Poljska se naoružava kao nikad dosad, gotovo sve nabavlja u Aziji. 'Za dvije godine bit ćemo najmoćnija vojna sila Europe'

Dogovorena je kupnja golemog broja tenkova, najmodernijih aviona i drugog vrhunskog oružja

The German Leopard tanks used by Polish army and  the AHS Krab, a 155 mm NATO-compatible self-propelled tracked gun-howitzer, are seen at the training ground in Nowa Deba on September 21, 2022, in Nowa Deba, Subcarpathian Voivodeship, Poland.
Soldiers from Poland, the USA and Great Britain take part in the joint military exercise 'BEAR 22' (Polish: Niedzwiedz 22') in the Eastern Poland. (Photo by Artur Widak/NurPhoto) (Photo by Artur Widak / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
FOTO: NurPhoto via AFP

Poljska namjerava pretvoriti svoje oružane snage u najmoćniju vojnu silu u Europi, otkrio je ministar obrane te zemlje Mariusz Blaszczak. On je svoje namjere predstavio jutros gostujući u emisiji na radiju, kada je pozvao poljske birače da povjere novi mandat vladi premijera Mateusza Morawieckog. “Treba nam još jedan mandat kako bismo dovršili započeto”, kazao je Blaszczak i dodao: “Trebamo još dvije godine i tada će poljska vojska biti najsnažnija u Europi. Na putu smo prema tome”.

Ministar je dodao kako vojska očekuje isporuku američkih tenkova Abrams. Poljska je naručila 116 tenkova američke proizvodnje u starijoj verziji M1A1 kako bi popunila rupu u arsenalu nastalu slanjem svojih tenkova Ukrajini. Nabava zastarjelih Abramsa privremena je mjera, budući da je Poljska naručila i 250 tenkova istog proizvođača u modernijoj M1A2 verziji. Uz to, poljske oružane snage pojačat će još 1000 južnokorejskih tenkova K2.

Vlada ima jasan plan

Razlog za naglu militarizaciju ove srednjoeuropske države jest, naravno, rat u susjednoj Ukrajini. Granica između Poljske i agresora u tom ratu, Rusije, dugačka je svega dvjestotinjak kilometara na području enklave Kalinjingrad. No, potencijalni napad na poljski teritorij moguć je i iz Bjelorusije, s kojom Poljska dijeli daleko dužu granicu. Zbog toga se vlada u Varšavi odlučila na golema ulaganja u vojni hardware, uključujući spomenute tenkove te artiljeriju i borbene avione.

U izjavi koju je dao na poljski dan neovisnosti 11. studenog, premijer Morawiecki objasnio je namjeru svoje vlade: “Poljska vojska mora biti toliko moćna da se zbog svoje snage uopće ne mora boriti”, rekao je. Planovi Varšave prepoznati su u SAD-u, pa je jedan visoki američki časnik priznao da je Poljska postala najvažniji američki partner u kontinentalnoj Europi, zamijenivši na tom položaju Njemačku, pogubljenu u grandioznim planovima za jačanje svoje vojske.

Poljska ruši rekorde u potrošnji za vojsku

Dok Berlin kuburi oko toga kako namaknuti fantomskih 100 milijardi eura koje je vlada namijenila za kupnju oružja u izboju militarizma neposredno nakon ruske invazije na Ukrajinu, Poljska povlači konkretne poteze. Varšava će ove godine na obranu potrošiti oko 4 posto BDP-a, što djeluje impresivno kada se usporedi s 2,57 posto BDP-a koliko u tu svrhu u prosjeku troše članice NATO saveza, a posebno u usporedbi s 1,5 posto koliko za vojsku daje Berlin.

Desetke milijardi eura predviđenih za vojnu potrošnju Poljska će, osim u spomenute tenkove, uložiti kako bi ojačala zračne snage. Uz 48 borbenih aviona F-16 i četrdesetak starijih sovjetskih letjelica kojima trenutno raspolaže, uskoro će dobiti 32 najmodernija američka lovca F-35. No, od rasta poljske potrošnje neće najviše profitirati SAD. Iznenađujuće, većinu novca odnijet će industrija oružja Južne Koreje.

Zašto Južna Koreja?

Za prvu ruku, Južna Koreja će isporučiti Poljskoj 180 tenkova K2 Black Panther. Uz to, Varšava je od azijske zemlje naručila još i 200 haubica, 48 lakih borbenih aviona FA-50, te 218 raketnih bacača Chunmoo, oružja sličnog proslavljenima američkim HIMARS-ima. Do kraja desetljeća trebalo bi stići i preostalih 820 tenkova te još nekoliko stotina haubica. Odabir korejskih proizvođača oružja Varšava objašnjava time što je njihova vojna oprema općenito jeftinija od američkih i europskih alternativa i mogu je proizvesti u kratkom roku.

Odluka Poljske o kupnji u Aziji uzdrmala je snove francuskog predsjednika Emmanuela Macrona o “strateškoj autonomiji”, o čemu je pisao Politico. Naime, Macron priželjkuje da se Europu braniti europskim, ili, kako su ironično dometnuli analitičari Politica, francuskim oružjem. No, poljski čelnici ne skrivaju da je pritisak EU na Poljsku zbog kontroverznih reformi pravosuđa i drugih pitanja također igrao ulogu pri donošenju odluke da se ode u shopping u Seul.

“Spremni smo kupiti oružje u drugim zemljama EU, ali one moraju prekinuti napade na Poljsku”, rekao je predsjednik vladajuće stranke PiS-a Jarosław Kaczyński kada su ga novinari pitali o toj problematici. “Spremni smo dijeliti poslove i novac, ali ne kada nam se govori da u Poljskoj nema vladavine prava.”

Udvostručit će broj vojnika

Uz kupnju goleme količine oružja, ambiciozan plan koji provodi ministar Blaszczak podrazumijeva i drastično povećanje broja vojnika koji služe u poljskim oružanim snagama. Trenutnih 150 tisuća profesionalaca trebalo bi biti udvostručeno do 2035. godine. S ukupno 300.000 vojnika i spomenutim modernim naoružanjem Poljska bi zaista mogla polagati pravo na titulu vojno najmoćnije europske zemlje.

To je naročito vjerojatno ako nastavi rasti i teritorijalna obrana osnovana 2017. godine, koja trenutno broji 30 tisuća pripadnika. Riječ je o “vikend vojnicima” koji prolaze 16-dnevnu temeljnu obuku, te naknadne kursove na kojima će osvježavati ratničke vještine. Ne zvuči impresivno, ali kada se pogledaju uspjesi ukrajinske lake pješadije naoružane protutenkovskim i protuzrakoplovnim oružjem za ispaljivanje s ramena, jasno je kako ne treba podcijeniti taj oblik oružanih snaga

Prema podacima Svjetske banke za 2019. godinu, ako se plan poljske vlade realizira, brojnije će biti samo vojske Italije (342.000 vojnika) i Francuske (304.000). Treba napomenuti da u pregled Svjetske banke nisu uključene vojne snage Ukrajine i Rusije, koje su trenutno daleko najbrojnije u Europi. Na popisu nema ni Turske koja, prema posljednjim procjenama, raspolaže s oko 425.000 profesionalnih vojnika.