Haški sud podigao novu optužnicu protiv ratnog zločinca Šešelja: 'Odazvat ću se ako suđenje bude u Afganistanu'

Haški sud ga je već tri puta kažnjavao zbog nepoštivanja suda

19, May, 2023, Belgrade - Vojislav Seselj makes statements after the hearing in the Palace of Justice. Vojsilav Seselj. Photo: Amir Hamzagic/ATAImages

19, maj, 2023, Beograd - Vojislav Seselj dolazi u Palati pravde na saslusanje. Photo: Amir Hamzagic/ATAImages Photo: Amir Hamzagic/PIXSELL
FOTO: Amir Hamzagic/ATAImages 19, maj, 2023, Beograd - Vojislav Seselj dolazi u Palati pravde na saslusanje.

Veleposlanstvo Srbije u Haagu zaprimilo je novu optužnicu za nepoštivanje suda protiv čelnika Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja i četvero njegovih suradnika: Miljana Damjanovića, Ljiljane Mihajlović, Ognjena Mihajlovića i Miroljuba Ignjatovića, piše Nova.rs.

“Upravo sam dobio poruku da je iz Haaga stigla još jedna optužnica protiv Vojislava Šešelja i njegovih četvero suradnika za nepoštivanja suda. Tek da se na sve ove pritiske doda još nešto”, rekao je jučer gostujući na RTS-u predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Četvrta optužnica

Šešelj je rekao da još nije dobio novu optužnicu za nepoštivanje suda, ali da je spreman odazvati se pozivu ako se Sud preseli u sigurniju zemlju, kao što je Afganistan, piše N1. “Budući da će Velika Britanija uskoro potonuti u more, a golemi val Sjevernog mora zapljusnuti cijelu Nizozemsku, ne želim biti u Scheveningenu”, rekao je Šešelj.

Kaže da bi se u Afganistanu osjećao najsigurnije. Podsjetio je da je i ranije bio optuživan za nepoštivanje suda, odnosno za tiskanje svojih knjiga u kojima je, kako kaže, objavljivao podatke lažnih svjedoka, povjerljive dokumente i razne krivotvorine. Dodao je da ga je Haški sud već tri puta kažnjavao zbog nepoštivanja suda, a sada će mu se suditi i četvrti put.

Osuđen na 10 godina

Šešelj je 2018. godine osuđen na 10 godina zatvora jer je sud zaključio da je huškačkim govorom u selu Hrtkovci 6. svibnja 1992. godine postao odgovoran za progone i deportacije vojvođanskih Hrvata. Tijekom svog govora pročitao je popis od 17 Hrvata koje je proglasio nelojalnima i koji su se odmah morali iseliti iz svojih kuća. Hrvati su tada činili većinu stanovništva Hrtkovaca, mjesta u kojem danas živi oko 80 posto Srba.

Iako je osuđen na 10 godina zatvora, sud mu je priznao vrijeme provedeno u pritvoru, između 2003. i 2014. godine, te je Šešelj nakon presude ostao na slobodi. Dvije godine prije te presude bio je nepravomoćno oslobođen svih optužbi za ratne zločine, a tužiteljstvo se žalilo na tu presudu.