,

Rad na fakultetima je uvjet da bi netko mogao biti šef Klinike, a posebna je čast i služi na ugled KBC Sestre milosrdnice da zaposlenici predaju na brojnim fakultetima u zemlji i inozemstvu. Posljednjih godinu i pol sva predavanja održavaju se u virtualnom okruženju (iz ureda ili doma). Kao i činjenica da je prof. dr. sc. Rotim prvi i jedini hrvatski član najprestižnije svjetske neurokirurške organizacije WANS (World Academy of Neurological Surgeons), član Europske akademije znanosti i umjetnosti Salzburg, dopredsjednik Svjetske neurokirurške federacije (WFNS) te bivši predsjednik, a sada dopredsjednik Hrvatskog neurokirurškog društva.

***

U odnosu na ad 2. navode Dijane Zadravec, podnaslova ‘Problemi pročelnikove supruge’, prof. dr. sc. Rotim ističe sljedeće: Gospođa Cecilija Rotim nije zaposlenica KBC Sestre milosrdnice i ni na koji način se ne može dovesti u svezu s izborom Ravnatelja KBC Sestra Milosrdnica, niti ima bilo kakav interes za to. Na sveučilišnom studiju sestrinstva na Medicinskom fakultetu u Zagrebu nagrađena je Dekanovom nagradom kao jedan od najboljih studenata. Studira na doktorskom studiju Medicinskog fakulteta u Zagrebu, kao jedina medicinska sestra u generaciji.

‘To je uvredljiva i podcjenjivačka teza’

U odnosu na ad. 4 navode Dijane Zadravec, podnaslova ‘Predstojnici žele pristup uslugama KBC za privatne pacijente’, prof. dr. sc. Rotim ističe sljedeće: Tvrdnja da je jedan ugledni liječnik iz bolnice pijun prof. dr. sc. Rotima uvredljiva je i podcjenjivačka. Prof dr. sc. Rotim spomenutom liječniku nije nadređen niti rade na istom odjelu. Prof. dr. sc. Rotim nikada nije trebao niti je tražio ikakve “usluge” od Dijane Zadravec, nego je uvijek bilo posve obrnuto. Ako se aluzija odnosi na pacijente iz Poliklinike Rotim, oni se uz odličnu suradnju redovito upućuju na pretrage u privatne dijagnostičke MR centre, ponajviše u Dijagnostiku 2000 u Zagrebu, gdje sami snose trošak svojih pretraga.

***

U odnosu na ad 7. navode Dijane Zadravec podnaslova ‘Bolnica nije informatizirana’, prof. dr. sc. Rotim ističe sljedeće: Doktor Rotim ravnatelj je bolnice od 2008. pa do siječnja 2012. godine i nije se bavio informatizacijom bolnica. Sredstva koja su rebalansom bila predviđena i rezervirana za informatizaciju, ostavljena su na brigu i raspolaganje ravnateljici koja je preuzela dužnost početkom 2012. godine, nakon promjene političke vlasti na nacionalnoj razini.

***

U odnosu na ad. 9 navode Dijane Zadravec podnaslova ‘Zapošljava se enorman broj administrativaca’, prof dr. sc. Rotim nema nikakve formalne ingerencije niti neformalne mogućnosti zapošljavati bilo koju osobu na bilo koje mjesto u administraciji bolnice. Isti se zapošljavaju na javnom natječaju, a raspoređuju prema odluci Ravnatelja.

Klinika radila bez dana prekida

U odnosu na ad. 10 navode Dijane Zadravec, podnaslova ‘Tri pokušaja smjene’, osim dobrih kolegijalnih odnosa, prof. dr. sc. Rotim nema poslovnih niti interesnih veza sa spomenutim liječnicima.

***

U odnosu na ad 11. navode Dijane Zadravec podnaslova ‘Javno zdravstvo postalo je nedostupno regularnim putem’, prof. dr. sc. Rotim ima besprijekornu karijeru što dokazuju brojna stručna i društvena priznanja te odlikovanja. Potpisivanje interne dokumentacije na odjelu koji je vodila Dijana Zadravec nema nikakve veze s prof. dr. sc. Rotimom, niti je on mogao imati ikakav uvid u iste.

Klinika za neurokirurgiju cijelo je vrijeme potresa i pandemije radila bez ijednog dana prekida ili zatvaranja i cijelo je vrijeme bila dostupna građanima u potrebi. Na klinici za neurokirurgiju nema liste čekanja za prijem i operaciju jer se svi tumori i životno ugrožavajuće bolesti tretiraju odmah, a kronične bolesti kralješnice unutar mjesec dana (osim operacija stabilizacije kralješnice koje su ograničene financijskim limitom). Kako je dio pacijenata u doba pandemije Covid-19 iz KB Dubrave pa potom iz OB Sisak bio upućivan u Kliniku za neurokirurgiju, čekanje se produljilo na dva mjeseca, dok je na istim Klinikama u drugim bolnicama između 9 i 12 mjeseci.

Navedene tvrdnje imaju za cilj narušiti ugled i čast ne samo prof. dr. sc. Rotimu, nego je perfidno djelovanje usmjereno na njegovu obitelj, a sve u cilju karijerističke ambicije u tijeku natječaja za izbor na funkciju.