U suradnji s
king

Tvrtke diljem svijeta prebacuju se na model koji štedi milijune. Dio rješenja osmislio je i tim iz Hrvatske

McKinsey procjenjuje vrijednost optimizacije poslovanja cloud tehnologijom među top 500 kompanija u svijetu na 1 bilijun dolara njihovog prometa

Prije dvije godine, zdravo za gotovo, svoja smo računala i laptope spremili u torbe, odnijeli ih doma i čekali daljnje upute. Radni dani pretvorili su nam se na migracije unutar ili između prostorija vlastitog doma, a strogi protokoli o potpisivanju dokumenata kod mnogih su popustili pa je fotografija potpisa na skeniranom dokumentu postala dovoljno autentična za važne odluke.

Neosporivi presedan u ubrzanju novih trendova koji je započela globalna pandemija a omogućila cloud tehnologija, dokaz je da se i najtradicionalnije kompanije i najokorjeliji poslovni procesi mogu prilagoditi novim načinima rada. Tranzicija na cloud tehnologiju, kao ključna faza digitalizacije procesa, u tvrtkama diljem svijeta započela je više ili manje svjesno zbog prelaska na remote i hibridno poslovanje.

Skepsa koja je ranije kočila menadžment u korištenju clouda, danas isti koči u optimizaciji svih mogućnosti koje cloud infrastruktura, platforme i aplikacije nude. No, čim dulje odgađaju definirati svoje ciljeve s cloudom, teže će iskoristiti benefite te tehnologije. Istovremeno, globalna konzultantska kuća McKinsey procjenjuje vrijednost optimizacije poslovanja cloud tehnologijom među top 500 kompanija u svijetu na 1 bilijun dolara njihovog prometa.

Migracija na cloud postala je standard

Tijekom pandemije, lideri diljem svijeta očekivani period tranzicije na cloud skratili su s početnih deset na naredne tri godine. Drugim riječima, čak i oni koji su već prelazili na cloud infrastrukturu, svoj su proces ubrzali i ne namjeravaju se vratiti na stare načine poslovanja, stoji u najnovijem izvještaju vodeće konzultantske tvrtke Accenture.

U čak 83 posto slučajeva, ispitanici su prijavili da su migracijom na cloud sasvim ili bar većinski ubrzali procese, značajno smanjili troškove procesa, poboljšali razinu usluge, omogućili uspostavu novih poslovnih modela i ostvarili jaču otpornost na vanjske rizike.

Ista je anketa, među 750 direktora vodećih kompanija 17 zemalja svijeta, međutim, otkrila da trećinu ispitanika još uvijek muči pitanje hoće li u planiranom razdoblju tranzicije na cloud uspjeti postići vrijednost za poslovanje koju su si početno zacrtali.

Shutterstock

Tri su ključna izazova

Stručnjaci Accenturea identificirali su tri ključne prepreke za veće povjerenje menadžmenta u migraciju i ostvarenje dodatne vrijednosti od clouda: sigurnost, postojeća infrastruktura i neusklađenost biznis i IT odjela.

Radi se o pitanjima s kojima se susrećemo od prvih naznaka digitalizacije procesa, kao što dokazuje i povijest ove ankete gdje se iste teme provlače već godinama.

Studije slučaja, druga istraživanja i iskustva onih koji su migraciju objeručke prigrlili ipak pokazuju da je ovdje primarno riječ o strahu od promjene. U nastavku donosimo pregled svakog od ovih pitanja te kako se i zašto s njima čim prije suočiti.

Sigurnost na cloudu

Neispravna pretpostavka od koje mnogi skeptici kreću je da je u slučaju migracije na cloud, tvrtka dužna prebaciti sve svoje podatke online na lokaciju koja je javna ili nije dovoljno osigurana od potencijalnih napada.

Cloud rješenje može biti postavljeno na javnom, na privatnom cloudu ili na hibridnom modelu oba. Naime, institucije poput bolnica i tvrtke koje raspolažu osjetljivim osobnim podacima, svoje cloud rješenje mogu uspostaviti na način da dio podataka nikada ne napusti privatni server koji je u potpunosti pod njihovom kontrolom.

Nadalje, manje greške i propusti koji znaju zadesiti fizičke servere u postojećoj infrastrukturi, otvaraju vrata kibernetičkim napadima s ozbiljnim posljedicama za tvrtku. Na sigurnosti clouda s druge strane, kako javih tako i privatni, kontinuirano rade timovi davatelja usluge koji zbog skalabilnosti usluge na raspolaganju imaju daleko naprednija rješenja nego što su raspoloživa pojedinačnim poduzećima.

Postojeća infrastruktura

U migraciji na cloud postavlja se realno pitanje postojećih fizičkih servera u koje su neke veće kompanije uložile malo bogatstvo. Teško je opravdati samome sebi, a kamoli upravi, zašto bismo nakon godina investiranja, ostavili sve po strani i prebacili se na nešto novo. No, to nije realnost migracije na cloud.

Fizički serveri zahtijevaju od kompanije resurse za kontinuirano održavanje, dok istovremeno korištenjem gube na vrijednosti zbog amortizacije. Plan migracije na cloud treba se zasnivati na jasnoj računici isplativosti za kompaniju. Neke stvari poput određenih podataka kompanija možda mora zadržati fizički na svojoj lokaciji zbog pravnih odredbi države u kojoj posluje, dok brojne procese analize, prerade i interpretacije tih podataka može migrirati na cloud i time si smanjiti operativne troškove.

Drugim riječima, tvrtka ne mora sve svoje dijelove poslovanja podići na cloud. Cloud usluge raznih davatelja danas dijelimo na tri vodeće domene prema potrebama koje menadžment može iskoristiti s ciljem optimiziranja poslovanja. Na cloudu možemo zatražiti cijelu infrastrukturu poslovanja – IaaS ili engl. Infrastructure as a Service, možemo zatražiti samo platformu na kojoj ćemo razvijati vlastita rješenja – PaaS ili engl. Platform as a Service, ili konkretno rješenje koje želimo prilagoditi svojim potrebama – SaaS ili engl. Software as a Service.

Zaposlenik na video pozivu koristi cloud rješenja Shutterstock

Cloud rješenja koristimo svakodnevno

Brojna cloud rješenja već koristimo, a da ih nismo ni svjesni. Programi za uređivanje tekstova i fotografija koji automatski ažuriraju promjene i pohranjuju ih na cloud, usluge emaila koje koristimo, online usluge za izradu prezentacija ili analizu performansa web stranica naših poduzeća i platforme za video konferencije ili pohranu podataka.

Ove nam usluge olakšavaju svakodnevicu u poslovnom i privatnom smislu te nam istovremeno zadržavaju trošak za korištenje takvih usluga na samom minimumu.

U poslovnom svijetu ova rješenja namijenjena su konkretnim procesima i njihovoj optimizaciji, a vodeći brend koji razvija cijeli sustav takvih softwarea je SAP.

Nađite rješenje po mjeri svog tima

Među novijim rješenjima poznatog brenda je SAP Analytics Cloud. Ovo SaaS rješenje na cloudu već je smanjilo broj koraka, troškove analize i prognoziranja i pojednostavilo korištenje analitičkih alata globalnim liderima bez obzira na industriju.

SAP Analytics Cloud jedinstveno je rješenje za sve analitičke potrebe jedne tvrtke. Bez obzira kad ili gdje bili, putem jednostavne nadzorne ploče dostupne online, svaki član tima ima pristup najnovijim rezultatima i prognozama za različite domene poslovanja – bilo da se radi o nabavi, proizvodnji, prodaji ili pak računovodstvu.

Najvažnija prednost je, dakako, činjenica da ga je lako integrirati u postojeću mrežu aplikacija koju tvrtka koristi te potom prilagoditi ciljevima poslovanja. SAP Analytics Cloud koristi tehnologiju umjetne inteligencije čime omogućava korisnicama kontinuiranu optimizaciju metrika, interpretacije rezultata analize, a posljedično i poslovanja.

SAP Analytics Cloud sučelje YouTube kanal SAP-a

Top rješenje iz Hrvatske

Tim stručnjaka iz King ICT-a u Zagrebu razvio je komplementarno rješenje na SAP Analytics Cloudu kojim su primarno išli zadovoljiti svoje interne potrebe pa su u procesu shvatili da ga mogu i komercijalno ponuditi.

Radi se o Management Dashboardu, upravljačkoj ploči s definiranim KPI-jevima i atraktivnim vizualizacijama namijenjenima prvenstveno višem menadžmentu kako bi pristup podacima, planovima i analizama imali pri ruci u stvarnom vremenu. Ono čime se osobito ponose je primjena trenutno vrlo trendi funkcionalnosti poput strojnog učenja, proširene analitike, what-if simulacija, prediktivnog planiranja i analitika, koje sve doprinose boljem i bržem donošenju poslovnih odluka.

Bez obzira radi li se o standardnim ili izvanrednim sastancima na kojima menadžment mora donijeti strateški važne odluke, u svakom trenutku mogu pristupiti analizi tržišta i usporedbi s konkurencijom, promijeniti vrijednosti faktora koji utječu na zdravlje poslovanja tvrtke kako bi vidjeli realne scenarije za mjesec dana, godinu ili više, pripremiti nove planove i sve interpretirati putem vizualno atraktivnog i jednostavnog sučelja.

Neusklađenost biznis i IT odjela

Treća prepreka s kojom se poduzeća susreću još otkad je računala u uredima, komunikacija je IT timova i ostatka poduzeća. Investicije u IT resurse jednako su važne kao održavanje osnovnih uvjeta poslovanja, a ne luksuz ili nepotrebni trošak. No zbog krive percepcije međusobnih uloga, tvrtke imaju ponavljajući problem pomirenja kratkoročnih i dugoročnih ciljeva IT odjela s drugima.

Predefinirani Management Dashboard i SAP Analytics Cloud primjer su rješenja koje svakako ide svima u koristi. Dok menadžmentu olakšava uvid u najvažnije podatke i analize poslovanja kompanije u stvarnom vremenu, od IT tima zahtjeva minimalne resurse u implementaciji rješenja i odstranjuje moguće kasnije komplikacije zbog podrške koju klijent ima na raspolaganju od strane davatelja usluge.

Novije studije o digitalizaciji i tržišnim liderima pokazale su kako je sinergija IT i biznis timova u planiranju i strateškom odlučivanju ključna za održivi rast poduzeća i efikasnu raspodjelu resursa. Rješenja koja svima olakšavaju svakodnevne procese, a istovremenu smanjuju operativne troškove, dobar su prvi korak u pronalaženju razumijevanja među odijelima.


Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom King ICT.