Izašao neugodan dokument. Ministri otvoreno priznali da se razbacuju našim novcem, hit je resor Nine Obuljen: 'Mi smo i netransparentni'

Ministarstvo financija provelo je unutarnju kontrolu u javnom sektoru: rezultati su poražavajući

FOTO: PIXSELL

Čak 88 posto javnih tijela u Hrvatskoj, a riječ je o ministarstvima, državnim uredima, županijama, gradovima i općinama, ima problema u korištenju proračunskog novca i upravljanju državnom imovinom, odnosno u onom dijelu koji se tiče unutarnje kontrole i nadzora nad novcem i imovinom koje su im građani povjerili.

Priznali su to sami ministri, državni tajnici, župani, gradonačelnici i načelnici u izjavama o fiskalnoj odgovornosti što su ih dužni ispunjavati svake godine, a objedinilo ih je Ministarstvo financija u izvješću u sustavu unutarnjih kontrola u javnom sektoru za 2022. godinu.

Slabosti priznali ministri, župani, (grado)načelnici…

Iako državnim i lokalnim čelnicima treba odati priznanje jer su u svojim izjavama priznali slabosti i nepravilnosti, razočaravajuće je i poražavajuće to što se postotak onih koji to priznaju nije smanjio u odnosu na prethodnu godinu, što znači da su malo ili ništa učinili da otklone te nepravilnosti ili slabosti.

Uz to, s pohvalom za iskrenost ipak ne treba brzati, jer su izjavu kojom priznaju da imaju problema s potpunim poštivanjem zakona morali ispuniti svi koji nisu proveli preporuke koje im je ranije dala državna revizija kad je kod njih uočila nepravilnosti.

To su morali učiniti i jedan grad i općina, zbog toga što imaju informaciju o istrazi Uskoka i Europskog ureda za borbu protiv prijevara, zbog mogućih nezakonitosti u postupanju službenih osoba, koje imaju koruptivni karakter.

Najviše se spotiču na upravljanju imovinom

Ostale slabosti i nepravilnosti ne znače i da u tim tijelima ima korupcije, nego se naprosto ne drže svih pravila ili nisu učinkoviti u upravljanju novcem i imovinom. Među onima koji su priznali slabosti i nepravilnosti najviše je, čak 83 posto, onih koji imaju problema s upravljanjem imovinom, od njezina popisa do strategije upravljanja do upisa vlasništva.

Čak 77 posto ih ima problema u izvršavanju proračuna, 23 posto u planiranju proračuna, 20 posto u javnoj nabavi, a deset posto priznaje da ne stoje najbolje ni kad je u pitanju transparentnost u području financija.

Samo dva ministarstva su bez problema

Od 35 tijela na razini države, a to uključuje i ministarstva, njih je 25, što je 71 posto, priznalo da ima određene slabosti i nepravilnosti. Analiza je pokazala i da 17 državnih tijela, od njih 35, nije realno planiralo rashode i izdatke koji se financiraju iz EU sredstava. Oni su imali odstupanja financijskog plana i konačnog izvršenja veća od pet posto i uglavnom se radi o planiranim, a neutrošenim sredstvima.

Posebno je zabrinjavajuće da to u najvećem postotku priznaju ministri, njih 14, odnosno 87 posto. Samo u Ministarstvu hrvatskih branitelja i Ministarstvu unutarnjih poslova kroz postupak samoprocjene i procjene sustava unutarnjih kontrola nisu uočili slabosti i nepravilnosti pa su Tomo Medved i Davor Božinović mogli potpisati besprijekornu izjavu o fiskalnoj odgovornosti.

Ministarstvo kulture i medija na mukama

Ostali su priznali da se muče s manje ili više problema, a analiza je pokazala i da 17 državnih tijela nije realno planiralo rashode i izdatke koji se financiraju iz EU sredstava. Oni su imali odstupanja financijskog plana i konačnog izvršenja veća od pet posto i uglavnom se radi o planiranim, a neutrošenim sredstvima.

Ministarstvo financija je, kao i najveći dio proračunskih korisnika, istaknulo samo problem u upravljanju imovinom. S druge strane, Ministarstvo kulture i medija bilo je prilično samokritično pa su uz probleme s upravljanjem imovinom priznali da imaju slabosti i nepravilnosti u planiranju i u izvršavanju proračuna, a jača strana im nije ni transparentnost kad su javne financije u pitanju.

Kako stoje Plenković, Jandroković i Milanović?

Da se muče s javnim nabavama priznali su, među ministarstvima, samo iz Ministarstva znanosti i obrazovanja. Vlada RH, a izjavu je valjda potpisao premijer Andrej Plenković, slabosti ili nepravilnosti ima kad je u pitanju planiranje proračuna i proračunsko računovodstvo.

S druge strane Markova trga je drukčije, predsjednik Sabora Gordan Jandroković dostavio je Ministarstvu financija 1a, koja znači da u parlamentu nisu uočene slabosti i nepravilnosti. Uz Sabor stoji i da su dobili bezuvjetno mišljenje državnog ureda za reviziju. Isto je i s Uredom predsjednika Republike Zorana Milanovića te uredom bivše predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović.

Čak 93 posto gradova priznaje slabosti ili nepravilnosti

Analizom je obuhvaćena i 571 jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, odnosno 20 županija, 128 gradova i 423 općine koje su samoprocjenu obavile na temelju 72 pitanja u sedam područja iz Upitnika o fiskalnoj odgovornosti. Pet općina nije ispunilo svoju zakonsku obvezu i njihovi čelnici nisu dostavili izjavu o fiskalnoj odgovornosti. Slabosti ili nepravilnosti priznalo je njih 89 posto, s time da je rezultat najlošiji kod gradova i 93 posto ih priznaje da ima problema.

Ministarstvo financija u izvješću ističe da analiza dostavljenih upitnika o fiskalnoj odgovornosti pokazuje da i dalje najveći broj jedinica utvrđuje slabosti u području upravljanja imovinom, i to 60 posto županija, 84 posto gradova i 75 posto općina. Slabosti u području izvršavanja proračuna ima 55 posto županija, 77 posto gradova i 69 posto općina.