Plenković najavio rast BDP-a pa se divio: 'U munjevitom roku smo se vratili s pada od prošle godine'

Rekao je kako Vlada ovogodišnji gospodarski rast projicira na devet posto

Croatian Prime Minister Andrej Plenkovic arrives at the 15th Bled Strategic Forum.
European leaders met at the annual strategic forum in Bled to discuss Europe after Brexit and COVID-19 pandemic.
The annual strategic forum in Bled, Slovenia - 31 Aug 2020,Image: 555624158, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
FOTO: Profimedia

Premijer Andrej Plenković danas je na sjednici Vlade govorio o rebalansu proračuna i rastu BDP-a. Rekao je kako Vlada ovogodišnji gospodarski rast projicira na devet posto, a prihode proračuna za 2022. godinu na 164,5 milijardi kuna.

“Prema makroekonomskim pokazateljima za domaće gospodarstvo i međunarodno okruženje, kao i prevladavajućim očekivanjima, u 2021. godini predviđen je realni rast BDP-a od 9 posto, čime je već ove godine premašena razina realnog BDP-a iz 2019. godine”, rekao je Plenković. “Time smo se u munjevitom roku vratili s pada BDP-a od osam posto prošle godine. Mislimo da je to jako dobro postignuće”, dodao je.

Po njegovim riječima, rebalansom državnog proračuna za 2021. godini ukupni prihodi povećavaju se za 3,3 milijarde kuna i ukupno iznose 153,6 milijarde kuna, a ukupni rashodi povećavaju se za šest milijardi kuna odnosno planirani su u iznosu od 173,3 milijarde kuna.

Udio javnog duga u BDP-u se smanjuje u 2021. godini

Očekuje se da će državni proračun zabilježiti manjak (deficit) u iznosu od 19,7 milijarde kuna ili 4,7 posto BDP-a. Opća država prema ESA 2010 metodologiji imat će manjak u iznosu od 18,9 milijardi kuna ili 4,5 posto BDP-a, rekao je premijer.

Na temelju kretanja fiskalnog salda proračuna opće države očekuje se da će udio javnog duga u BDP-u u 2021. zabilježiti smanjenje od 4,2 postotna boda u odnosu godinu ranije te će iznositi 83,1 posto BDP-a.

Ukupni prihodi državnog proračuna za 2022. projicirani su u iznosu od 164,5 milijardi kuna, istaknuo je. Vlada očekuje nastavak snažnog rasta gospodarske aktivnosti po stopama od 4,4 posto u 2022., zatim 3,7 posto u 2023. te 3,1 posto u 2024. godini.

Smanjenje udjela javnog duga u BDP-u

Manjak općeg proračuna za 2022. prema metodologiji ESA 2010 očekuje se u iznosu od 2,6 posto BDP-a u 2022. godini. U 2023. ponovno se predviđa manjak od 2,4 posto BDP-a, dok će manjak u 2023. iznositi 1,9 posto BDP-a.

Nakon jednokratnog snažnog rasta javnog duga u 2020. godini na 87,3 posto BDP-a, u skladu s kretanjem salda proračuna opće države očekuje se i znatno smanjenje udjela javnog duga u BDP-u na 83,1 posto BDP-a u 2021. godini, odnosno na 80,7 posto u 2022., 78 posto BDP u 2023. godini te 75,3 posto BDP-a u 2024 godini.

‘Pokazali smo kako se to radi’

Premijer je u uvodnom govoru podsjetio i kako je njegova Vlada prije izbijanja koronakrize vodila politiku makroekonomske stabilnosti i stabilizirali javne financije. “To je, po meni, pomoglo Vladi i državi da stekne povjerenje međunarodnih kreditnih institucija, tržišta i agencija za rejting”, kazao je.

“Pokazali smo kako se iz uobičajenog proračunskog deficita dolazi ili u situaciju uravnoteženog proračuna ili u suficit i rapidno smanjenje javnoga duga. Ta činjenica, taj prostor koji smo si sami stvorili je pomogao Hrvatskoj da zadrži reputaciju i da kamate koje država ima na nova zaduživanja budu puno povoljnija nego ranije. To je naša startna pozicija i postignuće”, kazao je premijer.

Rrashodi iz proračuna za 2022.

Obrazložio je i na što će se odnositi rashodi iz proračuna za 2022. godinu. “Osiguravamo dodatna sredstva za povećanje socijalnih naknada, a u kontekstu demografske politike će se povećati roditeljske naknade. Predviđena su dodana sredstva za spajanje jedinica lokalne samouprave, a uvrstili smo i sredstva za nabavu višenamjenskih borbenih aviona”, kazao je i dodao da će se nastaviti s odgovornim upravljanjem financija.

Rekao je kako se očekuje daljnje smanjenje kretanja javnog duga u narednim godinama. “Sve je to na tragu naše politike ispunjavanja kriterija za pristupanje u EU financijsko područje”, kazao je. Dodao je kako misli da je važno povjerenje građana, financijskih institucija i socijalnih partnera kada se radi o smjeru i načinu u kojemu se vodi Hrvatska.

“Ovo je desetljeće u kojemu ćemo iskoristiti najveća sredstva ikada i nastaviti politiku hvatanja koraka s državama srednje i istočne EU koje su u članstvu od 2004. i koje su od ’89. imale izdašna nepovratna sredstva za ulaganja i sve ono što su učinile. Ta brzina hvatanja koraka je najvažnija zadaća koju imamo u ovom desetljeću”, zaključio je premijer u uvodnom gvooru, nakon čega ministar Medved izlaže stanje s obnovom nakon potresa.