Philipsovi opasni respiratori koriste se i u Hrvatskoj. HALMED upozorava koji su problematični

Pitali smo ih koliko se spornih uređaja nalazi u hrvatskim bolnicama, nisu odgovorili

Medical staff wearing protective gear (Front) work next to a patient laying in bed (Rear) at the Intensive Care Unit (ICU) for COVID-19 patients at the Casalpalocco Clinical Institute in Rome on November 18, 2020. - The coronavirus has killed at least 1,339,130 people since the outbreak emerged in China last December, according to a tally from official sources compiled by AFP at 1100 GMT on November 18, 2020. (Photo by Filippo MONTEFORTE / AFP)
FOTO: AFP

Nizozemski proizvođač medicinske opreme Philips objavio je ovaj tjdan da će povući iz upotrebe dio svojih respiratora zbog opasnosti raspada pjene na sitne, toksične čestice koje mogu izazvati rak. Radi se o pjeni koja se koristi za prigušivanje zvuka uređaja, a može se raspasti na čestice koje se lako udišu i nadražuju dišne ​​putove pa je Philips najavio povlačenje između tri i četiri milijuna respiratora i strojeva za asistenciju pri disanju u slučaju apneje u snu.

Još u utorak Telegram je upitao Agenciju za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) imaju li saznanja o tome koriste li se opozvani uređaji u Hrvatskoj. Zanimalo nas je i koliko ih ima i gdje se točno koriste, jesu li već povučeni iz upotrebe tamo gdje se eventualno koriste, a interesirali smo se i oko toga u kojim se bolnicama eventualno koriste opozvani uređaji proizvođača Philips.

Niti na jedno Telegramovo konkretno pitanje HALMED nije odgovorio pa nije poznato koliko je opozvanih Philipsovih uređaja u upotrebi u Hrvatskoj u ovom trenutku. Uputili su nam tek poveznicu na svoje priopćenje iz kojega proizlazi da u RH dosad nije zaprimljena nijedna prijava “štetnog događaja vezanog uz navedene respiratore proizvođača Philips Respironics, Inc”, ali upozoravaju sve one koji koriste problematične uređaje.

Uređaje za apneju odmah prestati koristiti

HALMED u svojem priopćenju daje uputu korisnicima respiratora s neprekidnim radom Trilogy 100 da ne prekidaju i ne mijenjaju propisanu terapiju bez konzultacija s liječnikom. “Tvrtka Philips svjesna je toga da alternativne opcije respiratora za terapiju možda ne postoje ili su značajno ograničene za pacijente kojima je potreban respirator za održavanje na životu ili u slučajevima kada prekid terapije nije prihvatljiv. U tim situacijama, i prema nahođenju nadležnog kliničkog tima, korist od kontinuirane upotrebe ovih respiratora može biti veća od rizika”, piše HALMED.

Za respiratore s povremenim radom naziva SystemOne (Q-Series), DreamStation, DreamStation Go, Dorma 500 (radi se o uređajima za pomoć pri disanju u slučaju apneje u snu), iz HALMED-a poručuju momentalan prekid upotrebe uređaja i savjetovanje s liječnikom oko najprikladnije opcije za nastavak terapije.

Philips zasad nema nijednu dojavu o fatalnim posljedicama

HALMED u priopćenju navodi i da proizvođač Philips do sada nije zaprimio nijednu prijavu ozbiljnog štetnog događaja, no zaprimljene su pritužbe o prisutnosti crnih ostataka odnosno čestica unutar sklopa zračne putanje (linija ovlaživač-cijev-maska), kao i izvješća o glavobolji, nadraženosti gornjih dišnih puteva, kašlju, tlaku u prsima i sinusnoj infekciji.

Podsjetimo, Philips je identificirao da se pjena od poliuretana na bazi poliestera, koja se u respiratorima koristi za prigušivanje zvuka uređaja, može razgraditi u komadiće koji zatim mogu ući u protok zraka uređaja pa ih korisnik može udahnuti ili progutati. Osim toga, pjena može isparavati određene kemijske tvari. “Navedeni problemi mogu uzrokovati ozbiljne ozljede koje mogu biti opasne po život”, upozoravaju iz HALMED-a i dodaju da su mogući rizici udisanja kemijskih tvari od vrtoglavice, preko mučnine do toksičnih i kancerogenih učinaka.