Pfizerovo cjepivo u 89 posto slučajeva sprječava i širenje virusa, tvrdi nova studija provedena u Izraelu

Izrael je zemlja s najvećom procijepljenosti na svijetu

January 21st, 2021 - Petah Tikvah, Israel. EXCLUSIVE. Paramedics of MDA (Magen David Adom) are vaccinating the staff and residents of the nursing home Nof Hamoshava with the Pfizer vaccine. In the picture paramedic Asaf Duman,Image: 585719609, License: Rights-managed, Restrictions: No publication in Israel, Model Release: no
FOTO: Profimedia

Cjepivo Pfizera i BioNTecha SE, čini se, sprječava širenje infekcije koronavirusom među onima koji su primili to cjepivo u Izraelu. Time je dobivena prva prava indikacija kako bi cijepljenje moglo suzbiti širenje pandemije, piše Bloomberg. Cjepivo se počelo koristiti u nacionalnom programu koji je počeo 20. prosinca. Kompanije tvrde da je njihovo cjepivo u laboratorijskim testiranjima postiglo 89,4 postotnu efikasnost protiv širenja zaraze, sudeći po znanstvenom radu koji je na Twitteru objavila osoba povezana s razvojem cjepiva.

Kompanije su u suradnji s izraelskim ministarstvom zdravstva provodile prve analize, koje još uvijek nisu recenzirane. Rezultati te analize su, prema pisanju Der Spiegela, samo najnovija u nizu pozitivnih vijesti o cjepivu koje dolaze iz Izraela. Inače, Izrael je zemlja koja je ima najveću procijepljenost po glavi stanovnika u svijetu, budući da je gotovo polovica stanovništva primila barem prvu dozu cjepiva. U drugom istraživanju, izraelske vlasti su objavile kako je cjepivo 99 posto efikasno u suzbijanju smrtnih slučajeva među zaraženima.

Rade na daljnjoj analizi podataka

Ovi rani i obećavajući rezultati istraživanja su bitni jer ukazuju da bi cijepljenje moglo spriječiti širenje virusa kod asimptomatskih osoba, nešto što do sada još uvijek nije bilo potvrđeno. Zaustavljanje transmisije na taj način je jedan od ključnih faktora nakon kojih države planiraju popuštati restriktivne mjere i započinju otvarati svoja gospodarstva.

Iz Pfizera i BioNTecha su objavili kako trenutno rade na analizi podataka prikupljenih u Izraelu prikupljenih van laboratorijskih uvjeta, te da rezultate analize kane objaviti u najkraćem mogućem roku.

Četiri petine novozaraženih u razdoblju od 17. siječnja do 6. veljače, u kojem je provođeno istraživanje, bili su inficirani sojem koji je prvi puta uočen u Velikoj Britaniji. Taj soj virusa je zbog svog bržeg širenja doveo do povećanja broja zaraženih, što je naposljetku dovelo i do trećeg lockdowna 8. siječnja. Do 6. veljače Izrael je u potpunosti procijepio oko 27 posto stanovništva starijeg od 15 godina, a Pfizer-BioNTechovo cjepivo je tada bilo dostupno samo u Izraelu.