Mediji tvrde: ‘USKOK sumnja da je Beroševo ministarstvo dalo 11 milijuna kuna za uređaj koji vrijedi 5 milijuna’

Istražitelji češljaju kupovinu skupog aparata za zagrebačku bolnicu

Ministarstvo zdravstva prije godinu dana dalo je 11,2 milijuna kuna za uređaj za intraoperativno zračenje. Uređaj je postavljen u Kliniku za tumore KBC-a u Vinogradskoj i dosad je korišten na devet pacijenata.

Kako je sinoć objavio portal 24 sata, USKOK sumnja da je uređaj debelo preplaćen i stoga su, tvrde, istražitelji ispitali dva državna tajnika Ministarstva zdravstva, Tomislava Dulibića i Željka Plazonića.

Uređaj Zeiss intrabeam 600 Ministarstvo je na natječaju procijenilo na 9 milijuna kuna plus PDV, odnosno 11,249.325 kuna. Posao je na kraju dobila tvrtka Endomedic čija je ponuda iznosila 8,999.460 bez PDV-a. Riječ je pritom o tvrtki koja je posljednje dvije godine imala vrlo skromne prihode: 2019. iznosili su 172.657 kuna, a 2020. godine 179.875 kuna.

Spominjanje 5 milijuna

No, čini se kako postoji osnovana sumnja da je uređaj plaćen 11,249.325 kuna. Nakon što su dobili neslužbenu potvrdu o USKOK-ovim potezima, novinari 24 sata razgovarali su s izvorima koji tvrde da je uređaj zapravo vrijedan oko 5 milijuna kuna. Taj se iznos spominjao i kada je, od 2012., udruga Europa Donna Hrvatska prikupljala novac za kupnju uređaja za intraoperativno zračenje.

Cijena pritom nije jedini suspektni detalj u ovoj priči: uređaj se iznimno malo koristi. “Do sada je u Klinici za tumore KBC-a Sestre milosrdnice, intraoperativno ozračeno devet bolesnika”, odgovorili su iz KBC-a Sestre milosrdnice na upit 24sata. Klinika za tumore prva je javnozdravstvena ustanova koja ima uređaj za intraoperativno zračenje, a čija je namjena smanjiti broj terapija zračenjem onkološkim pacijentima.

Telegram je zamolio Ministarstvo zdravstva za komentar ovih navoda, odnosno da iznesu svoju stranu priče. Odgovor ćemo objaviti kad nam stigne.

Za što se sve koristi

Doc. dr. sc. Ivan Milas, v.d. predstojnika Klinike za tumore, prošle je godine objasnio kako se ovakav uređaj ne koristi samo za potrebe liječenja karcinoma dojke.

“Nakon uklanjanja karcinoma dojke slijedi zračenje intraoperativnim uređajem, koje traje 50 minuta. Pacijentica dobiva jednu ukupnu dozu zračenja koja je planirana na ležište tumora, a nakon oporavka vidjet će se kolika je to doza po konačnom patohistološkom nalazu i treba li još dodati zračenje. Uređaj nije specifičan samo za rak dojke, može se koristiti za neka druga sijela, kao što su sarkomi, melanomi, tako da možemo u vrijeme operacije ili dodati kompletnu ili djelomičnu dozu zračenja, koja se poslije može dopuniti”, detaljizirao je.

No, kako smo napisali, 24 sata sada tvrdi da je u godinu dana iskorišten samo devet puta.


* NOVO Ministarstvo je naknadno demantiralo ove tvrdnje, njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:

Nastavno na objavljeni članak u 24sata kojim se Ministarstvo zdravstva dovodi u vezu provedene javne nabave za navodno ‘preplaćeni’ uređaj za intraoperativno zračenje u KBC-u Sestre milosrdnice, Ministarstvo zdravstva smatra važnim naglasiti da ga provodi sama zdravstvena ustanova kao i utvrđivanje procijenjene vrijednosti uređaja. Uz navedeno, državni tajnici Tomislav Dulibić i Silvio Bašić ističu da ih nitko nije kontaktirao na navedenu temu od državnih tijela uključujući i USKOK.

„Ne znam da li je državni tajnik Željko Plazonić bio u Državnom odvjetništvu ili u USKOK-u i što je tamo radio, ali znam da sa mnom nitko nije kontaktirao oko nabavke opreme i uređaja za potrebe KBC Sestre milosrdnice, kako se navodi u tekstu jednog dnevnog lista“ – kaže državni tajnik u Ministarstvu zdravstva Tomislav Dulibić koji je i predsjednik Upravnog vijeća KBC Sestre milosrdnice i ističe da je sva dokumentacija vezana uz nabavke opreme dostupna svim državnim tijelima.

Također, Ministarstvo zdravstva, radi potpunog razjašnjavanja činjenica, smatra važnim obrazložiti cijeli proces nabave uređaja za intraoperativno zračenje u KBC-u Sestre milosrdnice.

Temeljem zahtjeva Klinike za tumore prema ravnatelju KBC-a Sestre milosrdnice, pokrenuo se interni bolnički postupak za iskazivanje potrebe nabave uređaja. KBC Sestre milosrdnice potom je dostavilo Ministarstvu zdravstva zahtjev za osiguranje sredstava te je po zaprimanju pozitivnog mišljenja nadležne Uprave, izdalo suglasnost za financiranje.

Pritom je važno naglasiti da Ministarstvo ni na koji način ne sudjeluje u pripremi i provedbi postupaka javne nabave zdravstvenih ustanova te je svaka zdravstvena ustanova, kao naručitelj, u potpunosti odgovorna za zakonitost postupaka nabave koje provodi.

Tako je i ovaj postupak nabave provela sama bolnica na način da je ravnatelj bolnice imenovao stručno povjerenstvo koje priprema i provodi otvoreni postupak javne nabave, zapisnički ocjenjuje ponude te predlaže donošenje odluke o odabiru najpovoljnije ponude, koju donosi ravnatelj.

Prema argumentiranom zahtjevu Klinike za tumore KBC-a Sestre milosrdnice u kojem je navedeno da se u istoj zdravstvenoj ustanovi godišnje operira oko 1.000 bolesnica sa rakom dojke i provodi oko 30.000 procedura zračenja te da je nužno uvođenje sustava za intraoperacijsku radioterapiju, koje je u mnogim zemljama standard već dva desetljeća, Ministarstvo zdravstva podržalo je spomenutu inicijativu osiguravanjem financijskih sredstava. Kako je već spomenuto, način utvrđivanja procijenjene vrijednosti uređaja ne provodi se na razini Ministarstva zdravstva već ga utvrđuje zdravstvena ustanova prije pokretanja samog postupka nabave. Sukladno tome, Ministarstvo zdravstva će zatražiti očitovanje KBC-a Sestre milosrdnice kako bi utvrdilo činjenice o načinu definiranja procijenjene vrijednosti uređaja za intraoperativno zračenje.