Nastavak skandala na zagrebačkom fakultetu. Studenti za Telegram: ‘Tražili su da izvlačimo keš i nosimo teti u referadu’

Telegramu se javilo još studenata koji tvrde kako su preko studentskih ugovora izvlačili novac za upravu Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta

FOTO: Telegram ilustracija

Telegram je ovaj tjedan objavio snimke koje razotkrivaju kako je Damir Ježek, bivši dekan i aktualni prodekan za financije Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta u Zagrebu, uzimao novac preko studentskih ugovora. Tijekom tajno snimljenog razgovora do kojeg smo došli, direktno je izdavao naredbe kako studenti trebaju na studentske ugovore podići 5500 kuna te od tog iznosa njemu dostaviti 5000, a 500 kuna ostaviti sebi kao nagradu za trud.

U prethodnim smo tjednima pak, u detaljnom specijalu, pisali i o krajnje neuobičajenom peglanju službenih PBF-ovih kartica prodekana Ježeka i aktualne dekanice Jadranke Frece. Nakon Telegramovih otkrića ovaj tjedan reagiralo je i Ministarstvo obrazovanja, iz kojeg su nam potvrdili da traže proračunski nadzor Ministarstva financija nad tim fakultetom.

Nakon objave tekstova o suspektnom poslovanju Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta, javilo nam se nekoliko njihovih bivših i sadašnjih studenata. Prvo nam je jedan od njih u detalje opisao kako je svoje studentske ugovore tijekom 2016. i 2017. godine, u vrijeme dekanskog mandata Damira Ježeka, podizao na zahtjev ljudi iz stručnih službi fakulteta. Ostali studenti koji su nam se javili, demantiraju navode profesora Ježeka koji je za Telegram izjavio kako je studentskim ugovorima rješavao isplate honorara za studente koji su na Fakultetu angažirani kao demonstratori. No studenti unisono tvrde: to nije istina.

Po ugovor na 3900 kn kod tete u referadu

Jedan od studenata koji se Telegramu javio nakon objave spomenute snimke, detaljno nam je prepričao svoja iskustva. Njegova priča sa studentskim ugovorima, kako nam je detaljizirao, počinje 2016. kada se, kaže, po faksu i po studentskim Facebook grupama pričalo “da se traže nekakvi ugovori za tetu iz referade” (ime gospođe poznato je Telegramu). Raspitao se, dodaje, o čemu se radi i saznao da “Fakultet redovito svaki mjesec studentima preko nekoliko studentskih ugovora isplaćuje novac za poslove koje nisu obavljali”. U početku je, govori nam, bio skeptičan i začuđen, ali je usprkos tome zaključio da “kada se to tako radi, onda je valjda OK”.

U to je vrijeme, prisjeća se, radio jedan studentski posao sa satnicom nešto višom od minimalne. Kako kaže, novac “besplatan po sve, samo obraz ne”, o kojem je slušao na faksu i čitao po studentskim grupama, znatno bi mu povisio mjesečnu zaradu pa je odlučio pristati. Prvi ugovor za PBF podigao je tijekom 2016., a detalji su mu u magli. U lipnju 2017. ponovno se javlja da želi sudjelovati.

“Dobio sam odgovor da trebam doći po studentski ugovor na 3900 kuna kod tete u referadu, odnijeti ga u SC, javiti joj kad novac bude na računu i uplatiti 3510 kuna na račun fizičke osobe s čijim se imenom do tada nisam susreo”, govori bivši student PBF-a. Treći ugovor podiže u rujnu 2017., no procedura i zarada bili su nešto drukčiji. “Od tete sam dobio ugovor na 5500 kuna koji sam odnio u SC, ali ovoga puta trebao sam joj na ruke donijeti 5000 kn u kešu”, prisjeća se.

‘Ugovori nisu za demonstratore, to nam ne plaćaju’

No, da bi izbjegli gospođu kao posrednika, kaže naš sugovornik, “novac sam prema uputama na ruke odnio zaposleniku fakulteta kojemu ne znam ni ime ni funkciju, samo znam da sam ga viđao u plavoj kuti u podrumu fakulteta”. Svoj četvrti ugovor za PBF ovaj bivši student podiže u studenom 2017. “Po sjećanju, bio je to isti iznos od 5500 kuna, ali ovog puta 5000 kuna je išlo teti direktno na ruke”, ističe Telegramov izvor. Zaključuje kako mu je za sve ugovore koje je odradio rečeno kako time pomaže faksu i za to dobiva nagradu.

Osim ovog bivšeg studenta, ostali koji su nam se javili reagirali su na tvrdnju bivšeg dekana i aktualnog prodekana Ježeka da PBF preko student servisa angažira studente i za studentske demonstrature. Bivši demonstratori PBF-a tvrde da to nije istina. “S obzirom na to da Ježek kaže kako su studentski ugovori bili u tu svrhu, mogu potvrditi da to nije istina”, kaže još uvijek aktualna studentica, ujedno demonstratorica na jednom kolegiju tijekom akademske godine 2017./2018.

Za svoju demonstraturu, kaže, nikada nije dobila ni kunu, “kao ni brojni kolege i kolegice”. Bivši demonstrator PBF-a koji nam se također javio, kaže kako je svoje demonstrature odrađivao krajem 2017. godine. “Radio sam na jednom kolegiju i nije bilo plaćeno. Frendovi su bili na još jednom kolegiju i nisu bili plaćeni”, kaže i dodaje da ni za jedan predmet nije čuo da su demonstratori bili plaćeni. Naglašava, pritom, da im nikad nije ni bilo rečeno da će im faks nešto platiti za demonstrature.

Dekanica: Poduzet ćemo sve da utvrdimo je li prekršen zakon

Prodekanu Ježeku i dekanici Frece u četvrtak smo poslali upit plaća li PBF svoje demonstratore i, ako to nije slučaj, za što su utrošeni iznosi sa stavke ‘Usluge agencija, studentskog servisa’ iz javno dostupnih godišnjih financijskih izvješća Fakulteta. Do zaključenja teksta, njihove odgovore nismo zaprimili. S druge strane, dekanica Frece u srijedu nam je odgovorila na pitanje hoće li inicirati disciplinski postupak protiv profesora Ježeka te hoće li on i dalje biti njezin prodekan nakon snimki koje smo objavili.

“U konkretnom slučaju bit će poduzete sve potrebne radnje kako bi se utvrdilo je li došlo do povrede zakona ili internih akata Sveučilišta i Fakulteta”, kazala je Frece za Telegram. U slučaju da budu utvrđene bilo kakve nepravilnosti, dodaje, “kao dekanica Fakulteta poduzet ću sve propisane mjere sukladno svojim ovlastima”. Ističe i kako prodekane bira i razrješava Fakultetsko vijeće i da su u njihovom Statutu propisani slučajevi kada prodekan može biti razriješen. Dodaje i da je dekan kao čelnik odgovoran za zakonitost rada fakulteta.

Nakon ponovljenog upita i poziva glasnogovornici Sveučilišta, u četvrtak nam je odgovorio i rektor Damir Boras. Njegov odgovor prenosimo u cijelosti: “Sveučilište u Zagrebu i Uprava Sveučilišta oštro osuđuju svaki oblik nezakonitih radnji te će rektor u okviru svojih ovlasti odgovarajuće reagirati. Također, rektor napominje da je dužnost svakog građanina Republike Hrvatske, u slučaju da ima vjerodostojna saznanja o nezakonitom djelovanju, takvo djelovanje prijaviti nadležnim tijelima Republike Hrvatske”.