Otkrivamo poruke pronađene Kovačeviću u mobitelu: ‘Hvala što ste kupili stan u Ban centru’

Bivši šef Janafa bacio je uoči uhićenja mobitele u Savu, ali policija ih je pronašla

Nova istraga protiv bivšeg šefa JANAF-a Dragana Kovačevića otvorena je nakon što su istražitelji u njegovom mobitelu pronašli poruke još iz 2016. godine. One su ga, sumnja se, povezale s primanjem mita; dva stana i dva automobila vrijednih nešto manje od tri milijuna kuna. Zauzvrat je, tvrdi USKOK, tvrtkama Cefis I M. G. S. Grupa osigurao poslove vrijedne gotovo 37,6 milijuna kuna.

Još jučer smo javili da istražitelji vjeruju da je Kovačević kao mito dobio jedan stan u Ban Centru u Zagrebu, te jedan na splitskom Žnjanu. Osim toga, tvrtka Cefis, kojoj je prema sumnjama USKOK-a pogodovao, kupila je automobil marke Alfa Giulietta njegovoj kćeri te platio najam Lexusa kojeg je uglavnom vozio njegov sin.

Mobitel pun poruka

Dokazi za to, vjeruju istražitelji, pronađeni su u Kovačevićevim mobitelima koji su pretraženi nakon otvaranja prve istrage u rujnu prošle godine. Ovdje valja podsjetiti da ih je Kovačević bacio u rijeku Savu nakon što je doznao da mu se sprema uhićenje, no njihov sadržaj je ipak sačuvan.

Tako je otkriveno da je Kovačević još u lipnju 2016. počeo dogovore za kupnju stana u Ban Centru. Nakon što je razgledao nekretnine koje su se nudile, poslao je poruku predstavnici tvrtke koja ih je prodavala i poručio da je vrlo zadovoljan. Ona mu je pak napisala: “Poštovani, zaprimila sam podatke o kupcu, hvala. Još vas samo molim info u kojem biste roku bili u mogućnosti platiti ovih 50 % iznosa. To se može promijeniti, no trebamo nešto staviti u ugovor. Lp”. Kovačević joj vrlo brzo odgovara da će sve riješiti do 15. rujna.

Ovu konverzaciju USKOK povezuje s ugovorom o kupnji stana u Ban Centru što ga je s firmom Centar gradski podrum sklopila firma Cefis. Upravo toj firmi poslan je i predujam, o čemu je ponovno SMS-om obavješten Kovačević.

Poruke nađene i u Viberu

Od kraja srpnja 2016. uslijedila je komunikacija između Kovačevića i njegove arhitektice oko uređenja stana. Dio spornih poruka pronađen je i u aplikaciji Viber. Među ostalim arhitektica je Kovačeviću slala račune, obavještavala ga što je sve kupila, te koji su materijali korišteni za uređenje.

U ožujku 2019. na red je došao servis bojlera o čemu je ponovno poruku dobio Kovačević. “Hoću li fakturu poslati na Cefis d.o.o.?”, pita ga čovjek zadužen za održavanje u Ban Centru. Kovačević odgovara da može poslati fakturu toj firmi i zahvaljuje mu.

Milijune čuvao u Ban Centru

Uoči uhićenja u rujnu prošle godine Kovačevića su upravo kamere u Ban Centru snimile kako u automobil iz stana donosi nekoliko ruksaka i torbi. Odvezao se s njima u Samobor i ostavio vozilo kod prijatelja. Kasnije se ispostavilo da je u tim torbama bilo oko milijun eura gotovine i razna dokumentacija.

Iz svega toga toga USKOK zaključuje da je sporni stan u Ban Centru bio Kovačevićev a da mu ga je kupila tvrtka Cefis kojoj je on pak osigurao poslove na održavanju informatičkih sustava u Janafu vrijedne oko 18,2 milijuna kuna.

Odale ga i Whatsapp poruke

Iz pronađenih poruka proizlazi da je ista firma platila Kovačeviću i stan u Splitu. On je još tijekom 2017. i 2018. pokušavao tamo kupiti stan. No, tek u travnju 2019. intenzivirao je ta svoja nastojanja.

Naime, u Whatsapp komunikaciji istražitelji su mu pronašli poruke iz kojih je bilo vidljivo da se zainteresirao za stan firme Sunčani žnjan. Vlasnik građevinske firme poslao mu je 14. travnja 2019. poruku: “Stan na drugom katu. Perfektan pogled na more”.

Početkom lipnja te godine građevinski poduzetnik obavještava Kovačevića da je “poslao mail”, na što mu ovaj poručuje: “Samo delaj i ne zatvaraj pogled prema moru”. Poduzetnik mu ubrzo uzvraća porukom: “Nikad”.

Sve je to bilo mito za Dragana?

Te poruke istražitelji su povezali s kupoprodajnom dokumentacijom iz koje je vidljivo da je taj stan platila tvrtka Cefis. Posljednja rata uplaćena je 14. kolovoza prošle godine.

S uređenjem tog stana Kovačević je, kako proizlazi iz poruka u njegovom mobitelu, imao puno više problema nego s onim u Zagrebu. Radovi su kasnili, sve je bilo otežano zbog pandemije. On je u jednom trenutku čak tražio da se ne naručuje namještaj iz Italije kako s njim ne bi doputovao i virus.

U to vrijeme Kovačević je već pod tajnim nadzorom, pa je dio njegovih telefonskih razgovora s dizajnericom iz Splita USKOK I snimio. Tako je 3. rujna i prijepodnevnim satima Kovačević snimljen kako bijesni jer još nije sve završeno, te poručuje dizajnerici: “Ne plaćaj ih do kraja”.