Cirkus na Ekonomskom fakultetu: poveo se sveopći rat za prevlast u upravi, sve se prelama preko leđa studenata

Sukobi, pravno dubiozne odluke, ogorčene reakcije... Doznajemo detalje mučne bitke

FOTO: Pixsell

Idući tjedan, u srijedu i četvrtak, na Sveučilištu u Zagrebu održat će se izbori za studentske zborove, odnosno za studentske predstavnike koji će sjediti u upravljačkim tijelima Sveučilišta i svojih fakulteta i tamo donositi važne odluke. Oko studentskih izbora u pravilu se uvijek povlače određene kontroverze jer je studentski broj ruku u sveučilišnom senatu i fakultetskim vijećima dovoljno značajan da može nositi prevagu u, recimo, izborima za dekana. Izborni proces na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu (EFZG) je, doznaje Telegram, opterećen ozbiljnim problemima.

Od 50 kandidatura, u postupku ih je – posve nejasno – odbačeno 26. Valjanima su proglašene 24 kandidature, točno onoliko koliko se studenata ima izabrati na EFZG-u. Studenti su se žalili i u tome su odbijeni s obrazloženjem da svoje prigovore nisu vlastoručno potpisali. Njih četvero Telegramu tvrdi posve suprotno. Osim toga, (pred)izborna procedura na EFZG-u pati od boljki koje u pitanje dovode zakonitost izbora. Naime, jedno od ključnih povjerenstava za izbore – povjerenstvo za prigovore – formirano je uz ozbiljne propuste.

Odbijeni bez obrazloženja

Još je 14. veljače rektor Sveučilišta Stjepan Lakušić donio odluku o raspisivanju izbora na zagrebačkom sveučilištu, čime je otpočeo cijeli proces. Za Studentski zbor EFZG-a, u koji se bira 24 studenata, zainteresirani su mogli podnositi kandidature do sredine prošloga tjedna. Pristiglo ih je 50, međutim, fakultetsko izborno povjerenstvo odbacilo ih je 26 bez ikakvog obrazloženja.

Već ovaj potez čudi, s obzirom na činjenicu da je dio kandidatura na krovnoj, sveučilišnoj razini – za sveučilišni studentski zbor – odbijen uz vrlo konkretna obrazloženja. Glavna tajnica EFZG-a Martina Levačić na naš je upit o ovako visokom broju odbačenih kandidatura kazala tek kako je Izborno povjerenstvo jednoglasno donijelo odluke o valjanim, odnosno odbačenim prijavama. U tom povjerenstvu, naglašava, tri od pet članova čine studenti.

“U svom radu Izborno povjerenstvo se rukovodilo kriterijima koji nalažu da se dostavlja potpuna dokumentacija, da su ostvareni potrebni uvjeti studiranja te da je valjano potpisan kandidacijski obrazac”, poručila je, ne otkrivajući s kojim je obrazloženjima odbijeno 26 studentskih kandidatura. Od spomenutih 26 studenata čije su kandidature odbijene, njih 23 se žalilo fakultetskom Povjerenstvu za prigovore.

Studenti oponiraju povjerenstvu

To je povjerenstvo, kako nam je precizirala glavna tajnica Levačić, odbacilo 21 prigovor jer su utvrdili da je Izborno povjerenstvo pravovaljano odbilo ove kandidature (i dalje bez navođenja razloga za odbijanje), ali i zato što ovi prigovori nisu bili vlastoručno potpisani. Telegram je, međutim, stupio u kontakt s četvero od ovih studenata. Njihovi identiteti poznati su redakciji. Svi redom tvrde da su svoje prigovore uredno vlastoručno potpisali.

Iako nam je glavna tajnica Levačić na neka od postavljenih pitanja dala odgovore, nije odgovorila na cijeli niz pitanja koji smo postavili vezano uz formalne nedostatke izborne procedure na Ekonomskom fakultetu. Naime, studentske izbore na razini Sveučilišta raspisuje rektor, no na fakultetskoj razini – sukladno Zakonu o studentskom zboru – raspisuje ih dekan.

Nema odluke dekanice o raspisivanju izbora

Takve odluke dekana moguće je pronaći, primjerice, na Pravnom, Agronomskom ili na Fakultetu političkih znanosti, međutim odluka dekanice EFZG-a Sanje Sever Mališ o raspisivanju izbora na fakultetu ili nije javno dostupna ili jednostavno ne postoji. Umjesto toga, glavna tajnica Levačić ukazuje nam na odluku o provođenju izbora na EFZG-u koju je potpisala još uvijek aktualna predsjednica Studentskog zbora EFZG-a Aris Šimić.

Ta odluka proizlazi iz Pravilnika o provođenju studentskih izbora u Zagrebu koji definira da studentski zbor donosi odluku o provođenju izbora na fakultetu, no to je u direktnoj suprotnosti s onime što propisuje Zakon i čime se ravnaju na ostalim fakultetima. Zašto je bitna odluka dekana o raspisivanju izbora na fakultetu? Zato što iz nje proizlaze odluke o imenovanjima izbornog povjerenstva te povjerenstva koje će zaprimati eventualne prigovore.

Imenovano je krnje povjerenstvo

Iako odluke dekanice Sever Mališ o raspisivanju izbora nema, dostupne su odluke o imenovanju ovih dvaju povjerenstava. I ovdje stvari jednostavno nisu u skladu s pravilima. Naime, Zakon o studentskom zboru propisuje da povjerenstvo za prigovore ima pet članova – dva studenta i tri nastavnika. Dva studenta imenuje dekan na prijedlog studentskog zbora, a tri nastavnika dekan imenuje na prijedlog fakultetskog vijeća.

Telegramu su dva upućena izvora dala na uvid dnevni red Fakultetskog vijeća EFZG-a održanog 28. veljače; u Povjerenstvo za prigovore predložena su četiri, umjesto pet propisanih članova. Nakon što je Vijeće prihvatilo takav prijedlog, dekanica Sever Mališ istoga je dana donijela odluku o imenovanju krnjeg povjerenstva.

Međutim, naknadno se pojavila odluka kojom se imenuje peti član, nedostajući nastavnik, ujedno predsjednik Povjerenstva za prigovore, u ovom slučaju profesor Goran Vlašić. Ta odluka dekanice nema naznačen datum donošenja i dodijeljen joj je isti urudžbeni broj kao prethodnoj odluci kojom je imenovana većina članova povjerenstva.

Petog člana nije predložilo Fakultetsko vijeće

Profesor Vlašić, pritom, nije predložen od strane Fakultetskog vijeća, što bi bio zakonski preduvjet da ga dekanica imenuje. Kako je točno imenovan predsjednik Povjerenstva za prigovore, profesor Vlašić, nismo uspjeli doznati; glavna tajnica Levačić nije nam odgovorila na niz pitanja o tome. U konačnici, problematično sastavljeno povjerenstvo donijelo je problematične odluke koje studenti Telegramu sada osporavaju.

Inače, iako na studentskim izborima službeno ne postoje izborne liste, one se uvijek raspoznaju prema studentskim udrugama koje kandidatima daju podršku. Na izborima za studentski zbor EFZG-a natječu se dvije tzv. liste, Studiozno naprijed i Top lista 2.0. Zanimljivo je da su kandidati s liste Studiozno naprijed, u svojim kandidaturama naveli da imaju podršku studentske organizacije Hrvatska akademska zajednica (HAZ), a uz to su dopisali da njihova podrška dolazi “u sklopu inicijative Studiozno naprijed”.

Jedna ‘lista’ većinom eliminirana iz izbora

Nije problematično što su ovi kandidati naveli podršku HAZ-a, međutim jest problematično što su naveli ime liste na kojoj se natječu. Liste, kako smo napomenuli, službeno ne postoje. Zanimljivo je i da se među 24 kandidature koje su proglašene valjanima, nalazi 16 studenata koji se natječu na tzv. listi Studiozno naprijed s podrškom Hrvatske akademske zajednice. S druge strane, među 26 odbačenih kandidatura, ukupno ih je 17 koje su podnijeli studenti s tzv. Top liste 2.0, čime je ta lista u većem dijelu eliminirana s izbora.

Aris Šimić, aktualna predsjednica Studentskog zbora EFZG-a koja se i sada kandidirala u sklopu tzv. Top liste 2.0, i čija je kandidatura prihvaćena, za Telegram kaže kako će svoju kandidaturu nakon svega povući. “Ne želim biti u takvom zboru”, kratko nam je poručila. U konačnici, Telegramovi neslužbeni izvori upućeni u zbivanja na Ekonomskom fakultetu govore kako se sve ovo zbiva uoči dekanskih izbora koji se na EFZG-u imaju održati iduće godine.

Izabrani studenti odlučivat će o novom dekanu

Studenti koji na ovim izborima budu izabrani, odlučivat će o novom dekanu ili dekanici pa se, govore naši izvori, preko studenata već sada vode preliminarne bitke za vlast na Ekonomiji, jednom od tradicionalno najutjecajnijih fakulteta u Zagrebu. Neslužbeno se govori da su u tom smislu sukobljene dvije struje, od kojih je jedna aktualne dekanice Sever Mališ.

Burna zbivanja oko studentskog zbora na ovom fakultetu zabilježena su i prije samo godinu dana. Fakultet je tada birao novog dekana i baš je u tom periodu došlo do sukoba među studentskim predstavnicima oko toga koji će od njih sjediti u Fakultetskom vijeću i birati novog čelnika. Situacija je kulminirala odlukom tadašnjeg dekana Jurice Pavičića o raspuštanju studentskog zbora. U konačnici je, na izborima za dekana, izabrana Sanja Sever Mališ, Pavičićeva dotadašnja prodekanica.

Njezin protukandidat bio je Tomislav Baković, nekadašnji asistent Tonćija Lazibata, prorektora za poslovanje u upravi bivšeg rektora Damira Borasa. I sada se, kako neslužbeno čujemo, na fakultetu govori o sukobu ovih dviju struja. Cijelu prošlogodišnju trakavicu s raspuštanjem studentskog zbora EFZG-a uoči dekanskih izbora, detaljno je zabilježio novinar portala Srednja.hr, Duje Kovačević.