Doznajemo: MUP mora platiti 10 tisuća eura zadarskom policajcu. Tvrdili su da je objavio snimku jurnjave moćnog policijskog šefa

Dobio je naknade za godišnji odmor koje mu nisu bile isplaćene, te razliku u plaći budući da je primao umanjeni iznos

FOTO: Screenshot RTL / Pixsell

Sjećate se snimke kojom je razotkriveno kako je tadašnji zamjenik glavnog ravnatelja policije, Josip Ćelić, vozio 166 kilometara na sat cestom gdje je dopuštena maksimalna brzina 50, i za to nije nikada procesuiran? Objavio ju je RTL krajem 2019., ali ni nakon toga Ćelić nije sankcioniran. Dokazao je da je bio na službenom zadatku, pa je smio kršiti prometna pravila.

Zbog objave snimke tada je na disciplinskom postupku završio Dragan Števanja, zadarski policajac, koji je radio u postaji Prometne policije u Zadru. Sumnjalo se, naime, da je upravo on RTL-u dao snimku koju je napravio policijski presretač dok je hvatao Ćelića. Na teret mu je stavljeno odavanje službene tajne. Odmah je i udaljen iz službe. Sada mu MUP, prema nepravomoćnoj presudi Općinskog suda u Zadru, mora platiti nešto više od 10 tisuća eura, budući da mu odgovornost za objavu snimke nije dokazana.

Afera zbog brojnih interesa

Ovaj je komplicirani slučaj obuhvatio je sve razine policijske hijerarhije – od policajaca u postaji do samog ministra. Otvorio je sumnje u zataškavanje, pogodovanja i podmetanja. Sve je ipak izašlo u javnost i sada će MUP to stajati pozamašan iznos. Števanji će morati platiti naknade koje je izgubio u periodu dok je bio udaljen s posla.

Inače, Ćelić je u prebrzoj vožnji snimljen 12. ožujka 2019., no do listopada te godine, kada je snimka objavljena, protiv njega nije pokrenut postupak zbog kršenja prometnih pravila. Ćelić se tada povukao s mjesta zamjenika glavnog ravnatelja, a još se mjesecima kasnije nagađalo da mu je objava snimke podmetnuta kako bi se osujetio njegov pokušaj da postane glavni ravnatelj.

Tko je kriv za objavu snimke?

Afera u kojoj je u konačnici Ćelić oslobođen krivnje za jurnjavu imala je ipak velik utjecaj na nastavak karijere ovog poznatog policajca. Iako je oduvijek bio iznimno ambiciozan, te je čak neko vrijeme imao i podršku vrha MUP-a, za poziciju čelnog čovjeka hrvatske policije više se nije ni pokušao kandidirati. Trenutno je na čelu Policijske akademije.

Števanja je pak tijekom cijelog tog slučaja šutio, iako je kao sindikalni povjerenik mogao pokušati javno istupati i odgovarati na optužbe. Njegov tadašnji odvjetnik na konferenciji za medije uvjeravao je da ga se upravo kao sindikalnog povjerenika žrtvovalo ne bi li se zaštitilo one koji su zataškali Ćelićev slučaj. Ipak, na kraju su i oni optuženi.

Nitko ni za što nije kriv

No, vratimo se spornoj objavi snimke Ćelićeve jurnjave. Števanju je za odavanje tog tajnog policijskog zapisa Disciplinski sud oslobodio krivnje. Nije dakle dokazano da je doturio zapis novinarima. Je li se uopće radilo o odavanju tajne budući da snimka nije bila označena stupnjem tajnosti? Ili se na potez osobe koja je dala snimku RTL-u trebalo gledati kao na potez zviždača, odlučnog da raskrinka zataškavanje u Policijskoj upravi zadarskoj?

Naime, nije samo Ćelićeva jurnjava završila u ladici. Kasnije se ispostavilo da prijava nije bila podnijeta ni protiv Darka Cara, ondašnjeg načelnika Policijske uprave krapinsko-zagorske koji je također bio snimljen u prebrzoj vožnji.

U ovom trenutku nema javno dostupnih podataka o sudskom epilogu tog suđenja.

Morao tužiti zbog novaca

Števanja je nakon svega oslobođen krivnje za odavanje službene tajne. U Disciplinskom postupku dobio je tek manje novčane kazne za dvije blaže povrede službene dužnosti, zbog kojih, da nije bilo optužbi u slučaju Ćelić, ne bi bio ni udaljen s dužnosti.

Na posao se vratio u srpnju 2021. godine, te je tada odlučio tražiti naknade za godišnji odmor koje mu nisu bile isplaćene, te razliku u plaći budući da je od studenog 2019. do srpnja 2021. primao umanjeni iznos. Predstavnici MUP-a tvrdili su tijekom suđenja na Općinskom sudu u Zadru da mu ništa nisu dužni budući da je ipak bio disciplinski kažnjen.

Evo što je utvrdio sud

Sud je, međutim, utvrdio da svaki zaposlenik ima pravo na naknadu plaće za vrijeme prekida rada do kojeg je došlo krivnjom poslodavca ili zbog drugih okolnosti za koje sam radnik nije odgovoran. Vještaci su tijekom procesa izračunali za koliki je iznos Števanja bio zakinut.

“Sud smatra da policijskom službeniku treba vratiti dio plaće koji mu je tijekom udaljenja iz službe nije isplaćivan budući da nije disciplinski kažnjen za težu povredu službene dužnosti”, navedeno je u nepravomoćnoj presudi. Za blažu povredu za koju je proglašen krivim nije predviđeno udaljenje iz službe.

Osim deset tisuća eura, odnosno nešto više od 75 tisuća kuna, MUP će Draganu Števanji, kojeg je u ovom postupku zastupao poznati zadarski odvjetnički ured Korljan i partneri, morati platiti i 1.750 eura, odnosno oko 13,2 tisuće kuna, sudskih troškova.