Ukrajini fali svega pa je integrirala FrankeSAM, sovjetski lanser s američkim raketama. Nadaju se i ključnom oružju iz Izraela

Nakon iranskog napada IDF rashoduje šest baterija Patriot. Kijev se nada, zasad bez osnove, da će ih dobiti

Ukrajinska protuzrakoplovna i protubalistička obrana na vrlo niskoj je razini, a rekuperaciju i povećanje vatrene moći treba očekivati tek od početka ljeta. Najbrže se vidi učinak jednostavnijih raketnih sustava koji se lansiraju s ramena. Rušenje jednog aviona ne znači preokret, ali pokazuje da pomoć očito ponovo stiže

Vojnici 110. brigade srušili su ruski Suhoj Su-25 u Donjeckoj oblasti. Ono što je nekad bila rutinska informacija, sad je udarna vijest koju je 4. svibnja u svom obraćanju osobno objavio predsjednik i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Ukrajine Volodimir Zelenski.

Dosad je u sukobu u Ukrajini neovisno potvrđeno stotinu uništenih i devet oštećenih ruskih vojnih aviona. Od toga se gotovo trideset posto odnosi na Suhoj Su-25, NATO-ove oznake Frogfoot. Ovaj dvomotorni mlažnjak za blisku vatrenu potporu, koji Rusi nazivaju i Vrana, nosio je vatrena djelovanja ruske avijacije na liniji fronta.

Iako su na početku rata letjeli ekstremno nisko, ne više od 100 metara od tla, veliki gubici natjerali su zapovjednike ruske taktičke avijacije na vrlo ograničenu upotrebu ovog jurišnika. Nakon gotovo godinu dana skoro potpune odstnosti iznad položaja ukrajinske vojske, prošlog mjeseca piloti Su-25 počeli su bahato letjeti na visini od preko 300 metara iznad terena. Samouvjereno su nadlijetali ukrajinske položaje u Časiv Jaru bez straha da će biti srušeni.

Braniteljima nedostaje svega

Ukrajinska trupna protuzračna obrana ostala je bez raketnih sustava namijenjenih za rušenje letjelica. Više od dva tjedna ukrajinski vojnici mogli su samo mrziti pilote koji su ih napadali sporim, ali izuzetnom ubojitim avionima Su-25. Uz pomoć dva moćna motora, Su-25 može rasporediti masu od 4.400 kilograma raznih ubojnih sredstava na 11 podvjesnih točaka.

Osim razornog, ovakvi bahati naleti imali su i negativan učinak na borbeni moral nemoćnih branitelja. Zato je rušenje još jedne “Žablje šape” postala udarna vijest. A da je Ukrajini neophodna pomoć u sustavima protuzračne obrane, vidi se i iz aktivnosti saveznika.

Braniteljima nedostaje svega. Očajno im trebaju sustavi teritorijalne, a i trupne PZO. Razina zaštite kritične infrastrukture pala je ispod 50 posto. Još je gora situacija s obranom od napada iz zraka jedinica na frontu.

Tko je što obećao Ukrajini

Njemačka je već donijela odluku o slanju treće baterije MIM-104 Patriot, od dvanaest baterija s koliko je na početku rata raspolagao Bundeswehr. Isporuka se očekuje koncem lipnja, nakon što 70 ukrajinskih poslužitelja okonča potrebnu obuku.

Unutar protuzrakoplovne koalicije, na čijem je čelu Njemačka, na pomoć Ukrajini pokušavaju se nagovoriti i ostali saveznici. Grčka raspolaže jednom pukovnijom, koju čini šest baterija MIM-104 Patriot. Također, grčke zračne snage na Kreti imaju stacioniranu jednu pukovniju ruskih S-300 PMU1, u čijem su sastavu 32 lansera i rezerva od 175 raketa. No, Atena odbija Ukrajini poslati bilo koji od moćnih PZO sustava iz svog arsenala.

Vlada u Madridu odlučila je ukrajinskim zračnim snagama isporučiti rakete, ali ne i borbeni sustav MIM-104 Patriot. Izraelske obrambene snage do kraja lipnja iz naoružanja povlače četiri, a prema drugom izvoru čak šest baterija MIM-104 Patriot. Posljednji raketni udar iz Irana zorno je pokazao zastarjelost sustava Patriot koji brane Izrael.

Nada za pomoć iz Izraela

Izraelci koriste varijantu MIM-104 Patriot, naoružanu raketama PAC-2, učinkovitima za rušenje neprijateljskih zrakoplova. Međutim, najveća prijetnja židovskoj državi postali su balistički projektili, pa će zastarjelu verziju MIM-104 Patriot zamijeniti “Davidova praćka“, protuzrakoplovni i protubalistički sustav koji je izraelski Rafael Advanced Defense Systems razvio zajedno s američkim Raytheonom. Ukrajinci se iskreno nadaju, zasad bez ozbiljne osnove, da bi rashodovani izraelski sustavi MIM-104 Patriot mogli biti preusmjereni kao pomoć Ukrajini preko nekog od posrednika.

Kako piše La Repubblica, talijanska vlada odlučila je dostaviti Ukrajini jednu bateriju SAMP/T. Službena objava očekuje se 13. lipnja uoči summita G7. Prije prebaziranja u Ukrajini, Italija bi povukla bateriju SAMP/T ranije raspoređenu u Slovačkoj.

Ova odluka izravna je reakcija na otvoreno prorusku politiku slovačkog premijera Roberta Fica. Protuzrakoplovni i protubalistički sustav SAMP/T produkt je francusko-talijanske suradnje. S raketama Aster-30 osigurava uništenje neprijateljskih zrakoplova na daljini do 100 kilometara. Slaba točka ovog sustava je mali broj raspoloživih raketa-presretača, kao i niska mjesečna stopa proizvodnje novih.

Američko-sovjetski FrankeSAM

Posljednji paket američke vojne pomoći sadrži rakete tipa AIM-7 Sparrow i RIM-7 Sea Sparrow za hibridne PZO sustave srednjeg dometa. U nedostatku raketa za PZO sustave BUK, iz vremena SSSR-a, američki i ukrajinski inženjeri osigurali su integraciju američkih raketa s lanserima i radarima sovjetskog porijekla. Ta je kombinacija nazvana FrankeSAM. Na raspolaganju su velike količine raketa.

Međutim, radijus raketa AIM-7 i RIM-7 ograničen je na 20 kilometara, pa one nisu uspješne u borbi protiv balističkih projektila. Nova tranša poznatih raketa FIM-92 Stinger, koje se ispaljuju s ramena, predstavlja stvarno poboljšanje trupne PZO. Primjene ovog jeftinog, ali vrlo efikasnog sustava predstavlja ozbiljnu prijetnju taktičkim jurišnim avionima koji nadlijeću ukrajinske položaje.

Dakle, tek od početka ljeta treba očekivati značajniju rekuperaciju sposobnosti i povećanje vatrene moći ukrajinske protuzrakoplovne i protubalističke obrane koja je trenutačno na vrlo niskoj razini. Jednostavniji raketni sustavi, koji se lansiraju s ramena vojnika, kao što je FIM-92 Stinger, zahtijevaju vrlo kratko vrijeme za obuku i operativnu primjenu. Zato će njihov učinak biti znatno brže vidljiv. Ipak, jedna lasta ne čini proljeće, pa ni obaranje jednog aviona ne znači preokret u neravnopravnoj borbi. Ipak, pomoć očito ponovo stiže.

Termoelektrane na udaru

Rješenje problema niskih zaliha topničkog streljiva već je na vidiku. Do kraja godine redovita i dovoljna opskrba ukrajinskih artiljeraca trebala bi biti riješena. Međutim, dostatno opskrbljivanje raketama-presretačima za PZO sustave i dalje ostaje otvoreno pitanje. Samo uspješna protubalistička obrana može zaštititi ukrajinsku kritičnu infrastrukturu od daljnjeg razaranja.

Proizvodni kapaciteti termoelektrana gotovo su posve uništeni. U naredna dva mjeseca može se očekivati nastavak razaranja značajnih objekata u ukrajinskoj pozadini. Intenzitet najviše ovisi o raspoloživim ruskim zalihama balističkih projektila. Istovremeno, glad za raketama srednjeg i velikog dometa postoji i na frontu. Jedino njihovom primjenom Ukrajinci mogu spriječiti ili značajno umanjiti razarajući učinak ruskih planirajućih bombi.

U sadašnjoj situaciji, bez straha od rušenja, ruski taktički bombarderi Suhoj Su-34 sistematski razaraju ukrajinske obrambene položaje sa sigurne udaljenosti od 50 do 70 kilometara. Četiri baterije sustava MIM-104 Patriot, koje će za dva mjeseca rashodovati Izraelske obrambene snage, gotovo bi riješile ovaj problem. To bi bio jedan od uvjeta za preokret situacije na frontu u korist branitelja.