Bivši premijer: 'Netanyahu je u stanju živčanog sloma, opasan za Izrael. Njegov plan za Gazu je sulud'

'Svaka minuta dok je on premijer predstavlja opasnost za Izrael', smatra Ehud Olmert

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu attends the weekly cabinet meeting in his office in Jerusalem, on June 25, 2023. (Photo by ABIR SULTAN / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu “emocionalno je uništen” zbog golemog neuspjeha nacionalnog sigurnosnog aparata i sada donosi pogrešne odluke – sugerirajući da će na “neodređeno vrijeme” preuzeti potpuni vojni nadzor nad Gazom, smatra bivši izraelski premijer Ehud Olmert.

U intervjuu za Politico, Olmert je ustvrdio da je Netanyahu u stanju “živčanog sloma”, dok nastoji zadržati svoju premijersku poziciju nakon sigurnosnog debakla 7. listopada, kada je Hamas uhvatio Izrael na spavanju i izvršio krvavi napad.

“Netanyahu je emocionalno uništen, to je sigurno. Mislim, užasna stvar mu se dogodila. Bibi se cijeli život lažno predstavljao kao Gospodina Sigurnost. On je Gospodin Sranje”, kazao je bez zadrške Olmert. “Svaka minuta dok je on premijer predstavlja opasnost za Izrael. Ozbiljno to mislim, a siguran sam i da Amerikanci shvaćaju da je u lošoj formi”, dodao je.

‘Da opet kontroliramo Gazu? Ne’

Olmert smatra da bi zadržavanje “ukupne sigurnosne odgovornosti” nad Pojasom Gaze nakon ovog sukoba – što je Netanayahu nagovijestio u intervjuu za ABC News – bilo pogrešno. “Kada nemamo tu sigurnosnu odgovornost, imamo erupciju Hamasova terora u razmjerima koje nismo mogli ni zamisliti”, kazao je Netanyahu.

Olmert, poznat kao zagovaratelj rješenja o dvije države, smatra kako ta Netanyahuova ideja nije u interesu Izraela. “U našem je interesu da se možemo obraniti drugačije od onoga što smo vidjeli prije 7. listopada. Ali da opet kontroliramo Gazu? Ne”, kazao je.

Upozorava i da je strpljenje zapadnih saveznika Izraela na izmaku – zahvaljujući izostanku realnog plana za poslijeratno upravljanje Gazom. “Možemo učiniti puno toga, ali ne možemo baš sve što želimo”, dodao je.

Netanyahu uživa sve manju podršku javnosti

Olmert, koji je vodio Izrael od 2006. do 2009. kao čelnik liberalne stranke Kadima, smatra da izraelskom ratnom kabinetu nedostaje trezvenog razmišljanja. Netanyahuovim upravljanjem nije zadovoljna ni javnost – anketa iz sredine listopada pokazala je da dvije trećine građana želi da bilo tko osim Netanyahua bude sljedeći premijer zemlje.

U drugoj anketi 44 posto ispitanika reklo je da premijera smatra odgovornim za ono što se dogodilo 7. listopada. Samo 18 posto Izraelaca misli da on ne mora odstupiti, dok 76 posto ispitanika želi da ode iz ureda prije ili kasnije.

Čak je i njemu tradicionalno naklonjena novina Israel Hayom poručila da bi trebao odstupiti.

Što točno Netanyahu planira u Gazi

Inače, Olmert je nakon premijerskog mandata odslužio 16-mjesečnu zatvorsku kaznu zbog primanja mita. U političkim kuloarima je bio hvaljen jer je podnio ostavku kad su se istrage intenzivirale, a on sam je u govoru o ostavci izjavio da je “ponosan što je građanin zemlje u kojoj se protiv premijera može voditi istraga kao i protiv svakog drugog građanina”.

Intervju za Politico dao je samo nekoliko sati nakon što je Netanyahu dao dosad najjasniju naznaku o tome što bi Izrael ima u planu za Gazu nakon rata. No, Netanyahu je propustio reći tko bi trebao upravljati enklavom nakon što Hamas nestane.

Američki predsjednik Joe Biden ranije je rekao da bi bila “pogreška” da Izrael ponovno okupira Gazu. Iako Netanyahuov plan možda ne znači potpunu ponovnu okupaciju – nešto na što su Sjedinjene Države i drugi saveznici upozoravali – on bi vjerojatno podrazumijevao značajnu kontrolu nad enklavom i kontinuiranu prisutnost izraelskih trupa.

‘Nitko to ne želi izgovoriti’

“Što ćemo učiniti? U redu, prema Netanyahuu, mi ćemo slomiti Hamas. I mislim, usput rečeno, da mi to možemo, ali što je onda sljedeći korak? Razmišlja li netko o tome? Moramo međunarodnoj zajednici predstaviti koji nam je plan”, ističe Olmert.

“Kada bi Izrael dao ozbiljan prijedlog za pregovore o dvjema državama, to bi imalo dramatičan utjecaj na međunarodnu zajednicu. To bi nam dalo više prostora i vremena za postizanje ciljeva naših vojnih operacija – imalo bi utjecaj na javno mnijenje u zapadnim zemljama i u medijima. To bi pokazalo da je Izrael predan učiniti nešto što nije želio u proteklih 15 godina. Dakle, moglo bi iz svega ovoga proizaći nešto pozitivno. Ali mi to ne radimo i nitko o tome ne želi razmišljati. Nitko to ne želi izgovoriti”, govori bivši premijer.

U osnovi, sugerirao je Olmert, problem je sada u tome što je Netanyahu “u stanju živčanog sloma”. “Ne pretjerujem. Stišću ga sa svih strana”, kaže i dodaje: “Nije siguran da će politički preživjeti ovu fazu’