Nakon tekstova o gladnoj djeci, profesorice s Prava stišću Vladu: 'Osnovnoškolcima osigurajte besplatan obrok'

Pokrenule su i peticiju kojom traže hitno rješavanje pitanja školske prehrane

25.05.2020., Nedelisce- Uz posebne higijenske mjere, nizi razredi krenuli u skolu.
Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
FOTO: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Telegram je prije nekoliko dana pisao o kompleksnoj problematici financiranja školskih obroka za siromašnu djecu; ukratko, Hrvatskoj su na raspolaganju milijunski iznosi iz EU baš za školske obroke, a neka djeca u školi ostaju gladna. Telegramov tekst, u kojem smo detaljno objasnili ovaj paradoks, pokrenuo je na akciju četiri profesorice zagrebačkog Pravnog fakulteta.

Ivana Dobrotić, Olja Družić Ljubotina i Marijana Kletečki Radović sa Studijskog centra socijalnog rada na Pravnom fakultetu te Antonija Petričušić s Katedre za sociologiju Pravnog fakulteta danas su lansirale inicijativu ‘Pravo svakog djeteta na školski obrok’ kojom od hrvatske vlade traže da se svakom djetetu omogući pravo na školsku prehranu. Ponavljaju, iz Telegramovog teksta, kako je ostalo posve nejasno zašto su neki prvašići ostali gladni zbog manjka EU sredstava i pitaju zašto taj jaz nije riješen javnim sredstvima.

Izostaje sustavna briga i zaštita prava djece

“Radi se o osnovnim ljudskim pravima djece u siromaštvu, kao jedne od najugroženijih društvenih skupina, dok svrha javnih sredstava mora biti zadovoljiti upravo ovakve osnovne egzistencijalne potrebe”, navode profesorice u otvorenom pismu koje su danas uputile Vladi. Smatraju kako recentni slučaj, koji je u fokus javnosti ponovno stavio pitanje dostupnosti školske prehrane, zapravo govori o izostanku sustavne brige za djecu.

Sustavan pristup rješavanju problema školske prehrane i zaštiti prava djece, ističu profesorice, vidljiv je u načinu financiranja obroka u kojemu se Vlada oslanja na projektno financiranje kroz EU fondove. Takvo se financiranje odvija, dodaju, bez dugoročnog plana održivosti situacije kada projektno financiranje prestane ili bude onemogućeno.

Profesorice traže besplatnu školsku prehranu za sve osnovnoškolce

“Da postoji sustavna briga i kontinuiranost politika takvo nešto se ne bi moglo dogoditi, a posebice ne u situaciji pandemije (ali i izgledno nove ekonomske krize pred kojom jesmo) kada više nego ikada treba voditi računa o djeci koja odrastaju u siromaštvu, obzirom na to da su upravo ona izložena brojnim negativnim zdravstvenim i društvenim posljedicama”, pišu u otvorenom pismu.

Kako bi se takve situacije ubuduće izbjegle, četiri profesorice s Prava pozivaju Vladu i nadležno Ministarstvo obrazovanja da hitno riješe pitanje školske prehrane i to “na sustavan način kroz osiguranje sigurnih javnih sredstava kojima će se jednako za svu djecu osnovnoškolske dobi omogućiti besplatna školska prehrana”, uz opasku kako je univerzalno pravo na školsku prehranu jedino primjereno rješenje.

Pitanje i strankama uoči izbora

Profesorice Dobrotić, Družić Ljubotina, Kletečki Radović i Petričušić podsjećaju i na Ustav, koji navodi da je Hrvatska socijalna država i da država štiti djecu. “Iluzorno je govoriti o socijalnoj državi koja štiti prava i interese djece kada imamo situaciju da naši najmlađi članovi društva nemaju zadovoljena osnovna prava i potrebe”, pišu i posebno napominju da je pojedinoj djeci u Hrvatskoj školski obrok – jedini obrok u danu.

U prilog ovom poraznom podatku, ističu ranija istraživanja u Hrvatskoj te podatke Eurostata “koji govore kako si trećina obitelji s djecom ne može priuštiti obrok s mesom, ribom ili vegetarijanskim nadomjestkom svaki drugi dan”.

Osim Vladi, profesorice su otvoreno pismo uputile i Saboru, predsjedniku Republike, nadležnim ministarstvima, ali i političkim strankama od kojih, ususret izborima, traže da se izjasne o dva pitanja. Zanima ih slažu li se pretendenti za novi saziv Sabora sa zahtjevom da pravo na besplatni školski obrok postane univerzalno pravo svakog djeteta u Hrvatskoj te koje konkretne mjere i korake stranke planiraju učiniti kako bi se osiguralo to pravo. Tijekom jutra, profesorice Pravnog fakulteta pokrenule su i peticiju kojom od građana prikupljaju podršku njihovom otvorenom pismu.