Mladi milijarder spreman je potrošiti milijardu dolara na spašavanje kripta

Tridesetogodišnji Bankman-Fried, vlasnik rastućeg kripto carstva, pokušava spasiti industriju nakon oštrog pada

NEW YORK, NEW YORK - JUNE 23: Sam Bankman-Fried speaks onstage during the first annual Moonlight Gala benefitting CARE - Children With Special Needs - hosted by Michael Cayre, Roy Nachum and MegaMoon Museum at Casa Cipriani on June 23, 2022 in New York City.   Craig Barritt/Getty Images for CARE For Special Children /AFP (Photo by Craig Barritt / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP)
FOTO: Getty Images via AFP

Kriptovalute tonu, a mladi milijarder Sam Bankman-Fried tvrdi da se oporavljaju i spreman je potrošiti milijardu dolara za spas kripta. Bankman-Fried, izvršni direktor mjenjačnice kriptovaluta FTX Trading, imenovao se spasiteljem industrije kriptovaluta, dok kripto ulagači pozorno prate njegove poteze nakon niza mjeseci pokolja na tržištu, piše WSJ.

Ove godine, Bankman-Fried, kojeg zovu novi Warren Buffet, spasio je posrnulog zajmodavca digitalne valute i pokušao stabilizirati drugoga. Kupio je kripto mjenjačnice u Kanadi i Japanu. Pojavio se u reklamama u časopisima uz supermodel Giselle Bundchen, u pokušaju da zadrži entuzijazam ulagača unatoč krizi.

Bitcoin pao za gotovo 70 posto

Prošle godine, tridesetogodišnjeg milijardera koji noću spava tek nekoliko sati, a za vrijeme intervjua s WSJ igra se fidget spinnerom, regulatorna kontrola kriptovaluta nagnala je da sjedište svoje kompanije preseli iz Hong Konga na Bahame. Bankman-Fried kaže da je njegov krajnji cilj približiti kriptovalute masama. Želi FTX učiniti poznatim i upotrijebiti tehnologiju bitcoina za ponovno osmišljavanje tradicionalnih financija, uključujući tržište dionica i obična potrošačka plaćanja.

Bitcoin je pao u odnosu na studeni 2021. godine za gotovo 70 posto, a krah je izbrisao 2 bilijuna dolara vrijednosti s kriptotržišta, oštetivši milijune ulagača. Nisu se svi Bankman-Friedovi potezi isplatili, kaže WSJ. Ulaganje u Japan pokazalo se iznimno teškim za kompaniju. Trgovačka tvrtka koju posjeduje zajedno sa FTX-om, Alameda Research, pretrpjela je gubitke kada je pokušala poduprijeti posrnulog kriptozajmodavca Voyager Digital. Posudili su im 75 milijuna dolara, povećali svoj udio na 9,5 posto, da bi samo dva tjedna kasnije Voyager podnio zahtjev za bankrot.

Učinili su sve što mogu

Bankman-Fried u intervjuu kaže da su pokušali učiniti sve što mogu da zaustave pad kriptovalute, ali ima slučajeva kada to nije bilo dovoljno. Tvrtka FTX osnovana je prije tri godine, i treća je najveća kriptoburza po obujmu koja, prosječno dnevno, obavlja transakcije u vrijednosti od 9,4 milijarde dolara.

Prošle godine ostvarili su neto prihod od 388 milijuna dolara na 1,2 milijarde dolara prihoda. Profitabilni su i u 2022. godini, čak i kada su cijene kriptovaluta pale. FTX je u siječnju procijenjen na 32 milijarde dolara. Bankman-Fried kaže da je najgore prošlo, bitcoin je na razini iz 2020. godine koja se kreće oko 21.000 dolara.

Molba za pomoć stigla je Bankman-Friedu od BlockFija, zajmodavca kriptovalute, u lipnju. BlockFi je u biti bio kriptobanka koja je primala depozite i posuđivala novac za trgovanje. Deponenti su zarađivali na kamatama, uglavnom po mnogo višim stopama od onih koje banke nude za depozite u dolarima. Poslovali su dobro do svibnja, a onda je kolaps dviju kriptovaluta izazvao udar na tržištu, i potopio hedge fond Three Arrows Capital, jednog od najvećih zajmoprimaca u kriptovaluti.

Proširio se strah kao 2008.

Proširio se strah od financijske krize u stilu 2008. godine. Popularni kripto zajmodavac Celsius Network suspendirao je povlačenja. Pad je pokrenuo niz poziva u sjedište FTX na Bahamima. Oko 15 kripto tvrtki tražilo je novac od FTX-a tijekom lipnja.

FTX je zaključio da se Celsius ne može spasiti, ali su rekli da je BlockFi zdraviji pa su im odlučili pomoći i usput proširiti svoje carstvo. Posudili su im 400 milijuna dolara s opcijom kupnje tvrtke za 240 milijuna. Ta cijena je prava krađa jer je BlockFi bio procijenjen na 4.75 milijardi dolara u srpnju 2021. godine. Ako FTX na kraju kupi BlockFi, proširit će se na tržište zajmova, dodajući kriptoverziju velike banke portfelju Bankman-Frieda.

Htio je napraviti neku vrstu financijskog supermarketa

Bankman-Fried kaže da želi FTX pretvoriti u neku vrstu financijskog supermarketa koji nudi sve, od kreditiranja do trgovanja dionicama i plaćanja. Bankman-Fried je diplomirao fiziku na MIT-ju i tri godine je radio za kvantitativnog trgovačkog diva Jane Street Capital. Sin je dvoje profesora prava sa Stanforda.

Bloomberg je nedavno njegovu vrijednost procijenio na 11,9 milijardi dolara što je pad od 26 milijardi prije rušenja kriptovalute. Pristaša je učinkovitog altruizma, filozofskog pokreta koji kaže da bi pojedinci trebali maksimizirati svoj pozitivan utjecaj na društvo tako što će zarađivati znatan novac i davati ga.

Bio je sramežljivi štreber

Bankman-Fried je bio sramežljivi štreber koji je nakon komuniciranja isključivo s kripto publikom morao prijeći na razgovor sa zakonodavcima, novinarima i javnošću, kaže partner u Race Capitalu, ranom investitoru u FTX, Chris McCann.

Prvo sjedište firme mu je bila iznajmljena kuća u Berkleyu gdje je pokrenuo Alameda Research, opremivši prostor stolovima i računalima s Amazona. Kasnije je zbog povoljnije regulative firmu premjestio u Hong Kong. Alameda je nastojala uhvatiti profit na tržištu bitcoina, jedna strategija je bila kupnja bitcoina u SAD-u i prodaja u Japanu.

FTX je pokrenuo 2019.godine kladeći se da će ostvariti bolju razmjenu od postojećih. Bankman-Fried živi na Bahamima, u stanu koji je FTX kupio za 30 milijuna dolara. Taj stan dijeli s još 10 zaposlenika iz FTX-a.

Liquid nisu glatko preuzeli

Početkom godine FTX se proširio preuzevši japansku tvrtku Liquid koja je bila 2021. godine pogođena hakiranjem vrijednim 97 milijuna dolara. Liquid je bio suočen sa stečajem i korisnici su bili bijesni. Pisali su Bankman-Friedu i nekoliko dana kasnije FTX im je posudio 120 milijuna dolara, održavši ih na površini i pripremivši teren za preuzimanje.

Ta akvizicija nije išla glatko. FTX je na kraju izgubio tisuće japanskih kupaca koji su već koristili FTX i odbili su prijeći u lokalnu jedinicu koju regulira Japanska agencija za financijske usluge, rekla je osoba upoznata s tim slučajem. U lipnju je FTX pristao kupiti kanadsku burzu Bitvo. Kupili su i licence za pružanje financijskih usluga u Australiji, Dubaiju i Europskoj uniji.

Omogućili i trgovanje dionicama

FTX ambicije sežu na tradicionalna tržišta. Nakon što su prošle godine kupili američku registriranu brokersku tvrtku, američkim klijentima su omogućili trgovanje dionicama na njihovoj aplikaciji, uz bitcoin.

U svibnju je Bankman-Fried potrošio 648 milijuna dolara osobnog novca da kupi 7.6 posto udjela u Robinhood Marketsu, tvorcu popularne aplikacije za trgovanje. Otkrio je kupnju nakon što su dionice Robinhood Marketsa pale gotovo 80 posto pa su od tada malo narasle.

Podnio ostavku prošle godine

Bankman-Fried je većinski vlasnik FTX-a i Alamede, aranžmana koji je izazvao kritike kripto skeptika i nekih trgovaca kripto valutama. Na tradicionalnim tržištima burze moraju biti neutralne platforme koji ne donose korist jednome trgovcu u odnosu na drugoga. Regulatori ih odvraćaju od povezivanja s trgovačkim društvima, smatrajući to sukobom interesa. U kriptu takvih ograničenja nema.

Bankman-Fried je rekao da Alameda nema posebne privilegije na FTX-u. Prošle godine je podnio ostavku na mjesto izvršnog direktora Alamede rekavši da većinu vremena provodi u FTX-u. Bankman-Fried je kazao da FTX ima nekoliko milijardi u gotovini koje bi mogao upotrijebiti za druge poslove, a novac drži u dolarima, a ne u kripto.