Kronika nestvarnog slučaja Banožić. Od strašne nesreće do niza skandaloznih detalja. I kakve veze Rafalei imaju s tim

Banožiću prijeti od jedne do osam godina zatvora

FOTO: Telegram/Pixsell

Gotovo šest mjeseci nakon što je izazvao tešku prometnu nesreću u kojoj je smrtno stradao 41-godišnji Goran Šarić, vinkovačko tužiteljstvo je podignulo optužnicu protiv bivšeg HDZ-ova ministra obrane Marija Banožića.

Terete ga za počinjenje kaznenog djela protiv sigurnosti prometa, odnosno izazivanja prometne nesreće u cestovnom prometu. Budući da je iz nehaja skrivio prometnu nesreću sa smrtnom posljedicom, Banožiću prijeti od jedne do osam godina zatvora, kako propisuje Kazneni zakon, čl. 227. st. 1., 2., i 6.

U nastavku donosimo kronologiju ovog slučaja.

Kad se i zašto dogodila nesreća

Do nesreće je došlo 11. studenoga prošle godine, rano ujutro, oko 6.10, na državnoj cesti D55 na izlazu iz Vinkovaca. Banožić se svojim Nissanom, kojim je išao u lov, prilikom pretjecanja izravno zabio u kombi koji je išao iz suprotnog smjera, a kojem je za upravljačem bio Šarić, koji je preminuo na mjestu.

Tužiteljstvo je danas izvijestilo da je vozio neprilagođenom brzinom te započeo pretjecanje tegljača s priključnim vozilom iako je vidljivost zbog magle bila smanjena.

Promptna smjena

Andrej Plenković promptno je nakon nesreće sazvao presicu u Banskim dvorima te smijenio Banožića.

Dva dana kasnije, nakon konzultacija u Banskim dvorima Plenković je za Banožićeva nasljednika predložio Ivana Anušića, tadašnjeg osječko-baranjskog župana i potpredsjednika HDZ-a. Anušić je potom 16. studenoga i potvrđen u Saboru za novog ministra obrane.

Boravak u bolnici i iskaz policiji

Banožić je u nesreći teško ozlijeđen te je odmah prebačen u KBC Osijek. Ondje je ostao dva tjedna, a kaznenu prijavu vinkovačka policija podigla je 1. prosinca, u priličnoj tajnosti.

Telegram je ranije pisao i da je Banožić dao iskaz u Policijskoj upravi vukovarsko-srijemskoj o okolnostima prometne nesreće. Njegov dolazak u policijsku zgradu u vinkovačkoj Glagoljaškoj ulici bio je pomno isplaniran ne bi li se bivši ministar što manje izlagao znatiželjnim pogledima do ulaska u sobu za ispitivanje i kako bi ga srelo što manje ljudi. Zbog toga je, primjerice, djelatnicima Policijske uprave naređeno da ne koriste lift, pod izlikom da je u kvaru, iako je dizalo bilo ispravno.

Druženje u kafiću u odabranom društvu

Nakon nesreće, bivši ministar je fotografiran u vinkovačkom kafiću Pepe u društvu, kako je doznao Telegram, Zlatka Zovaka, bratića načelnika Policijske uprave Vukovarsko-srijemske.

Tijekom očevida bilo je još zabrinjavajućih nelogičnosti. Vještačenjem Nissana koji je vozio Banožić, otkriveno je da na automobilu postoje dijelovi koji mu izvorno ne pripadaju i za koje ne postoji odgovarajući atest, pisao je sredinom studenoga Telegramov Drago Hedl.

Banožićev terenac na pregled je uvijek bio dovožen bez spornih dodanih elemenata, a nakon što bi prošao tehnički, dijelovi bi bili vraćeni na automobil. Radi se navodno o posebnoj sajli, braniku s prednje strane vozila, posebnim nosačima na krovu, pojačanju osovine i posebnim felgama. Za sve od navedenog trebaju atesti.

Je li imao alkohola u krvi ili nije?

Nakon nesreće postavilo se pitanje i je li Banožić bio pod utjecajem alkohola, posebno s obzirom na to da je večer prije bio na druženju.

Vukovarsko Županijsko državno odvjetništvo u priopćenju je navelo da kod bivšeg ministra u trenutku nesreće “nije utvrđena prisutnost alkohola ili droga i lijekova koji utječu na psihofizičke sposobnosti osumnjičenika”. Državno odvjetništvo pritom tvrdi kako je riječ o nalazu krvi izvađene tog kobnog jutra u vinkovačkoj bolnici.

No, Telegramu je više osoba zaposlenih u toj ustanovi kazalo da je po uzorku krvi izvađenom 32 minute nakon nesreće Banožić imao 0,21 promil. Iz Centra za kriminalistička vještačenja “Ivan Vučetić” stigla je pak informacija da je kod Banožića sve bilo čisto, odnosno negativno. Odakle ova razlika, može se samo nagađati.

Istraga trajala mjesecima

Nakon što se mjesecima nije mogao čuti nikakav zaključak istrage pa su se pojavile i sumnje u njeno otezanje, Općinsko državno odvjetništvo u Vinkovcima objavilo je početkom travnja da je u tijeku “provođenje dokazne radnje prometno-tehničkog vještačenja sukladno nalogu od 9. veljače 2023., kao i dopune tog vještačenja od 2. travnja 2024.”

Poznati odvjetnik Branko Šerić rekao je novinaru 24sata Luki Safundžiću da je u ovakvim prometnim nesrećama najvažnije vještačenje i iskaz svih očevidaca. “U ovom slučaju mislim da je samo jedan, osoba koju je navodno Banožić pretjecao”, objasnio je. “Ako se radi o stranom državljaninu pitanje je je li odmah saslušan. Nije neuobičajeno da toliko traje, ali s obzirom na to da se radi o javnoj osobi, bivšem ministru, da javnost očekuje brzu istragu, brzo utvrđivanje istine, s tog aspekta je dugo”, kazao je Šerić.

Dodao je i kako istraga, načelno, može trajati šest mjeseci. “Istraga je predviđena Zakonom o kaznenom postupku da traje šest mjeseci, ali na zahtjev Državnog odvjetništva sud može odobriti produljenje”, ustvrdio je.

Kritike i od Milanovića u kampanji

Slučaj Marija Banožića, odnosno sporost istrage, tijekom kampanje kritizirao je i predsjednik Zoran Milanović, izvukavši ga kao primjer HDZ-ova stvaranja sustava nejednakosti.

Tako je primjerice početkom travnja na Fejsu napisao: “Jednakost je jedna od vrednota ustavnog poretka Republike Hrvatske, ‘svi su pred zakonom jednaki’ piše u hrvatskom Ustavu. I bilo je tako dok vlast nije ugrabio Andrej Plenković. Osam godina njegove autokracije pretvorilo je hrvatski ustavni poredak u sustav nepravde i nejednakosti u kojemu HDZ-ovci ne odgovaraju ni za najgore kršenje zakona”, naveo je.

Istaknuo je da je prošlo pet mjeseci otkako je Banožić usmrtio čovjeka u prometnoj nesreći koju je i skrivio, ali da još uvijek nije optužen za to nedjelo. “Zašto Banožić do danas nije optužen? Siguran sam da nema ni jednog prometnog prekršaja sa smrtnim posljedicama, s tako jasnim i čvrstim dokazima kakvi su u ovom slučaju, a za koji se toliko čeka s podizanjem optužnice. Tako Plenković i HDZ vide i provode jednakost pred zakonom koja je, da ponovim, ustavna kategorija”, napisao je tom prilikom.

Plenković zahvaljivao Banožiću na predstavljanju Rafalea

Zanimljivo je za kraj napomenuti i jednu pomalo bizarnu činjenicu: vinkovačko tužiteljstvo optužnicu je podignulo 25. travnja, a danas su je tek javno objavili, uz napomenu: “priopćenje o državnoodvjetničkoj odluci u ovom predmetu objavljujemo kao odgovor na zaprimljene upite novinara”. Istog su dana kad je, dakle, podignuta optužnica protiv Banožića – u Hrvatsku su stigli Rafalei.

Tehnički premijer Andrej Plenković tog dana je na predstavljanju Rafalea u vojarni u Velikoj Gorici održao govor te zahvaljivao svojim suradnicima. “Želim zahvaliti svima koji su radili na ovom projektu. Od početka smo ovo uspjeli dovesti do kraja”, dodao je, a zahvalio je i bivšem ministru obrane Damiru Krstičeviću. “Nismo uspjeli u prvom pokušaju kada F-16 nije došao u Hrvatsku, ali naučili smo lekcije i krenuli u drugi proces koji su vodili admiral Hranj i moj predstojnik Frka Petešić, a zahvaljujem i bivšem ministru Banožiću”, naveo je.