Plenković predstavio predizborni paket od pola milijarde eura, govorio i o HEP-u: 'Nema potrebe za dokapitalizacijom'

Nakon skorog raspisivanja izbora, Vlada će zasjedati u tehničkom mandatu

Na današnjoj sjednici Vlade na dnevnom redu je šesti paket mjera za zaštitu kućanstava i gospodarstva od rasta cijena. Premijer Andrej Plenković je uvodno govorio o događajima iz prošlog tjedna gdje je posebno pohvalio rad na obnovi nakon potresa.

„Imali smo bitnu sjednicu Savjeta za obnovu, prodiskutirali smo izvješće koje danas ide pred Sabor. Vidi se da su zamasi u obnovi tako veliki da ovako velik broj gradilišta praktički angažira cijeli građevinski sektor“, rekao je.

Govorio o preporuci EU-a za BiH

Govorio je o preporuci EU-a za otvaranje pregovora s BiH rekavši da je Vlada praktički na dnevnoj bazi surađivala s brojnim akterima u BiH kako na političkoj tako i stručnoj razini, kako bi bili ispunjeni kriteriji. „To je rezultiralo ovim izvješćem, pozitivnom preporukom“, kazao je.

„Naše iskrene čestitke, to je za Hrvatsku veliko strateško postignuće, a i za cijelu BiH“, ustvrdio je. Podsjetio je kratko i na utvrđivanje najviših prodajnih cijena energenata na telefonskoj sjednici Vlade, a potom na posjet bivšeg talijanskog premijera prošlog tjedna.

‘Osigurali smo sredstva za 800 vrtića’

Sljedeća tema bilo je uručivanje ugovora za izgradnju, dogradnju, rekonstrukciju i opremanje dječjih vrtića. „Prije toga smo već 500 vrtića obnovili, izgradili, doradili. Ukupno su u našem mandatu osigurana sredstva za 800 vrtića“, kazao je.

Zahvalio je državnoj tajnici Željki Josić pa pokazao da na sakoima danas svi na Vladi nose bedževe za ravnopravno roditeljstvo. Radi se o kampanji Središnjeg državnog ureda za mlade. Premijer je potom počeo s prezentacijom paketa mjera za kućanstva i gospodarstvo.

Predstavljanje novog paketa mjera

Plenković je kazao kako je paket težak 503 milijuna eura i da ima dva prioriteta: zadržavanje niske cijene energenata i dati doprinos nizu mjera za smanjenje inflacije.

„Kada je riječ o energiji, ukupan iznos je 389 milijuna eura. Posebno važno je zadržavanje niskih cijena struje, taj iznos će biti 231 milijun eura“, kazao je. Cijena struje od 1. travnja do 30. rujna po kućanstvima ostaje ista. Cijene ostaju iste i za male i srednje poduzetnike.

Za niske cijene plina izdvaja se 50 milijuna eura. „Cijena plina ostaje ista, Hrvatskoj elektroprivredi ćemo dati nadoknadu, osiguravaju se dostatne količine plina kako ne bi nastupili nepovoljni uvjeti i kako ne bi došlo do porasta cijena“, rekao je. Cijena toplinske energije također se ne mijenja do kraja rujna.

Ograničene cijene proizvoda

Govoreći o zaštiti od inflacije kazao je da je paket mjera vrijedan 114 milijuna eura. Ostaje ograničena cijena 30 ranije ograničenih proizvoda. „Što se tiče naknade za troškove energije, izdvaja se 21 milijun eura, najprije za 80.000 osoba u statusu ugroženog kupca energenata“, rekao je.

Predstavljena je i mjera za pružatelje socijalnih usluga koji će dobiti naknadu za ublažavanje porasta troškova energije. Vrijedi fbs milijuna eura, a ovisno o broju korisnika izdvajat će se od 70 do 540 eura mjesečno. Namijenjena je pružateljima socijalnih usluga smještaja, udomiteljskim obiteljima i korisnicima koji se prvi put javljaju na mjeru.

Potpore jednokratnim naknadama

Premijer je najavio mjeru vrijednu 78,6 milijuna eura koja se odnosi na 830.000 umirovljenika s mirovinom do 880 eura. Ovisno o visini mirovine dobit će jednokratnu naknadu od 50 do 160 eura. Na Vladi je prikazan i niz mjera koji je išao prema umirovljenicima zadnjih par godina, a ukupno su vrijedne više od 530 milijuna eura.

Predstavljena je i mjera za održivost domaćeg javnog prijevoza koja iznosi 0,16 centi po litri dizel goriva. Uslijedila je jednokratna novčana naknada za branitelje. Riječ je o više od 13.000 osoba koje će imati pravo na naknadu od 100 eura.

Do 30. rujna nastavlja se i potpora studentima kojima je nepromijenjena cijena obroka. „Ovako smo spriječili poskupljenje studentske prehrane“, rekao je. „Sve skupa, mi ovim paketom mjera od 503 milijuna eura štitimo građane i gospodarstvo. Za energente 389 milijuna eura, za inflaciju 114 milijuna eura“, dodao je.

Nabrajao mjere, poreze, rast plaća

„Napomenut ću da smo uz ovaj paket predstavili niz mjera za poboljšanje standarda građana, prije svega povećanje plaća poreznom reformom. Zatim smo donijeli Zakone i uredbe kojima ćemo omogućiti povećanje plaća, ukinuli smo smanjenje mirovina od 10 posto, povećali nacionalnu naknadu za starije, usvojili novi zakon i aktivnosti oko doplatka za djecu“, nabrojao je.

“U provedbi je i povrat poreza, to je više od 100 milijuna eura povrata poreza našim mladima, pomoć svinjogojcima, ukupno paketi mjera od 40 milijuna eura. Podsjetit ću i da je minimalna neto plaća porasla”, kazao je. “Bit ćemo u prilici u budućnosti u ovakvim okolnostima biti još rafiniraniji, jer ćemo imati više podataka i moći pomoći baš svima kojima je to nužno”, dodao je. Rekao je da je uređen i rad agencija za potraživanje te spomenuo sufinanciranje djece u vrtićima.

Poseban osvrt na stanje u HEP-u

“Spomenut ću i HEP koji je podnio velik teret u provedbi mjera. Kroz provedbu Vladinih mjera, značajno su pridonijeli stabilizaciji. Dan je dioničarski zajam, a izmjenama pravnog okvira predviđeno je da HEP ima pravo na kompenzacijske mjere zbog ograničenja cijena”, kazao je.

“U odnosu na prvotnu planiranu dokapitalizaciju Vlada je odlučila izvršiti obeštećenje HEP-a i za troškove iz 2022. pa do ožujka 2023. Proveli smo analizu i danas ćemo donijeti odluke kojima će se obeštećenje u potpunosti izvršiti prijebojem s dioničarskim zajmom”, rekao je. Iznos obeštećenja je više od 540 milijuna eura, a iznos dioničarskog zajma bio je 400 milijuna eura. Zaključio je da se tako dolazi do zaključka da dokapitalizacija HEP-a neće biti potrebna. Kazao je da je to prvih devet točaka i predložio usvajanje uredba i odluka, što je i usvojeno.