Amerikanci uložili veto na punopravno članstvo palestinske države u UN-u: 'Nepravedan potez'

Britanija i Švicarska ostale su suzdržane, dok je preostalih 12 članica dalo svoj glas za rezoluciju

NEW YORK, USA - APRIL 18: US Deputy Ambassador to the UN Robert Wood votes against a resolution allowing Palestinian UN membership at United Nations headquarters in New York, on April 18, 2024, during a United Nations Security Council meeting on the situation in the Middle East, including the Palestinian question. The United States vetoed a Security Council measure on a Palestinian bid for full United Nations membership. The draft resolution, which was introduced by Algeria and 'recommends to the General Assembly that the State of Palestine be admitted to membership of the United Nations,' received 12 votes in favor, two abstentions and one against. The membership was blocked with a vote of 12 in favor and two abstentions, including the UK and Switzerland. Fatih Aktas / Anadolu (Photo by Fatih Aktas / ANADOLU / Anadolu via AFP)
FOTO: Anadolu via AFP

Sjedinjene Države u četvrtak su u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda uložile veto na punopravno članstvo palestinske države u UN-u.

SAD je uložio veto na nacrt rezolucije kojom se Općoj skupštini UN-a, koja ima 193 članice, preporučuje da se “Država Palestina primi u članstvo” UN-a. Britanija i Švicarska ostale su suzdržane, dok je preostalih 12 članica dalo svoj glas za rezoluciju.

“Sjedinjene Države nastavljaju snažno podupirati rješenje koje podrazumijeva postojanje dviju država. Ovo glasovanje ne odražava protivljenje postojanju palestinske države, nego se njime priznaje da će do njega doći jedino izravnim pregovorima dviju strana”, rekao je zamjenik američkog veleposlanika u UN-u Robert Wood.

Abas osudio američki potez

Palestinski predsjednik Mahmud Abas osudio je američki veto ocijenivši ga “nepravednim, neetičnim i neopravdanim”, te istaknuo u priopćenju da je suprotan “volji međunarodne zajednice, koja snažno podupire punopravno članstvo Palestine” u UN-u.

Palestinski zahtjev za punopravnim članstvom u UN-u podnesen je šest mjeseci nakon početka rata između Izraela i Hamasa u Gazi te dok Izrael širi naselja na okupiranoj Zapadnoj obali.

Izraelski ministar vanjskih poslova Israel Katz pohvalio je veto SAD-a, dodavši: “Sramotan prijedlog je odbijen. Terorizam neće biti nagrađen.”

Trenutni status promatrača

Palestinci trenutačno imaju status promatrača, što je de facto priznanje državnosti, a dodijelila im ga je Opća skupština UN-a 2012. godine. No, zahtjev za punopravnim članstvom u UN-u moraju odobriti Vijeće sigurnosti i najmanje dvije trećine Opće skupštine.

“Vjerujemo da takvo priznanje palestinske državnosti ne bi trebalo doći na početku novoga procesa, ali ne mora biti na samom kraju procesa. Moramo početi rješavati krizu u Gazi”, rekla je Vijeću britanska veleposlanica u UN-u Barbara Woodward.

Prije glasanja o primanju Palestinaca u UN alžirski veleposlanik u UN-u Amar Bendjama rekao je da će ono ojačati, a ne narušiti postizanje rješenja koje uključuje postojanje dviju država te dodao da će “mir u Palestinu stići njezinim uključivanjem, a ne isključivanjem”.