Od 1. siječnja rastu mirovine, moći će se koristiti i dio penzije umrlog supružnika: Predstavljeni detalji

Pratimo presicu premijera Plenkovića

Vlada ide u izmjene zakona vezane za novi model obiteljske mirovine i povećanje najnižih mirovina. Prijedlog predstavlja premijer Andrej Plenković, uz resornog ministra Marina Piletića i zastupnika HSU-a Silvana Hrelju.

Plenković je kazao da izmjene Zakona o mirovinskom osiguranju poseban naglasak stavljaju na korisnike obiteljskih mirovina te da omogućuju “pravedniji izračun mirovine” i korištenja djela obiteljske mirovine uz zadržavanje osobne mirovine u slučaju smrti supružnika. “Samo ovim dvjema izmjenama obuhvatit ćemo gotovo 300.000 umirovljenika za što ćemo u 2023. izdvojiti više od 1,1 milijardu kuna”, kazao je premijer.

Rekao je i da će se obiteljska mirovina povećati za 10 posto, odnosno u prosjeku za oko 250 kuna, za 136.000 korisnika. Naglasio je kako im je poseban prioritet smanjenje rizika od siromaštva i socijalne isključenosti korisnika obiteljske mirovine. Izmjenom zakona o zadržavanju dijela obiteljske mirovine uz osobnu, koja kreće početkom iduće godine, Plenković je rekao da će se prosječno mirovina ukupno povećati za 500 kuna za oko 155.000 korisnika.

Povećava se i najniža mirovina

Plenković je dodao da će obiteljske mirovine nastaviti rasti i da će korisnici zadržati pravo rada do polovice radnog vremena. Uz to je rekao kako se povećavaju najniže mirovine za još 1,5 posto, a od 1. siječnja 2025. povećat će se za još 1,5 posto. “Samo u 2023. povećat će se mirovina za 287.000 korisnika najniže mirovine za što smo osigurali dodatnih 100 milijuna kuna”, kazao je.

“Poduzimamo sve da bi našim umirovljenicima osigurali dostojanstvenu starost”, rekao je premijer i dodao: “Ovim izmjenama realiziramo reforme u sklopu plana oporavka kao i ciljeve nacionalne razvojne strategije do 2030. godine. Siguran sam da će predložene izmjene dugoročno imati pozitivan utjecaj na kretanja i povećanje solidarnosti u mirovinskom sustavu. Za to ćemo do 2025. uložiti oko 4,4 milijarde kuna. Možemo svi zajedno biti zadovoljni da je na današnji dan broj osiguranika koji rade najveći unazad 20 godina, to nam omogućava veću održivost i sigurnost.”

Resorni ministar Piletić je naglasio kako te izmjene stupaju na snagu početkom sljedeće godine. Napomenuo je kako se prije ovih izmjena nije moglo koristiti dvije mirovine paralelno te da se ovime usklađuju s europskom praksom. “Osoba koja koristi dio obiteljske mirovine mora imati preko 65 godina te biti jedini korisnik obiteljske mirovine”, pojasnio je dodavši kako će iznos tog dijela obiteljske mirovine koji će moći koristiti je 27 posto.

‘Nisam euforičan, ali sam zadovoljan’

“Predlaže se da predviđeni najviši iznos bude 5850 kuna, kumulativno osobna i dio obiteljske mirovine po ovom modelu ne bi moglo prijeći taj iznos. Međutim, donošenjem zakona očekujemo da će biti provedena indeksacija pa očekujemo da ovaj iznos bude nešto veći te čak i prijeđe iznos od 6000 kuna”, rekao je Piletić dodavši kako će najniži iznos biti 219 kuna, a i da će on narasti nakon što zakon stupi na snagu.

Naglasio je kako će se obiteljska i najniža mirovina povećati automatski, ali da će ljudi sami morati podnijeti zahtjev za korištenje djela obiteljske mirovine preminulog supružnika.

Zastupnik HSU-a Hrelja, koji je povećanjem obiteljskih mirovina uvjetovao potporu vladajućoj većini, komentirao je najavljene izmjene. “Nisam euforičan, ali sam zadovoljan time jer su ovo primjereni koraci onome što smo politički rekli da ćemo napraviti i ono što je ministarstvo planiralo napraviti na bazi obiteljskih mirovina”, kazao je Hrelja naglasivši kako su ove izmjene “kompromis između uzajamnog i solidarnog”.