Najčešći uzroci boli u trbuhu: čir, urinarne infekcije i trovanje hranom samo su neki od okidača

Bol u trbuhu je kompleksan simptom koji može biti znak hitnog stanja

FOTO: Pexels/Cottonbro Studio

Gotovo svaka osoba će u nekom trenutku života osjetiti bol u trbuhu i akutna bol u trbuhu jedan je od najčešćih razloga posjeta ambulanti hitnih službi. Iako u većini slučajeva nije opasna i prolazi sama od sebe, bol u trbuhu je kompleksan simptom i može biti znak ozbiljne bolesti ili hitnog stanja.

Bol u trbuhu je nelagoda koja se može razviti bilo gdje u predjelu trbuha — između rebara i zdjelice. Iako bol u trbuhu često povezujemo s boli u želucu, ona može proizlaziti i iz drugih probavnih organa kao što su žučni mjehur, jetra, debelo ili tanko crijevo, kao i iz trbušnog zida, te se može reflektirati iz nekog drugog mjesta poput prsa, zdjelice ili leđa.

Iz svega navedenog jasno je da bol u trbuhu ima mnogo uzroka. Dok manje smetnje kao što su nadutost te upala mišića izazvana vježbanjem uglavnom prolaze same od sebe, u nekim slučajevima bol u trbuhu zahtijeva hitnu medicinsku pomoć.

Lokacija i obrazac bolova u trbuhu, kao i vrijeme trajanja mogu pružiti važne informacije prilikom utvrđivanja uzroka boli. Akutna bol u trbuhu razvija se i često prolazi nakon nekoliko sati do nekoliko dana, dok se kronična bol može pojavljivati i nestajati te biti prisutna tjednima, mjesecima ili čak godinama dok se uzrok ne utvrdi i ne izliječi. Naime, neka kronična stanja uzrokuju progresivnu bol koja se s vremenom pogoršava.

Simptomi boli u trbuhu

Bol u trbuhu ima stotine lica i ljudi je različito opisuju – kao blagu, neizdrživu, tupu ili oštru, kao pečenje ili kao grčeve, a često navode da je lokalizirana na jednom mjestu ili da zahvaća cijeli trbuh.

Kako bi detektirao izvor boli, liječnik će vas pitati gdje osjećate bol. Liječnici abdomen dijele na kvadrante, odnosno na četiri dijela te vas mogu pitati je li bol smještena u gornjem ili donjem dijelu trbuha; odnosno boli li vas predio iznad ili ispod pupka te je li smještena s desne ili lijeve strane. Pritom imajte na umu da se središnja linija trbuha proteže od prsne kosti kroz pupak.

Iako nije jedini važan faktor, lokacija boli važan je pokazatelj. Na primjer, bol u gornjem desnom kvadrantu može ukazivati ​​na probleme sa žučnim mjehurom ili žučnim kamencima.

Najčešći uzroci bolova u trbuhu

Većina uzroka bola u trbuhu je privremena i nije ozbiljna te mogu biti izazvani probavnim smetnjama, menstrualnim ciklusom ili privremenom infekcijom. Opći uzroci bolova u trbuhu mogu biti stres (psihosomatska bol), nadutost, traumatske ozljede te mogu biti izazvani naprezanjem trbušnih mišića.

Problemi s probavom koji mogu uzrokovati bolove u trbuhu uključuju:

Infekcije koje mogu uzrokovati bol u trbuhu uključuju:

U žena bol u trbuhu mogu izazvati:

  • menstrualni grčevi
  • ovulacija
bol u trbuhu
Pexels/Nataliya Vaitkevich

Uzroci boli u gornjem dijelu trbuha

Ponekad bol u trbuhu ukazuje na ozbiljno zdravstveno stanje koje zahtijeva liječenje. Bol u različitim regijama može značiti da su zahvaćeni različiti organi. Na primjer, u desnom gornjem kvadrantu smješteni su jetra, žučni mjehur i žučni vodovi. U tom dijelu straga smješten je desni bubreg, a gornjim desnim kvadrantom prolaze i prvi dijelovi tankog i debelog crijeva.

Bol u gornjem desnom dijelu trbuha najvjerojatnije je povezana s bolestima jetre ili žučnog mjehura, kao što su hepatitis (alkoholni, toksični, metabolički, virusni ili autoimuni), žučni kamenci, upala žučnog mjehura, kamenci, rak žučnog kanala i rak žučnog mjehura, te rak jetre. No, bol u gornjem desnom kvadrantu može biti uzrokovana upalom bubrega, napadajem bubrežnih kamenaca te opstrukcijom debelog crijeva.

U lijevom gornjem kvadrantu smješteni su želudac, gušterača i slezena. Lijevi bubreg nalazi se u stražnjem dijelu trbušne šupljine, a srce i lijevo plućno krilo točno iznad njega. Bol u gornjem lijevom dijelu trbuha može biti izazvana pankreatitisom, odnosno upalom gušterače, rakom gušterače, uvećanom slezenom, gastritisom, čirom na želucu, refluksom žuči, rakom želuca, upalom bubrega i bubrežnim kamencem.

Uzrok boli koja dolazi iz prsišta može biti uzrokovana žgaravicom, srčanim udarom, anginom pektoris, perikarditisom, upalom pluća, plućnom embolijom i pleuritisom, odnosno upale plućne maramice.

Bolovi u donjem dijelu trbuha

U donjem dijelu trbuha nalazi se veći dio tankog i debelog crijeva. Bol u donjem dijelu trbuha najvjerojatnije je povezana s bolestima probavnog sustava. Također može biti povezana s mokraćovodom, jajnicima ili maternicom.

Bol u donjem dijelu trbuha može biti uzrokovana sindromom iritabilnog crijeva kod kojeg bol prolazi nakon pražnjenja crijeva, ali i upalnim bolestima crijeva kao što su Crohnova bolest i ulcerozni kolitis, opstrukcijom velikog ili tankog crijeva, kilom, bubrežnim kamencima, te rakom tankog crijeva.

Bol u donjem dijelu trbuha koja se prenosi iz zdjeličnih organa može biti uzrokovana endometriozom, cistama na jajnicima, upalnom bolešću zdjelice, izvanmateričnom trudnoćom, rakom jajnika ili rakom vrata maternice.

Bol u donjem desnom dijelu trbuha najčešće je povezana s divertikulozom i divertikulitisom debelog crijeva. Divertikuli (male izbočine u stijenci crijeva) mogu se pojaviti u cijelom debelom crijevu, ali se obično razvijaju u donjem lijevom dijelu. Bol koja zahvaća donji desni dio trbuha može biti povezana s upalom slijepog crijeva.

Kada se hitno treba javiti liječniku?

  • ako ste trudni manje od 16 tjedana i imate jake bolove u trbuhu
  • ako bol u trbuhu pojavila se iznenada ili je neizdrživa
  • ako je trbuh bolan na dodir
  • ako povraćate krv ili bljuvotina izgleda kao mljevena kava
  • ako je stolica krvava ili crna, ljepljiva i izrazito smrdljiva
  • ako ne možete piškiti
  • ako ne možete obavljati vrliku nuždu ili pustiti vjetrove
  • ako ne možete disati
  • ako osjećate bol u prsima
  • ako imate dijabetes i povraćate
  • ako je osoba izgubila svijest