Malenica od šefova Vrhovnog suda i DORH-a očekuje da vode evidenciju štrajkaša

Ministar je poslao dopis Radovanu Dobroniću i Zlati Hrvoj Šipek

21.06.2023., Zagreb - U NSK je odrzana 229. sjednica Vlade Republike Hrvatske. Ministar Ivan Malenica nakon sjednice dao je izjave za medije. Photo: Davorin Visnjic/PIXSELL
FOTO: Davorin Visnjic/PIXSELL

Ministarstvo pravosuđa i uprave priopćilo je u petak kako ostaju otvoreni za dijalog s predstavnicima Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika te ističu da su čelnici pravosudnih tijela odgovorni za organizaciju rada.

Ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica uputio je u petak dopise predsjedniku Vrhovnog suda Radovanu Dobroniću i glavnoj državnoj odvjetnici Zlati Hrvoj-Šipek vezane uz organizaciju rada pravosudnih tijela.

Ministar ih je u dopisima izvijestio o ishodima održanih sastanaka s predstavnicima Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika (SDLSN) te o njihovu zahtjevu za povećanjem plaća u iznosu od 400 eura.

‘Nismo ovlašteni odrediti opseg poslova’

Ministarstvo pravosuđa i uprave ponovno je istaknulo kako je otvoreno za suradnju na dodatnom povećanju plaća službenicima i namještenicima u pravosudnim tijelima, ali u razumnim vremenskim okvirima.

Ministar je u dopisima podsjetio na zakonske obveze predsjednika sudova odnosno državnih odvjetnika vezane uz osiguranje uvjeta za rad pravosudnih tijela i njihovih ovlasti kod poduzimanja mjera za uredno obavljanje svih poslova u pravosudnim tijelima. Istaknuo je i obvezu vođenja evidencije o radu koja bi trebala sadržati i podatke o satima provedenim u štrajku.

Isto tako, ukazano je da Ministarstvo ne može biti i nije ovlašteno odrediti opseg poslova i način organizacije rada nužnog za uredno i pravodobno obavljanje poslova sudske i državnoodvjetničke uprave, stoji u priopćenju. Navedeno je, dodaje se, u nadležnosti čelnika pravosudnih tijela.

‘Sindikat nije pokazao volju’

Iz Ministarstva ističu da su netočne teze koje se pokušavaju nametnuti da će službenici i namještenici u pravosudnim tijelima u novom sustavu plaća zaostajati za drugim službenicima i namještenicima zbog činjenice da u trenutnom sustavu ne ostvaruju pravo na dodatak za tzv. posebne uvjete rada.

U novom sustavu plaća njihovi će se koeficijenti najprije izjednačiti s istim ili sličnim radnim mjestima koji trenutno ostvaruju dodatke, kažu iz Ministarstva pravosuđa i uprave te dodaju da će se potom provesti proces vrednovanja radnog mjesta. Da je Sindikat pokazao istinsku volju za sudjelovanjem u procesu izrade novog sustava plaća i kreiranja novih koeficijenata, ta bi im činjenica bila jasna, stoji u priopćenju.