Čini se da je alkohol kroz povijest znao biti prilično važan faktor u ratovima: ovo su bitke koje je odlučio

Jedan se njemački časnik napio s djevojkom i zaboravio minirati most

FOTO: wikipedia.org

Povjesničari često razgovaraju o tome kako su bitke dobivene generalovom genijalnošću ili hrabrošću njegovih jedinica. No, bitke su ponekad dobivene na nešto manje elegantan način, piše Business Insider. U nastavku pročitajte o bitkama u kojima je alkohol odigrao vrlo važnu ulogu.

1. Njemački časnik izgubio je ključne mostove na Dan D zato što se napio sa svojom djevojkom

U svojoj knjizi “Pegasus Bridge” Stephen E. Ambrose donosi detalje o poznatoj pijanoj noći njemačkog časnika Hansa Schmidta prije nego što su njegovu jedinicu napali britanski padobranci. Ljudi ovog njemačkog časnika čuvali su dva ključna mosta i važna prijelaza preko rijeke Orne. Schmidt je trebao narediti njihovo uništenje, dođu li Saveznici blizu da ih zauzmu. Mostovi su bili opasani eksplozivom i mogli su biti uništeni u trenutku, jedino što je bilo potrebno je bila Schmidtova.

No, Schmidt se napio u noći napada i zaboravio je dati nalog. Kada se otrijeznio, pokušao je doći do bojišta, no slučajno se provozao pored britanskih linija. Zarobljen je zajedno sa svojim vozačem, a Britanci su zauzeli mostove.

2. Jedan je zapovjednik bio toliko pijan da nije mogao pobijediti već gotovo poraženog neprijatelja

Bitka kod Kamene rijeke
Bitka kod Kamene rijeke wikipedia

U američkom građanskom ratu 31. prosinca 1862., prvog dana bitke kod Kamenite rijeke, Konfederacija je napala Uniju kod Murfeesboroa u Tennesseeu. Plan generala Braxtona Bragga funkcionirao je savršeno, a tisuće vojnika Unije već su bili zarobljeni.Ovaj bi napad bio još uspješniji da se general Benjamin F. Cheatham nije napio i pao s konja. Unija se gotovo povukla, ali su generali odlučili da ipak imaju dovoljno snage da bi zadržali svoju poziciju. Unija je na kraju dobila ovu bitku.

3. Cijela karijera Ulyssesa S. Granta

Ovaj američki predsjednik imao je velikih problema s alkoholizmom
Ovaj američki predsjednik imao je velikih problema s alkoholizmom wikipedia

Vojskovođa Ulysses S. Grant koji se u američkom građanskom ratu borio na strani Unije, kasnije je postao 18. američki predsjednik, a alkohol ga je pratio kroz cijelu vojnu i političku karijeru. Neki povjesničari misle da mu je alkohol zapravo i odredio čitavu karijeru. Grant je već bio suočen s toliko prijezira zbog svog alkoholizma da se zapravo nije ni osvrtao na svoje druge neuspjehe i kritike. Tako je, u bitkama bio agresivniji, od ostalih generala. Kada je krenuo u napad na Vicksburg, te ga nije odmah zauzeo, to je pretvorio u dvomjesečnu opsadu. Na kraju je uspio osvojiti grad.

4. Samuraji koji nisu shvatili da su pod napadom

The_grave_of_Yoshimoto_Imagawa_in_Okehazama

Moćni japanski zapovjednik Imagawa Yoshimoto 1560. godine krenuo je u pohod na Kyoto, tadašnji japanski glavni grad s 35 tisuća vojnika. Na putu do Kyota, odlučio je zauzeti tvrđavu koju je kontrolirao Odo Nobunaga koji je uspio mobilizirati tek 2500 samuraja. Yoshimotove snage zabavljale su se uz obilje pića, a Nobunaga je tada naredio napad. Premda je omjer bio 12 naprema 1 u Yoshimotovu korist, on je u potpunosti izgubio ovu bitku. Sam Yoshimoto navodno je napustio svoj šator žaleći se na buku prije nego što je shvatio da je napadnut.

5. Turski sultan izgubio je svu svoju mornaricu zbog bačvi vina

battle_of_lepanto_1595-1605_andrea_vicentino

Otomanski sultan Selim drugi bio je veliki ljubitelj vina. Njegov alkoholizam je najpopularnije objašnjenje invazije na Cipar 1570. godine, kada je dobro krenuo, ali se ubrzo ispostavilo kako će ga ta invazija skupo koštati. Papa Pio V. uspio je nagovoriti europske čelnike da se suprotstave napadu Osmanlija. Kada je bitka počela, 300 otomanskih brodova borilo se protiv 200 kršćanskih. Povjesničari vjeruju da je 90 posto brodova na Mediteranu bilo uključenu u tu bitku. Osmanlije su izgubile većinu svoje ratne mornarice. Selim drugi na kraju je ipak uspio zauzeti Cipar i uživati u njihovom poznatom vinu. Vjerojatno je pio kako bi zaboravio na cijenu koju je morao platiti za to vino.

6. Ruski vojnici toliko su se napili da se nisu mogli boriti

Napad Mongola
Napad Mongola wikimedia

U knjizi “Povijest Vodke” Viliam Vasilevič Pokhlebkin donosi detalje o tome što su ruski vojnici pili čekajući dolazak manje neprijateljske vojske 1377. Iako točan broj vojnika sa svake strane nije poznat, vojske pet ruskih vojnih gospodara okupile su se uz rijeku. Međutim, bili su toliko pijani da su se Mongoli samo pojavili i počeli ih ubijati. Vrhovni zapovjednik ruskih snaga, Ivan Dimitrijević, utopio se zajedno s nekim svojim ljudima prije nego što su Mongoli uopće došli do njega. Izvorno ime ove rijeke se izgubilo, te je od tada ta rijeka poznata kao “Pjana”, odnosno pijana rijeka.

7. Trojanski konj

Trojanski konj
Trojanski konj wikimedia

Definitivno najpoznatiji slučaj pijanstva koji je odlučio bitku, piše Business Insider. Nakon devet godina rata, grčki general je došao na ideju ostavljanja lažnog divovskog drvenog konja u kojem su bili skriveni grčki vojnici. Nakon što je konj uveden u Troju, počelo je veliko slavlje, a od pića su se mnogi uspavali. Tada su grčki vojnici izašli iz konja i ubili svakog vojnika Troje kojeg su mogli.