Prije tri tjedna objavili smo snimku zagrebačkog prodekana kako krši zakon. Kako je moguće da on još nije smijenjen?

Promptna reakcija uprave Sveučilišta na čelu s Borasom uporno izostaje u nizu skandala koje je otkrio Telegram

Ozbiljni skandali čine ružnu svakodnevicu najstarijeg hrvatskog sveučilišta, a uprava na čelu s Borasom nije pokazala namjeru suočiti se s njima i kirurški odstraniti takve pojave iz zagrebačkog akademskog svijeta. Doduše, u pojedinim bi slučajevima to značilo pogledati i sebi u oči. A to je već malo kompleksnija stvar.

Slučajevi na Sveučilištu u Zagrebu koje je proteklih mjeseci otkrio Telegram – onaj o professoru emeritusu Dragi Roksandiću s ozbiljnim optužbama za seksualno uznemiravanje te slučaj rasipanja novca na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu – i dalje su bez ikakvog sveučilišnog epiloga.

Na stranu što poslovanje PBF-a upravo češljaju inspektori Ministarstva financija i što je u slučaju Roksandića povjerenstvo Filozofskog donijelo mišljenje o “opetovanom i teškom” seksualnom uznemiravanju; sa sveučilišnog vrha, predvođenog rektorom Borasom, o ovim temama dopire zaglušujući muk. Promptne reakcije, koje u vrlom akademskom svijetu ne bi smjele izostati ni u slučaju sumnje na ovakve stvari, nonšalantno i upadljivo izostaju.

Nadrealni pokloni iz duty free shopa

U nekoliko smo nastavaka secirali što se događa s financijama PBF-a. Dekanica Jadranka Frece i njen prodekan Damir Ježek službenim su karticama plaćali stvari uvelike nespojive s potrebama fakulteta – Chanelove parfeme, ekskluzivnu odjeću i namještaj, popularne suvenire u New Yorku… Karticama su platili i smještaj u luksuznom resortu na Baliju, gdje su krajem 2019. zajedno otišli na znanstvenu konferenciju.

Prodekan je u povratku u duty free shopu ostavio 12.000 kuna za, kako će nam kasnije reći, poklone organizatorima konferencije. Organizatori, koje smo se potrudili kontaktirati, kategorički su opovrgnuli primitak bilo kakvih darova hrvatske delegacije predvođene Ježekom i Frece. Nadrealnost Ježekovih tvrdnji problematizirao nam je i nemali broj ozbiljnih sveučilišnih profesora i znanstvenika.

Neformalno su nam se javljali nakon naših tekstova pa se s poštenom dozom gnjevnog podsmjeha osvrtali na ono što je Ježek prozvao poklonima za organizatore. Dekanica Frece, uhvaćena u raskošnoj kupovini, u nemuštom pokušaju da nas odvrati od pisanja o trošenju javnoga novca, poručila nam je da nam ne daje privolu da koristimo “njene osobne podatke”.

Rektor nije impresioniran zbivanjima na PBF-u

Međutim, peglanje PBF-ovih kartica ni na koji način nije impresioniralo upravu Sveučilišta na čelu s rektorom Damirom Borasom. A trebalo je, jer rektor po Statutu Sveučilišta mora nadzirati zakonitost i statutarnost rada dekana i poduzimati odgovarajuće mjere. No, taman nakon Telegramovog teksta o službenim PBF-ovim karticama, Frece je na fakultetu premoćno izabrana za novi trogodišnji dekanski mandat.

U klupku koje smo odmotavali na PBF-u, isplivala je i vrlo eksplicitna priča o izvlačenju novca iz studentskih ugovora. Ježek je, za svog dekanskog mandata, snimljen kako govori koliko dobiva novca iz studentskih ugovora, i na koji ga način izvlači. Ovdje se uključilo Ministarstvo obrazovanja, najavom o proračunskom nadzoru PBF-a kojeg će zatražiti od ministra financija, a tek nakon ponovljenog upita i poziva glasnogovornici Sveučilišta, rektor Boras nam je poručio kako njegova uprava “oštro osuđuje svaki oblik nezakonitih radnji”.

Najavio je da će u okviru svojih ovlasti odgovarajuće reagirati. Do danas, međutim, nije poznato kako je konkretno reagirao u slučaju peglanja službenih kartica i izvlačenja novca kroz ugovore na PBF-u. S PBF-a smo tek dobili neslužbenu informaciju da svi aktualni prodekani Jadranke Frece, uključujući Ježeka, od jeseni i nove akademske godine, više neće biti u njenom timu. Dekanica nam je tek kratko potvrdila kako je s aktualnim prodekanima “usuglašen navedeni proces”.

Nije poznato što je rektor napravio s emeritusom

Borasova je konkretna akcija izostala i u mučnom slučaju njegovog professora emeritusa Drage Roksandića. Kako smo otkrili krajem siječnja, Boras je Roksandića nagradio tom počasnom titulom, znajući za najmanje jednu optužbu za seksualno uznemiravanje protiv Roksandića. U danima koji su uslijedili, Telegram su kontaktirale još četiri žene s eksplicitnim opisima vlastitih iskustava tijekom studija s Roksandićem.

Reagiralo je Povjerenstvo za zaprimanje prijava za spolno uznemiravanje na Filozofskom fakultetu koje je, nakon prijava studentica, donijelo mišljenje kako je Borasov emeritus “opetovano i teško” seksualno uznemiravao. Na tom su temelju predložili da rektor Boras ponovno razmotri svoju odluku o dodjeli počasne titule Roksandiću.

Borasova javna reakcija na mišljenje Povjerenstva Filozofskog svela se na konfuznu izjavu da će “možda danas, možda sutra, možda preksutra već reagirati na to i odgovarajuće postupiti “. Zapitao se i “što ako se na kraju ustanovi da neki profesor nije kriv, a izašlo mu je ime”. To je izrekao 25. svibnja. Od tada javnosti nije poznato što je konkretno učinio s profesorom za kojeg je stručno povjerenstvo utvrdilo “opetovano i teško” seksualno uznemiravanje.

Zašto se ovakve pojave kirurški ne odstranjuju?

Naime, sveučilišni Pravilnik o dodjeli počasnog zvanja professor emeritus ostavlja prostora da se to počasno zvanje, u slučajevima osobito teških povreda Etičkog kodeksa ili Statuta, naknadno oduzme. Odluku o oduzimanju toga zvanja donosi Senat Sveučilišta, no zaključno sa sjednicom u srpnju, takav se prijedlog odluke na Senatu zagrebačkog sveučilišta nije našao.

Drugim riječima, ozbiljni skandali čine ružnu svakodnevicu najstarijeg hrvatskog sveučilišta, a uprava na čelu s Borasom nije pokazala namjeru suočiti se s njima i kirurški odstraniti takve pojave iz zagrebačkog akademskog svijeta. Doduše, u pojedinim bi slučajevima to značilo pogledati i sebi u oči. A to je već malo kompleksnija stvar.