Šonje ima važno upozorenje o trenutnom rastu: država je sve dominantnija, za pravi skok trebamo zdravi privatni sektor

Cijenjeni ekonomist objavio je članak na svom portalu Ekonomski lab

11.03.2015., Zagreb - Hrvatska tvornica elektricnih automobila najvisih performansi Rimac Automobili. Photo: Petar Glebov/PIXSELL
FOTO: Petar Glebov/PIXSELL

Cijenjeni ekonomist Velimir Šonje objavio je važan članak o trenutnom gospodarskom rastu, za koji kaže kako jest zdraviji od rasta prije velike krize, no i dalje ne gradi zdravu podlogu za pravi skok hrvatske ekonomije. Ovaj put, piše Šonje na svom portalu Ekonomski lab, velike investicije pogonjene su novcem iz EU fondova, u toj mjeri da je utjecaj države u gospodarstvu sve veći. Investicije privatnog sektora rastu mnogo sporije od javnih.

“Opća država koja sada na valu EU fondova grabi prema ugrizu od 50% BDP-a, što je nezabilježeno za državu na ovoj razini razvoja. Sve je dodatno praćeno dubokim ugrizom u korporativni sektor u kojem posluje oko 1500 poduzeća u kojima država ima većinski ili manjinski vlasnički udjel s oko 165 tisuća zaposlenih”, piše Šonje.

Socijalistička paradigma zamijenjena nacionalističkom

U sasvim privatnim poduzećima trenutno radi svega 780 tisuća ljudi, a ako računamo da dio njih živi od poslova s državom, može se računati da u pravom privatnom sektoru radi svega oko 600 tisuća građana. Takva situacija dugoročno je neodrživa, a povijesne korijene etatizma Šonje vidi u socijalističkom nasljeđu koje je zatim zamijenjeno nacionalističkom paradigom, s vrlo mutnim razlikama.

“Znatniji oporavak kvalitetnih privatnih investicija može se postići samo ako vlast sjaši s leđa privatnog sektora”, piše Šonje. “Ako dodatno relaksira porezna i neporezna opterećenja, smanji i pojednostavi administraciju odrekne se kontrole nad značajnim dijelom od oko 1500 poduzeća koja se nalaze što u pretežitom, što u manjinskom vlasništvu svih razina vlasti”. To je jedini način, smatra, da Hrvatska dosegne 80% prosječne razine razvoja Europske unije.