Plenković predstavio mjere: 'Tko potroši manje struje, plaćat će nižu cijenu. Ostali idu u viši cjenovni razred'

Premijer predstavlja paket mjera za ublažavanje rasta cijena energenata

7.7.2022., Zagreb -  U NSK je odrzana sjednica Vlade Republike Hrvatske. Photo: Davorin Visnjic/PIXSELL
FOTO: Davorin Visnjic/PIXSELL

Premijer Andrej Plenković na Vladi predstavlja dugoočekivani paket mjera za ublažavanje rasta cijena energenata. Iako se o mjerama govori već nekoliko mjeseci, vladajući su do sada bili škrti na detaljima. Premijer je u više navrata govorio da će paket biti “pravedan, snažan i sveobuhvatan”. I dok dobar dio građana smatra da se s mjerama prilično kasni, Plenković je nedavno ustvrdio da je sve “pravodobno”.

Prema neslužbenim informacijama, planira se zamrzavanje cijena mlijeka, ulja, šećera, tjestenine i mljevenog mesa, ali ne zna se još na kojim iznosima.

“Ponovno idemo sa jednom snažnom intervencijom kao što smo to uvijek činili”, počeo je premijer. Kazao je da je nedvojbeni glavni uzrok globalne krize ruska invazija na Ukrajinu, a dotaknuo se i suša i pandemije covida 19. Zatim je pokazao grafove koji prikazuju rast cijena energenata od 2020. do 2022. godine. Zatim se osvrnuo na dosadašnje mjere Vlade od ovoga proljeća.

‘Paket nikoga ne ostavlja sa strane’

“Koji je odgovor Vlade na globalnu energetsku krizu? Govorio sam o tri elementa, da je snažan, pravedan i sveobuhvatan. Snažan je da očuva standard građana i zadrži visok rast gospodarstva… Pravedan je jer je usmjeren na one kojima je pomoć najpotrebnija… Bez ovakve intervencije bi sigurno imali poteškoće da funkcioniraju normalno kao kućanstva. Sveobuhvatan je jer ne ostavlja nikoga na strani”, kazao je.

Premijer je naglasio da ovim planom Vlada “redistribuira ono što ima na pravedan način”, nastojeći pomoći tvrtkama i pojedincima koji bi bez te pomoći imali poteškoća pri plaćanju računa. Kazao je da je ovo kriza bez presedana.

Ograničavaju se cijene električne energije

“Prvi dio paketa se odnosi na ublažavanje rasta cijena energije, a bazirali smo se prvo na električnu. Kod kućanstava idemo na ograničene cijene električne energije. Ova mjera je fiksirana od 1. 10 do 31.ožujka”, rekao je.

Cijene su ograničene po prosječnoj cijeni od 59 eura po megavatsatu za kućanstva koja potroše godišnje do 2.500kWh. Za one koji potroše više, ta cijena će biti 88 eura po megavatsatu, objasnio je. “Tko bude trošio manje, plaćat će nižu cijenu. Oni koji potroše više, idu u viši cjenovni razred”, dodao je.

“Smatramo da u ovim okolnostima niz subjekata ne možemo tretirati kao gospodarske, poput škola, instituta, fakulteta, bolnica, udruga, općina, gradova, vodovoda”, nastavio je. “Njima smo odredili cijenu od 62 eura po megavatsatu, i to bez one skuplje kategorije ovisno o potrošnji. Smatramo da dječji vrtić, fakultet, bolnica, moraju moći normalno funkcionirati”, rekao je Plenković.

Vlada RH

Cijene plina fiksirane do travnja

Kada je riječ o poduzetništvu, napravili smo gradaciju, kazao je. Vlada je firme podijelila u tri kategorije, ovisno o potrošnji.

“Što se tiče cijene plina, cijene za kućanstva ograničene su do 1. travnja 2023. godine, dakle građani mogu biti mirni”, napomenuo je premijer. “Da u travnju prošle godine nismo donijeli mjere, imali bi očekivano velik rast cijena plina”, poručio je.

“Ministar Filipović danas ide na sastanak u Bruxelles gdje ćemo se zajedno s drugim državama zalagati za cjelovito europsko rješenje. Jer bez toga nije dugoročno realno da će bilo koja vlada, bez enormnih troškova, naći samostalno rješenje”, poručio je.

Vlada RH

Fiksiranje cijena pojedinih namirnica

Plenković je zatim pokazao grafove na kojima stoji da cijene plina i struje u Hrvatskoj od 1. travnja ove godine nisu rasle. “Jako je važno da ljudi razumiju o kakvim mjerama se radi i koliko se ovako pridonosi proračunima naših obitelji, njihovom budžetu”, napomenuo je.

Vlada je odlučila fiksirati cijene pojedinih prehrambenih proizvoda, poput suncokretova ulja, brašna, šećera, mljevenog mesa. “Mislim da je jasno koliki je to doprinos”, kazao je premijer. Ukupno će proizvodi biti 30 posto jeftiniji.

Novčane naknade za umirovljenike

Povećat će se i socijalne naknade za ugrožene kupce energenata. “Ova mjera najbolje govori o tome da nikoga ne ostavljamo po strani i što to znači za one koji su najugroženiji”, poručio je. Zatim je govorio o pomoći umirovljenicima, odnosno “energetskom dodatku” za umirovljenike koji mjesečno primaju manje od 4360 kuna. Tako će primjerice oni koji primaju do 1850 kuna dobiti novčanu pomoć od 1200 kuna.

Ići će se i s isplatom posebnog novčanog primanja po obiteljima, ovisno o broju djece u kućanstvu. “Uz sve postojeće mjere idemo s isplatom posebnog novčanog primanja, pa tako oni koji imaju jedno dijete dobivaju 300 kuna, a obitelji s petero i više djece 1100 kuna”, objasnio je.

‘Omogućit ćemo mirnu jesen i zimu’

Vlada donosi i mjere za poljoprivrednike, u kontekstu suša i klimatskih promjena, a bit će i mjera za energetsku obnovu.

“Paket će zaštititi građane i hrvatska poduzeća. Omogućit ćemo mirnu jesen i zimu, predvidljivu jesen i zimu. Svi akteri će sada znati koji će im biti troškovi”, poručio je Plenković. “Šaljemo još jednom poruku i o štednji energije. Računamo na odgovorno ponašanje svakog pojedinca”, dodao je.

Najavio posebni porez na dobit

Najavio je i poseban porez na dobit, rekavši da će to predložiti Saboru. “Želimo dodatno oporezovati ona poduzeća čija dobit je posebno narasla u okvirima krize”, poručio je. “Svatko mora dati doprinos, ovo nije vrijeme prekomjerne dobiti”, dodao je.

Jesenski paket mjera težak je gotovo 21 milijardu kuna.


Uskoro opširnije…